Hava Durumu

Yozgat Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar: Art niyet Çayıralan'a kaybettirir

Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, ilçenin gündemini uzun süredir meşgul eden ve hayırsever İbrahim Hazer tarafından yaptırılan park ile ilgili kamuoyunda yer alan bilgi kirliliğine açıklık getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2022 06:36
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2022 18:08
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar: Art niyet Çayıralan'a kaybettirir

Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, ilçenin gündemini uzun süredir meşgul eden ve hayırsever İbrahim Hazer tarafından yaptırılan park ile ilgili kamuoyunda yer alan bilgi kirliliğine açıklık getirdi. İlçeye hizmet etmekten başka gayesinin bulunmadığını dile getiren Codar, “Biz her bir hemşehrimizin Çayıralan’da huzurla yaşaması için çalışıyoruz. Art niyetli olmadan gayret ediyoruz. Biliyoruz art niyet hepimize, ilçemize Çayıralan’ımıza kaybettirir. Parkın yapımından bugüne geçen sürede de maalesef bilgi kirliliği oluşturulmaya çalışılsa da halkımız yapılanı görüyor, biliyor” dedi.

MEMLEKETİMİZİN DEĞERİ

Çamlık Medya’ya yaptığı açıklamada İş insanı İbrahim Hazer’in Çayıralan’ın bir değeri olduğunu ve kendisine kıymet verdiklerini belirten Codar, “Memleketlimiz olan hayırsever İş Adamı İbrahim Hazer tarafından parkımız yapıldı. İbrahim Hazer Bey ile şu anda aramızda bazen polemikler yaşasak da şunu kesinlikle açık yüreklilikle söyleyebilirim, memleketimizin bir değeridir. Sadece Çayıralan Belediyesine değil tüm kamu kurum ve kuruluşlarına elinden gelen yardımı son haddine kadar yapan bir bey efendidir. Ama maalesef bu parkta istenmeyen üçüncü şahısların art niyetleriyle farklı bir boyuta taşındı” şeklinde konuştu.

PARKIN YAPIMI ÖNCESİNDE SÜREKLİ İSTİŞARE HALİNDE OLDUK

Codar, park başlamadan önce Hazer ile sık sık bir araya geldiklerini anımsatarak, şunları kaydetti; “Park başlamadan birkaç yıldır İbrahim Bey ile istişare ettik. Böyle bir park yapılması kendisine söylendi. Bende meclis kararıyla isminin verilmesi konusunda mutabakata vardık. Bunun üzerinden epey bir zaman geçti. Çayıralan Belediyesi’nin nikah salonunu yaptırdığımız bir firma vardı. Firmayı uzaktan yakından tanımam ben. Fen memurumuz internet ortamında profesyonel şirket anlamında bu şahısları buldu ve davet etti.  Ben de bir sohbet esnasında İbrahim Bey’e ‘nikah salonumuzu yapan bir firma var. İşçilikleri çok güzel ve beğendim. Parkı biz yaptıracaksak sizi ben karşılaştırayım. Proje isteyelim. Anlaşılırsa yaptırabilirsiniz veya başka bildiğiniz bir firma varsa başkasına da yaptırabilirsiniz’ dedim. Firma yetkililerini çağırdım. Karşılıklı görüştürdüm. Firma yetkililerinden buraya bu şekilde bir park yapılabilmesi için görsel proje istedi. Firma projeyi tamamladı ve getirdi. Hep birlikte izledik. 1 milyon 200 bin liraya mal olacağını söylediler. Pazarlık usulü ile 1 milyona anlaşma sağlandı.”

BU GÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ PARK YAPIMINDA DA ŞEFFAF OLDUK

Başkan Codar, süreçte tarafsız ve şeffaf davrandığını altını çizerek, “Şunu da kesinlikle belirtmen lazım. Belediye başkanı olarak bu konuda has safhada şeffaf davrandım. Klasik anlamda kendisine dediğim yaptıran sensin, yapan da sensin. Para işinize ve alışveriş işinize karışmıyoruz. Ama burası bir kamu kurumunun malıdır. Yapıldığında ve bittiğinde buranın teslimini biz alacağız dedim ve tamam dendi. Aynı şekilde o anda protokollerimizi yaptık. Karşılıklı protokoller ve anlaşmalar yapıldı. Firma burada işe başladı. Firmanın burada 60 gün içerisinde teslim etme yükümlülüğü olmasına rağmen ilk 30 ya da 25’inci günü İbrahim Bey, henüz proje yapım aşamasında tamamlanmamışken ‘bura olmamış, projeye aykırı yapı devam ediyor’ diye devasa bir pankart astırdı. Bunun yanında art niyetli kötü siyasetçilerin gazıyla, konuyu farklı mecralara götürdü. Parkın hoş olmadığını belirtti. Yine ben firma yetkilileri ile karşılaştırdım. Park projeye uygun tamamlandı ve teslim edildi” şeklinde konuştu.

PROJEYE UYULMADIĞINI ÖNE SÜRÜLDÜ 

Yaşanan bilgi kirliliğinin karşısında doğruları kamuoyu ile paylaşan Codar, şöyle konuştu; “ İbrahim Bey, projeye uyulmadığını öne sürdü. Girişte bulunan patika yolu buna gerekçe gösterdi. Projede burası basamak halinde. Her basamağın arası 5’er santim açık olmak şartıyla öyle bir yoldu. İbrahim Bey ‘Projeye uymamış’ dedi. İlgili firma bu yolu ilçemizin mevsim şartlarına göre artı maliyet olmasına rağmen düzenleyeceğini İbrahim Bey’e söyledi ve kendileri de kabul eti. Görüşme olduğunda yanımızda memleketimizin değeri Emin Vural ve kamu görevlileri vardı. Böyle bir ortamda ‘Parkı kabul ettim’ dedi.”

MAHKEMELİK OLDULAR

Codar, açıklamasının devamında sürecin mahkemeye kadar uzandığına dikkat çekerek; “İbrahim Bey daha önceden kabul ettiği parkı ‘O an ben gaza geldim’ diyerek sonradan kabul etmedi. Nasıl gaza geldi, kimden dolayı gaza geldi onu da bilmiyorum. Konu şuanda mahkemeye taşındı. İlgili firma ile aralarında hukuki bir problem var. İşin benim yadırgadığım firmayı ben hiç tanımam. Firma ile hiç uzaktan ve yakından bir bağlantım yok. İlk gününden firma sahibi ile kendisini tanıştırdığım halde kinayeli olarak o adamlarla sanki ben geçmişten bir tanışıklığım var gibi veya bunun üzerinden ben bir menfaat temin ediyormuşum gibi, şunu da söylemek istiyorum. Kesinlikle bu İbrahim Bey’in düşüncesi değildir. Buna kendi tabiri ile söylüyorum. Gaz veren, art niyetli, kötü siyasetçilerin söylemi olduğunu da yürekten inanıyorum. Maalesef şu anda mahkemelik oldu.”

PROTOKOL ÇERÇEVESİNDE TESLİM ALDIK

“İlgili firma parkı sözleşmeye uygun yaptığından dolayı parkı teslim aldık” diyen Codar, açıklamasının devamında, “Biz burayı teslim almamıza rağmen İbrahim Bey etraftaki tel örgüyü kendi çektirdi. Sonra kapı girişlerini yaptı ama burasının bir kamu kurumu malı olduğunu unutarak kendi evinin bahçesi gibiymiş gibi burada hareket etmeye başladı. Ben de kendisini uyardım. Burası senin evinin bahçesi değildir. Bura bir kamu kurumunun malıdır. Yaptığın şey çok güzel hoşuma gitti ama bir sorsaydın, asla yapma diyecek halimiz yoktu. Sormadan kendi bahçen gibi burayı nasıl kullanıyorsun dedikten sonra da bizim iplerimiz iyice de gerildi. Şu anda mesafeliyiz. Konu yargıda. Bu boyuta gelmesini ben kesinlikle istemezdim. Maalesef İbrahim Bey bu boyuta getirdi. İnşallah ileride düzelir diye temenni ediyorum. Başka bir şey demiyorum. İbrahim Bey iyi niyetli bir insandır. Memlekete katkısı olan bir insandır. Ama keşke böyle kendi tabiri ile başkalarının gazına gelip de burayı siyasi bir polemik olayına getirtmeseydi. O boyutlara taşımasaydı keşke” ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.