Yozgat Belediye Başkanı Başkanı Celal Köse, Projeleri anlattı

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Tarık Yılmaz ve Basri Akdağ’ın hazırlayıp sunduğu Ramazan Özel Programına konuk oldu. Tarihi askerlik Şubesi’nde yapılan programda Belediye Başkanı Celal Köse, gündeme dair ve Belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

GÜNDEM 19.04.2022, 07:15 19.04.2022, 17:26 Kadir Görgülü

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Tarık Yılmaz ve Basri Akdağ’ın hazırlayıp sunduğu Ramazan Özel Programına konuk oldu. Tarihi askerlik Şubesi’nde yapılan programda Belediye Başkanı Celal Köse, gündeme dair ve Belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi. Hayata geçirilen projeler ile Yozgat’ın çehresinin değişeceğini dile getiren Köse’nin açıklamalarından satır başları şöyle;

DOLU DOLU RAMAZAN

Ramazan mübarek, bereket, mağfiret ayı. Dolayısıyla Ramazan ayında da belediye olarak devamlı sahadayız. Pandemi döneminde yapamadıklarımızı bu dönemde yapıyoruz. Meydanımıza ilk başlangıçta 250 kişiye yemek veririz düşüncesiyle kurduğumuz iftar çadırımızda hemen kısa zaman sonra bin rakamlarına ulaştı. Genelde hep öğrencilerimizin tercih ettiği, evine yetişemeyen esnafımız ve dezavantajlı guruplarımızın olduğu kişiler burada iftar çadırımızda gönül soframıza ortak oldu.

Evlerinde sıcak yemek uygulamasına biz devam etmeye çalışıyoruz. İhtiyacı olan ailelerimize sessiz ve sedasız bir şekilde belediye aş evimizde pişen yemeklerimizi sıcak şekilde evlerimize teslim ediyoruz. Mahallerimizde mağdur olan ailelerimiz vardı. Onlara da gıda yardımı ve hediye çeklerimizi teslim ediyoruz. Böylece Ramazan’ı şerifimizi hep birlikte bereketli şekilde geçirmeye çalışıyoruz. Hava durumuna göre akşamları meydanlarımız halkımızla dolu dolu geçiyor. Belediye kültür hizmeti olarak il kültür müdürlüğü salonunda tiyatro gösterisi ve diğer çocuk gösterileri ile birlikte ramazan ayında dolu dolu geçirmeye çalışıyoruz.

SPORUN İÇİNDEYİZ

Bizim çocukluğumuzdan bu tarafa iki tane hocamız vardı. Bir tanesi Mehmet Yancıoğlu bir tanesi de Bekir Karakoç’tu. Bekir Karakoç hocamız bizim öğretmenimizdi. O zamandan beri bizlere sporcu kimliği aşıladılar. Sporu belli bir zaman sonra bıraktık. Ama pandemiden koronavirüs hastalığımızdan hemen sonra spor yapma ihtiyacı hissettik. Virüsün olumlu etkilerinden bir tanesi de spora başlamamızdı. Arkadaşlarımızla, gruplarımız, Üniversitede hocalarımız, belediye personelimizle birlikte ara ara sporun içerisindeyiz. Haftanın 2-3 günü yapmaya çalışıyoruz. Ramazan ayında da başladık.

BÜYÜK CAMİ ÇEVRESİ

Yozgat Belediyemiz malum büyük cami çevresindeki projemiz var. O büyük bir projeydi. Önceki dönem belediye başkanlarımız döneminde başlamış belli bir yere kadar gelmiş. Sonrasında nasip oldu biz aldık görevi. Onu belli bir seviyeye getirdik. Ama bu fiyat geçişlerinin ani değişikliğinden dolayı sonlarına doğru iyice yavaşlama oldu. Önümüzdeki günlerde fiyat farklarının da verilmesi ile birlikte orada da bir hızlanma olacak. Çapanoğlu çevre düzenlemesi aslında şuanda bitmiş olması lazımdı. Ama bazı yavaşlamalar, projede tadilatlar yaptık. Alan temizleme işleri uzun sürdü. Orada bizim mal sahiplerinden dolayı süreci uzatanlar oldu ama sonuç itibari ile yüzde 80 seviyesine geldi. Bundan sonra beton imalatı bittiği için çevre düzenlemesi yapılacak. 4 ay içerisinde halkımızın hizmetine sunacağız. Onun içerisine kermes evi ve aş evi olacak.

GENÇLİK MERKEZİ, KÜTÜPHANE VE MAHALLE KONAKLARI

Gençlik ve kültür merkezimiz gençlerin vakitlerini dolu dolu harcayabileceği kütüphanesinin, okuma salonunun olduğu salon sporlarının olduğu güzel bir alan. Onun da inşaatı fiyat geçişlerinden dolayı yavaşlardı ama orada da bir iki hafta içerisinde başlayacak. Mahalle konaklarımızın yapımı devam edecek. Park ve bahçelerimiz devam ediyor. 4 konağımız yapıldı. 8 adet daha bu yıl planladığımız konağımız var.

Biz o konaklarımızı milletimizin hizmetine açtık. Mesela bütün konaklarımızın da Ramazan ayı dolayısıyla mukabele okunuyor. Allah’a ham olsun ramazanı orada idrak ediyoruz.

BANKALAR CADDESİ PROJESİ

Bankalar caddesinde malum hal iki iş merkezi diye projemiz vardı. Dokusuna uygun olsun dedik. Tarihi dokuya uygun olsun diye pasaj şeklinde yapmadık. Pasaj şeklindeki yerler Yozgat’ta çalışmıyor. Çünkü artık ticaret bayanlar üzerinden alışveriş devam ediyor. Çünkü bayanların olmadığı yerde ticarette olmuyor. Erkeklerin girmediği yere bayanlar hiç giremez dedik. Aslına uygun şekilde dışardan işleyen bir binanın ruhsatlandırmasını tamam ettik. 11-12 ay gibi başlayacaktık ama sert fiyatlardan dolayı ihalesini biraz öteledik ki 2022 birim fiyatlarımız çıksın diye. Geçen seneye nazaran bu yıl ki fiyatlarımız yüzde 100 arttı. Yüzde yüz artmasına rağmen orada e-ihale ile ihalemiz olacak. Çünkü biran önce yapmak istiyoruz. 26-27 Nisan’da ki ihaleyle de ruhsatlandırdık. Oranın da 365 gün yapım süreci koyduk. Nasip olursa belli bir seviyeye gelmiş olacak. Bu sene sonunda inşallah orada işyeri sahipleri yavaş yavaş yerlerine gelir ve işlerine orada devam eder diye düşünüyoruz.

PROJELERE CİDDİ MANADA DESTEK ALDIK

Yaptığımız projelere Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey, Adalet bakanımız Bekir Bozdağ, milletvekilimiz Yusuf Başer, Ethem Sedef, daha önce milletvekilliği yapmış eve şimdi TESKOMB Başkanımız Abdulkadir ağabey, şuanda bakan yardımcımız Ertuğrul Soysal ve diğer siyasi büyüklerimizden her zaman destek aldık ve almaya da devam edeceğiz. Bu iş parasız olmuyor. Yatırımın da bir bedeli var. Bu bedeli de bulmak gerekiyor. biz yaptığımız yatırımların pek çoğunu hem hibe yöntemi hem de kendi öz kaynaklarımızla yapmaya çalışıyoruz ki, gelecek nesillere borç bırakmama adına. Varken, para gelirken hizmet üretmek kolay. Önemli olan zor zamanda hizmet edebilmek, bir şeyleri başarabilmek, yok zamanda yapabilmektir. Anadolu’da bir söz vardır. Kuru söğütten düdük kavlatmak diye. İz onu başarmaya çalışıyoruz. Biz onu başarıyoruz. Halkımızın desteği ile büyüklerimizin de bizlere verdiği güç ve kuvvetle.

ŞEHİR İÇME SUYU DEĞİŞİM PROJESİ GÜNEŞ ENERJİSİ

İki ana büyük projemiz var. Daha öncesinde planlanmış ama yapılamamış mesela şehir içme suyunun değişim projesi var. Bir tanesi de güneş enerjisi var. Biz özellikle seçim beyannamemizde güneş enerjisi paneli vardı. Yer altı içme suyu şebekesi yoktu ama fırsatını bulunca neye mal olursa olsun onu yapacağımızı beyan ettik. Cumhurbaşkanı yardımcımızla beraber şehircilik bakanımız Yozgat ziyaretinde enerjimizdeki ve sudaki kayıp kaçağını özellikle ifade ettik. Biz bin 300 rakımlı bir yerde yaşıyoruz. Su depolarımız bin 600 rakımlı ve su havzalarımız da 800 ile 1000 kodunda. Arapseyfi tarafından ve Musabeyli Cemil Çiçek barajından şehrimize su getiriyoruz. Bu suyu getirirken de iki terfi istasyonumuzla enerji harcayarak çok büyük maliyetlerle bu suyu Yozgat’ımıza taşıyoruz ki bununda üçte ikisi kayıp bir kaçık. Geçen ay suyu Yozgat’ımıza taşımak için ödediğimiz enerji parası 4 milyon 750 bin TL’dir. Çok büyük bir para. Su da bizim tahsilatımız 2 milyon civarı. Bu sürdürülebilirliği yok. Aradaki makas çok açık.

Yozgat’ta biz görevi devraldığımızda 505 milyon borcu vardı. Bunu Cumhurbaşkanımıza arz ettik konuyu. Hemen enerji bakanımıza talimatlarını verdiler. Biz şimdi aylık 4 milyonluk enerji kurumun tesisinin onayını aldık. Enerji bağlantı sözleşmesini aldık. Şuanda iller bankasından kaynak bekliyorum. 90 milyona yakın bir proje. Ama kendini 5/6 yılda amorti edecek bir proje. 20 yıl boyunca da Yozgat Belediyemize katkı sağlayacak bir projemiz.

Su da kayıp kaçağımız yüzde 67. Enerji harcadığımız suyu biz hoyratça kullanıyoruz. Kaçıp kaçaktaki kastımız borularımız 40 yıl önce döşenmiş borularımız. Pek çoğu asbestli boru. Aynı zamanda da sağlık açısından kanserojen madde üreten ve üniversite tarafından onaylanan ve kullanılması yasak olan bir boru. Biz sağlımızdan geçtik. Bizim çocuklarımızın, torunlarımızın, gelecek nesillerin sağlığı var. Dolayısıyla biz çocuklarımızın ve torunlarımızın sağlığını düşünmek zorundayız dedik. Her neye mal olursa olsun bunu değiştirme sorunumuzun olduğunu belediye meclisi arkadaşlarımıza sunduğumuzda hepsi oy birliği ile tamam dediler. İstatistiklere göre yer altına yatırım yapan belediye başkanlarının yüzde 80’i seçim kaybetmiş. Bizim seçim kaybetme gibi derdimiz yok. Bizim Yozgatlı kardeşlerimize temiz borulardan sağlıklı su içirme derdimiz var. O sonraki iş. Takdir halkımızın, teveccüh halkımızın. Biz bu işe girdik. 100 bar basınca dayanıklı ve dışarıdan da bir müdahale olmadığı müddetçe de kesinlikle zarar görmeyen borularla projeyi tadilat ettik. 16 milyon lirayı 5 yıl ödemesiz ve 25 yıl vadeli bir krediye sözleşmeyi imzaladık. 31 Mayıs günü 206 km şehir içme suyu ve 40 km kanalizasyon yapım işini ihale yapacağız. 18 ay gibi bir süre koyduk. Mahallelerden başlayarak şehir merkezine doğru gireceğiz. Yozgat şantiyeye dönecek. Ama gelecek nesillerinde sağlığını korumuş olacağız. Halkımızın ve vatandaşımızın da desteği ile bu işin inşallah alnımızın akıyla bitireceğiz. Sıkıntılar olacak, yaşam standartımız biraz azalacak ama göğüs gereceğiz. Halkımız için göğüs gereceğiz. Başladıktan sonra çıkan boruları meydana koyacağım. Sergileyeceğiz. Orada ne tür borulardan su içtiğimizi de vatandaşlarımız görsün. Çıkan borular içler acısı. Biz sağlımızı düşünüyoruz. Bunu yapmak sorumluluk oldu. Bizde bu sorumluluğumuzu üstümüze aldık ve vazifemiz oldu. Her türlü şeye de göğüs gelmeye hazırız.

KAR ÇALIŞMALARI

Şartlar ne olursa olsun kar yılı var yılı. Son 20 yılı en fazla karı yağdı. Türkiye’de hayat felç oldu. Hava raporlarını devamlı takip ediyoruz. Karın ilk yağdığı gün ekiplerimiz, araç ve gereçlerimiz var. Bu yetmez eğer yapacaksak piyasada ne kadar araç varsa onları kiralayalım vee belediye bünyemize katalım. Kar ile mücadelemize devam edelim ki vatandaşımız olumsuz etkilenmesin. Kar ile birlikte sıkıntılarımız oldu ama kısa zamanda bunu atlattık. Kışın 1,5-2 metre sürgün yapan yerler vardı. En az yağan yerde 75 cm kar vardı. Caddeden bile tonlarca kar kaldırdık. Bir sıkıntı çekmeden ekiplerimiz gece gündüz çalıştı. Hatta bir şekilde gece eksi 18 derece gösteriyordu. Hissedilen ise eksi 23 dereceydi. Belediye ekiplerimiz canla başla sahada çalıştılar. Bizde onlara hem teşekkürümüzü sunduk hem de çalıştığı günlere göre prim vererek onları da ödüllendirdik.

Muhtarlarımız kar küreme araçlarının yanlarına bindiler sabaha kadar ekiplerimizle birlikte makinaların üzerinden ayrılmadı. Allah onlardan da razı olsun. Personelimiz nasıl çalıştıysa biz nasıl sahadaysak o süreci el birliği ile atlattık. Bazı sıkıntılar olsa da genel itibari ile bu işten mücadelemizi verdik. Bizi sıkıntıya sokan buzlanmaydı.  Hastane başta olmak üzere ana arterler, caddelerimiz kademe kademe yayılıyor. Planlı bir şekilde götürdük. Karla mücadele eden ekiplerimize şahsım ve şehrim adına teşekkür ediyorum.  Muhtarlarımızı muhtar olarak değil de birer mesai arkadaşı olarak gördüm. Beraber geldik beraber koordineli şekilde çalışma zorunluluğumuz var. Muhtarlar kadar mahallesinde yaşayanlar kadar orayı bilemeyiz.

Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@