Hava Durumu

Yozgat Belediyesi Gönül Söyleşileri Konuğu Pişgin oldu

Yozgat Belediyesinin sosyal ve kültürel faaliyetleri kapsamında Gönül Söyleşileri konuğu Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yasin Pişgin oldu.

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2022 06:18
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2022 06:18
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Belediyesi Gönül Söyleşileri Konuğu Pişgin oldu

Yozgat Belediyesi Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen söyleşi programına Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü ve Araştırmacı Yazar Hakkı Yurtlu ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında konuşan Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, "Hz. Peygamberi Yeniden Düşünmek" konulu söyleşisi ile bizlere oldukça kıymetli bilgiler aktaran hocamız Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yasin Pişgin, YESDER Dernek Başkanımız Sayın Recep Günaydın’a ve programa yoğun katılım gösteren değerli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yasin Pişgin, Hz. Peygamber’e uymak; zerreden küreye, tepeden tırnağa, iğneden ipliğe bütün eşyayı kuşatan derin bir nazar, merhamet, marifet, muhabbet ve gayret yüklü bir aksiyondur. Bugün Efendimizi (sav) anlamak, somut ve spesifik birtakım sünnetleri hayatımıza tatbik etme ile başlayan ama burada kalmaması gereken, Efendimiz’in (sav) nazarıyla, hassasiyetiyle, derdiyle, değerleriyle insana, topluma, havadaki kuşa, denizdeki balığa, saksıdaki çiçeğe, sokaktaki köpeğe, kediye hasılı iğneden ipliğe her şeye Onun ümmeti olduğumuzun şuuru ve nazarıyla bakmak demektir” dedi.

Hz. Peygamber aşk ile özdeştir diyen Pişgin, “Onun sünnetine uyarak Onu sevmeyen, Onun sevgisiyle içini ısıtmayan, hiç kimseyle ünsiyet kuramaz; hakikatte kendi nefsinden başka hiç kimseyi de sevemez. Onun sünneti ümmet duvarının her bir tuğlasını birbirine bağlayan harçtır. Onun sünnetine uymadan Ona ümmet olunamaz. O halde şimdi Hz. Peygamber’i “Yeniden” Düşünmek, şimdi ümmet olmak zamanıdır” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.