Hava Durumu

Yozgat Belediyesi Alt yapı projesi tam gaz devam ediyor

Yozgat Belediyesi Aralık Ayı Meclis toplantısı belediye Başkanı Celal Köse başkanlığında toplanarak 8 gündem maddesi görüşüldü.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2022 06:20
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2022 06:20
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Belediyesi Alt yapı projesi tam gaz devam ediyor

Toplantı öncesi yapılan çalışmalar hakkında Belediye Meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Celal Köse, 3 Ay önce başlanılan alt yapı çalışmalarında tam hızla devam ettiğini söyledi.

Başkan Köse, “Çok sistemli bir şekilde de alt yapımızı yapıyoruz. Çünkü alt yapıyı yapmadan önce sivil toplum örgütlerimizin, muhtarlarımızın, derneklerimizin, vakıflarımızın, halkımızın da hep birlikte desteğini aldık. Meclis üyelerinin tamamının evet oyu ile de geçirdik. Alt yapıda son geldiğimiz nokta da toplamda 212 km şehir içme suyu hattımızın değişimi, 18 km’de kanalizasyon hattı ve sonradan ilave olarak yapacağımızla da birlikte de 40 km kanalizasyon hattı mevcuttur. Şuan itibari ile 40 km’ye yakın bir alt yapı çalışmamızı tamamladık. Alt yapı çalışmalarımızı tamamlarken ilgili birimlerimizle, paydaşlarımızla koordineli bir şekilde çalışmalarımız devam etmektedir. Hem Telekom’da, hem TEDAŞ’ta, hem sürmeli gaz ve diğer alt yapıya giren tüm firmalarımızla, kurumlarımızla birlikte burada başkan yardımcımızın da koordinesinde güzel bir çalışma sergiliyoruz” dedi.

ALT YAPI SONRASI ÜST YAPIYI DA YAPIYORUZ

Alt yapıyı hemen yaptıktan sonra hemen üst yapıya da başladıklarını belirten Köse, “Vatandaşlarımız bu işten zarar görmesin, hayatını idam ettirirken de belediye olarak biz sıkıntı görmeyelim diye. Alt yapıyı yaptıktan sonra da üst yapıyı asfaltlarını serip vatandaşlarımızın da kullanımına açıyoruz. Tabi hava şartları el verdiği sürece tam hızla devam ettireceğiz. Hedefimiz normalde ihalesi 22 ay süresinde bitmesi lazımdı. Ama alt yapı firması ile görüşmelerimiz oldu. 18 aya düşürdüler ama biz 15 ay da bu işin yapılması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Tabi üst yapıyı yaparken desteklerimiz var sayın cumhurbaşkanı yardımcımızdan, hem sayın adalet bakanımızdan, milletvekillerimizin tamamından üst yapı ile alakalı harcamalarımızın pek çoğunu onlardan da destek alarak yapıyoruz”

MALZEMELERİMİZ HAZIR

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, “Kaldı ki şuan neredeyse Yozgat’ta yapacağımızın yollarının neredeyse yarısına yakınının malzemesi depolarımızda mevcut hiçbir sıkıntımız da yok. Belediyemize katkı olsun diye arsa üretip satıyoruz ki onları da diğer işlerde kullanıyoruz. Alt yapı büyük bir iş, sıkıntılı bir iş, sorumlu bir iş, zorunlu bir iş, ama gelecekte ki yüzyılları da kurtaracağımız bir işti. Hem belediyemizin mali açıdan en aza indirmek, hem de sağlık açısından da kanserojen madde üreten o borulardan inşallah Yozgat’ı kurtaracağız” dedi.

ÇOCUKLAR ANNESİZ BABASIZ KALMASIN

Köse, “Biz diyoruz ki “ Anneler çocuksuz, çocuklar annesiz babasız kalmasın.” Hem özellikle sağlığımızı ilgilendiriyordu, hem de büyük bir şekilde de ekonomimizi ilgilendiren bir mevzu idi. İnşallah bu meclisimiz gelecek yüzyılda da anılacak ve alt yapıyı yapmış bir meclis olarak da gündemde olacak ve hayır duası alacak bir meclisimiz olacak”

BÜYÜK CAMİ ÇEVRESİ PROJESİ DEVAM EDİYOR

Büyük cami projesinin normalde geçen yıl teslim alınması gerektiğini ifade eden Köse, “Fakat ekonomik şartlar, olumsuzluklar, pandemi ve diğer fiyat geçişlerinden dolayı bu zamana kadar geldi. Malum lavabolar kısmını hizmete açtık. Diğer işlemlerimiz de şuanda hızla gidiyor. Gençlik Spor Merkezimiz geçen yıl ihalesini yaptık ama fiyat geçişlerinden dolayı karşılıklı olarak fes ettiğimiz bir iş idi. Onun da geçen ay ihalesini yaptık. Şimdi arkadaşlarımız orada hızlı bir şekilde çalışıyorlar. İnşallah süresi içinde de bitireceğiz” dedi.

HAL İŞ MERKEZİ ANLAŞMALARIMIZI YAPTIK

Köse, “2. Etap hal merkezimiz, onun da bütün vatandaşlarımızla anlaşmamızı yaptık. Kentsel dönüşüm programı üzerinde yürüdük. Vatandaşlarımız mağdur olmasın kiralarını alsınlar diye. Kiralar gününde yatıyor ve ihalemizi de ancak 4. İhalemizde verebildik malumunuz. Kaldı ki şimdi ilk başlangıçta vermiş olsaydık şuanda orası da bitmeye yakın olacaktı. Yine de Allah’a hamd olsun ki 4. İhale sonunda da verebildik. Şuanda tam hızla da devam ediyor. İnşallah havalar 1-2 ay daha müsaade ederse kaba inşaatını oranın da bitirmiş olacağız. Bahara da nasip olursa iş yerlerini bitirdikçe aşağı kattan olmak üzere iş yeri sahiplerine hemen devrini yapacağız ki onlar da mağduriyet yaşamasınlar. Çünkü esnafın mağduriyet yaşaması demek şehrin mağduriyet yaşaması demek manasına gelir. Orada da en az 100 yıl kalıcı bir eser bırakacağız inşallah. Bizim için sosyal sorumluluk projesiydi”

ŞEFKAT EVİ PROJEMİZ BAŞLADI

Köse, “Hasta yakını evi, konuk evimiz, şefkat evimiz. Daha öncesinde projelerimiz olmasına rağmen ihaleye çıkartamamıştık. 8 milyon liradan başlayıp 30 milyon lira ya kadar bir artış fiyatı oldu. En sonunda oranın da ihalesini yaptık şuanda hafriyat çalışmaları devam ediyor. Orası da gelecek yılsonunda teslim edilip hasta yakınlarının rahatlıkla kalabileceği bir alan oluşturacağız” dedi.

SPOR VADİSİ İHALESİ YAPILDI

Mahalle konakları, park bahçe işlerimiz devam ettiğini belirten Köse, “Spor vadisinin ihalesini yaptık 2. Etap’ı. Göl çevresinde ki kamelyalarımızı, yollarımızı, mescidimiz, alış veriş mağazamız, ihalesini yaptık. Oranın da hafriyat çalışmaları başladı. Orayı da bahar da vatandaşımızın hiç olmazsa piknik alanı olarak kullanabileceği bir pozisyona getirmiş olacağız”

BİLİM MERKEZİ İHALESİ YAPILACAK

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, “Önümüzde ki ay yapılacak olan bilim merkezi inşaatı var. Onun da bütün projeleri her türlü çalışmaları bitti. Şuanda fiyatlandırma çalışmalarında sona geldik. Muhtemelen bu ay içerisinde ihalemizi inşallah yaparız ki Türkiye de 8’incisi olacak bir bilim merkezi. Orada da gençlerimiz, çocuklarımız, evlatlarımız orada inşallah eğitimlerini görecekler. Oraya gelen her öğrenciden eğer hafızlarında bir şey oluşturabilirsek geleceğe yönelik de oradan bir bilim adamları çıkartabilirsek de Yozgat’ımızın ve devletimizin en büyük kârı olmuş olacak. Şehir hastanemizin hemen altında, diş hastanemizin hemen yanında bir alanımız vardı. Büyük bir arazisi Milli Emlak’a ait olan bir kısmı da bize ait olan arazi idi. Daha önce ki meclisimizde de buranın tahsisini yaptık. Orada cami derneğimizi kurduk. Birkaç sağ olsun hayırsever iş adamımızdan, vatandaşlarımızdan, Almanya da yaşayan vatandaşlarımızdan sağ olsunlar bizlere destek verdiler. Şuanda da hesabımızda 4-5 milyon lira civarında da para birikti. Şimdi hafriyat çalışmalarını tamamladık. Önümüzde ki günlerde de inşallah oranın temelini atıp orada da 1000 kişiye hitap edebilecek bir alan olacak inşallah. Nasip olursa oranın da temelini önümüzdeki günlerde atıp şehrimize kazandıracağız inşallah” diye konuştu.

8 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Konuşma sonrasında gündem maddelerine geçildi.

Gündemin ilk iki maddesinde Temizlik işleri müdürlüğü ve İklim Değişikliği ve sıfır Atık müdürlüğü çalışma yönetmeliği görüşmesi yapıldı. Yapılan görüşmeler sonrasında gündem maddeleri ayrı ayrı oy birliği ile kabul edildi.

Belediyeye ait gayrimenkuller ile ilgili 2023 yılı için belediye encümenine ve Belediye Başkanına yetki verilmesi olan üçüncü gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Dördüncü gündem maddesinde Belediyeye ait 7 tarlanın kiraya verilmesi konusu görüşüldü. Yapılan görüşmeler sonrasında tarım arazisi olarak kullanılmak suretiyle kiraya verilmesi kabul edildi.

Gündemin beşinci maddesinde ise Hızlı tren ve yeni yapılan Toki otobüs hattının belirlenmesi maddesi görüşüldü. Yapılan görüşmelerde yeni TOKİ hattı için 2 adet, hızlı tren hattı için de 2 olmak üzere toplamda 4 adet yeni hattın açılmasına oy birliği ile kabul edildi.

Ticari taksi yönetmeliğinin yeniden belirlenmesi maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin yedinci maddesinde ise İller Bankası A.Ş’den Bütüm alımı için kredi kullanılması maddesi görüşüldü. Yapılan görüşme sonrasında 2022 yılında kullanılmak üzere 3 milyon kredi kullanılmasına oy birliği ile kabul edildi.

Toplantı imar tadilatlarının görüşülmesi sonrasında sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.