Hava Durumu

Yozgat Havalimanı projesinde çalışmalar tam gaz devam ediyor

Yıllık 2 milyon yolcu kapasitesiyle uluslararası standartlarda inşa edilen Yozgat Havalimanı’nda fiziki alt yapı yüzde 95 oranında gerçekleşmiş durumda.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2022 06:26
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2022 09:02
https://www.yozgatcamlik.com/
1

Yıllık 2 milyon yolcu kapasitesiyle uluslararası standartlarda inşa edilen Yozgat Havalimanı’nda fiziki alt yapı yüzde 95 oranında gerçekleşmiş durumda. Çamlık Medya ekibi olarak AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer ile birlikte Havalimanı Projesi inşaat alanında incelemelerde bulunduk. 

Kent merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkiine yapılan Yozgat Havalimanında 36 bin metrekare apron, 2 bin 600 metre uzunluğunda ise pist bulunuyor. Aynı anda 4 orta boy, 5 büyük boy uçağın iniş yapabileceği Yozgat Havalimanı yıllık 2 milyon yolcu kapasitesiyle de uluslararası standartlarda bir havalimanı olacak.

ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK 

AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, havalimanı projesinin Yozgat’a önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi. Projede üst yapı inşaatının da başladığını anlatan Başer, “Öncelikle Yozgat’ımıza, Bozok diyarına, Yiğitler şehrine hayırlı uğurlu olsun. Yozgat’ımızın hem de bu bölgenin büyük bir havalimanı olduğunu gördük. Yerel anlamda da Yozgat’ımıza çok büyük katkı sağlayacağını biliyoruz. Tabi baktığımızda alt yapı inşaatlarının yaklaşık yüzde 95 seviyesinde tamamlandığını, üst yapı inşaatının başladığını, maliyetin yaklaşık 2 milyar lira üzerinde bir maliyet ile tamamlanacağını biliyoruz. 2023 yılında da İnşallah uçak indirmeyi planlıyoruz İnşallah 2023 yılında Yozgat Bozok havalimanımızda İnşallah uçakların indiğini birlikte görmüş olacağız” dedi.

HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini anlatan Başkan Başer, şunları kaydetti; “İlgili firmaya teşekkür ediyorum. Hızlı bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Alt yapı inşaatlarının yüzde 95 seviyesine kadar tamamlandı. Havalimanı çevre yolu tamamlandı. Diğer alt yapı işlemlerinin de bittiğini yerinde inceleyerek gördük. Ben ilgili firmaya teşekkür ediyorum. Tabi yapılan bu ciddi yatırımlar Yozgat’a ekonomik anlamda, katma değer anlamda çok ciddi katkıları olacaktır. Çalışanları ile Yozgat ekonomisine hem Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaktır. En azından buradan tamamlandığı zaman İnşallah 200’e yakın işçi istihdamı ile birlikte Yozgat’ımızın bir katma değeri olacaktır.”

BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Başer, projenin tamamlanması ile Yozgat’a ve çevre illere önemli kazanımlar sağlayacağını da belirterek, “Havalimanı tamamlandığında ben inanıyorum ki Yozgat’ın kalkınmasına da büyük katkı sağlayacak çünkü Avrupa ayağı ile İstanbul ayağı ile uçakların gelmesiyle yatırımcıların daha da hem de hızlı trenin gelmesiyle hem ulaşımıyla bizden beklentileri oydu ve oda tamamlandığın da yatırım açısından Yozgat’ımıza çok büyük katkısı olacaktır. Ben bu vesileyle başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlere hepsine sonsuz teşekkür ediyorum. Ak parti hükümetine teşekkür ediyorum. Yozgat tabi kamusal yatırımlar açısından baktığımızda hakikaten çok güzel yatırımlar aldı. Havalimanı ile hızlı treni ile üniversitesi ile diğer yatırımları ile birlikte bakıldığı zaman Yozgat’ımızda kamusal anlamda güzel ve ciddi yatırımların olduğunu görüyoruz. Bu vesileyle Yozgat’ımıza, Bozok diyarına hayırlı uğurlu olsun diyorum. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah Yozgatlı 2023’te de bu güzel yatırımları yerinde görerek önceki yıllarda olduğu gibi 2023’te de sandıkları patlatarak İnşallah değer vereceğine inanıyorum. Yozgat’ımıza hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca da Çamlık TV’mize de katkı sağladığı için bu güzel eseri tanıtma fırsatı verdiği için kendilerine de sonsuz teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

2023’DE AÇILMASI PLANLANIYOR

Başer, hızlı trenin de yakın zamanda faaliyete başlayacağını da anlatarak, “Hızlı tren inşaatı özellikle Elmadağ’da parasal olarak maddi olarak değil de teknik sorunlar çıkmıştı oda tamamlandı. İnşallah yine 2023’te hem havalimanımız hem hızlı trenimiz faaliyete geçecektir bu vesileyle hayırlı olsun diyorum” dedi.

BÜYÜK BEKLENTİ

Yozgat’ın çevre yolu projesini de heyecanla beklediğini anımsatan Başer, “Çevre yolu projesi tamamlandı. Yozgat’ın en büyük beklentilerinden biri çevre yolu projesi. İnşallah çevre yolunu da takip ediyoruz. Çevre yolu istimlak işlemlerine başlandı. Daha önce istimlak işlerimde ciddi anlamda sıkıntılar vardı onlarda tamamlandı. Güzergâh belirlendi, güzergah projesi çevre yolu ise tamamlandı onu da takip ediyoruz İnşallah 2023 de çevre yolunun temelini atarız diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Eda DEMİREL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.