Hava Durumu

Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Aydın; Standartların çok üzerindeyiz

Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Aydın, 2022 yılında yapılan kurslar ve 2023 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2023 08:51
Haber Güncellenme Tarihi: 12.01.2023 08:51
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Aydın; Standartların çok üzerindeyiz

Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Aydın, Yozgat Halk Eğitim müdürlüğü olarak 2022 yılını verimli bir şekilde geçirdiklerini söyledi.

2022 YILINDA BİN 400 CİVARINDA KURS AÇTIK

Aydın, “2019 yılı sonları ve 2021 yılı pandemi ağırlıklı geçtiği için kurs ve kursiyer sayılarında düşüş olmuştu. 2022 yılında bizim kendi özelimizde tavan yaptığımızı söyleyebiliriz. Yaklaşık 17 bin civarında kursiyere hitap ettik. Bu kapsamda da bin 400 civarında kurs açtık. Bu da oldukça yüksek bir rakam. Bakanlığımız yüzde 10 hedef gösterir. Yozgat nüfusunu 108 bin olarak göründüğünde 10 bin olması gerekirken biz 17 bin kursiyere ulaşmış durumdayız” dedi.

VERİMLİ BİR YILDI

2022 yılının verimli bir yıl olarak geçtiğini belirten Aydın, “Bu kapsamda genellikle Yozgat Halk Eğitim Merkezi olarak tam gün tam yıl kapsamında faaliyet gösteriyoruz. Yüzde 77 herkese hitap eden bir kurumuz. Su kapsamda okuma yazma ve yabancılara yönelik kurslara ağırlık verildi. Son zamanlarda da Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayelerinde yürütülmekte olan aile okulu projesine tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de önem verildi. Bu doğrultuda biz aile okulu projesi kapsamında Yozgat’ta 56 tane kurs açtık. Bu kurslarımız 44 saatlik bir kurs oldu. Bakanlığımız hedefi 1 milyon kişiye ulaşmaktır. 2023 yılı hedefi ise 2,5 milyon aileye ulaşmaktır”

YABANCI UYRUKLU VATANDAŞLARA 35 KURS DEVAM EDİYOR

Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Aydın, “Yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik sosyal uyum ve yaşam eğitimi kapsamında kurslarımız devam ediyor. O alanda da 35 tane kurs açmış bulunmaktayız ve toplamda 835 kursiyere ulaşmış bulunmaktayız. Bu kurslarda da ülkemize gelmiş insanların yaşam standartlarını yükseltmek amaçlı kurslardır” dedi.

OKUMA YAZMA ALANINDA KURSLAR AÇTIK

Okuma yazma alanında da kurslar açtıklarını ifade eden Aydın, “Yabancılara Türkçe öğretim konusunda kurslar açtık. Bu sene ayrıca birde cezaevimizde 7 tane kursumuz bulunmakta. Cezaevindeki vatandaşlarımız bir sebeple oraya düşmüşler ama okumayı öğrenmek ve eğitimlerine devam etmek istiyorlar. Kendi kurumuz ile beraber Yozgat genelinde bütün resmi kurum ve kuruluşlarla kurslar düzenliyoruz. Bunun haricinde de STK’lar ile birlikte beraber düzenlediğimiz kurslar var. Bu kurslarla da çok güzel verim elde ettik. Bunların sertifikaları il yöneticilerimizin teşrifleriyle de yaptık ve sertifikalarını verdik”

TÜRK MÜZİĞİ KOROSU OLUŞTURDUK

Aydın, “Biz 2022 yılı içerisinde Türk müziği korosu adı altında kurs açtık. Bu kurslarda da Türk müziğinin yaygınlaştırılması hem ulusal hem de uluslararası bazda yaygınlaştırılması amacı güdülmektedir. Bu doğrultuda da yaklaşık 2 aydır kursumuz devam ediyor. 200 saatlik bir kursumuz. 20 kursiyerimizle birlikte kursumuz devam ediyor.  Bu çalışma kapsamında 19’unda Büyük Sinemada faaliyetlerin ve müziğin icra edilmesi amaçlı konser vereceğiz. Şubat ayı içerisinde de Kırşehir’de konser vereceğiz. Sürecin devamında da 5 bin kişilik İstanbul’da konser verilmesi planlanmaktadır” dedi.

STANDARTLARIN ÇOK ÜZERİNDEYİZ

2023 yılında da çalışmalara devam edeceklerini belirten Aydın, “Zaten Halk eğitim Merkezi olarak standartların çok üzerindeyiz. Birinci ve yakın hedef olarak 20 bin kursiyere ulaşmak olacak. Uzun bir vadede de gayretli çalışmalar ile en az 25 bin kursiyere ulaşmaktır. Burada istihdama yönelik kurslar önem arz ediyor. Özellikle devlet teşviklerinden yararlanmak için vatandaşlarımızın bize başvuruları çok fazla. Faaliyetlerimizi bu doğrultuda yürütmeye çalışıyoruz” dedi.

DEVAM EDEN 3 TANE SOSYAL SORUMLULUK PROJEMİZ VAR  

Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Aydın, “Sosyal Sorumluluk projeleri dahilinde devam eden 3 tane projemiz var. Bu projelerimiz üçüncü yılına giriyor. Sende bir kalbe dokun, bir yuvada ismin olsun ve siz neredeyseniz bizde oradayız adı altında sosyal sorumluluk projemiz var. Bu projelerle belli imkanlardan yoksun vatandaşlarımızın bir nebze olsun ihtiyaçlarına çare olmaktır amacımız. Vatandaşlarımızın bizlerden memnun kalması için ekibimiz ve yönetimimizle sürdürmeye amaç edindik. İnşallah bunda da başarılı olabiliriz” dedi.

TIP KAZANAN ÖĞRENCİLER OLDU

Üniversite hazırlık kurslarını verdiklerini belirten Aydın, “Geçen sene farklı bir uygulama vardı. İlk kez taban puanı kaldırdılar. Onun için bu sene üniversite öğrencilerine açtığımız kurslarda lise mezunu değil mezun öğrenciler ancak bu kurslarımıza gelebiliyor. Lise okuyan öğrenciler kendileri okullarında kurslara devam ediyorlar. Geçen sene 56 öğrencimiz vardı. Kayıt süresi geçtikten sonra kayıt olmak için gelen kurslarımıza 70 civarında öğrencilerimiz geldi. Bu öğrencilerden 1-2 tanesi hariç hepsi üniversitelere yerleştirme oldu. Burada tıp fakültesini kazanan öğrenciler oldu. KPSS hazırlık kurslarımızda da çok başarılar elde ettik” diye konuştu. Kadir GÖRGÜLÜ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.