Hava Durumu

Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yurtlu Uyardı

Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu, derneklerin tutmakla yükümlü olduğu defter ve kayıtlar hakkında hatırlatmalarda bulunarak, yevmiye defterinin yılsonuna kadar tasdik ettirilmesinin de zorunlu olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2022 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2022 14:20
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yurtlu Uyardı

Yurtlu, “İşletme (basit) usulde defter tutan dernekler; karar, üye kayıt, evrak kayıt ve işletme defteri tutmakla yükümlüdür. Her yıl belirlenen parasal halde bağlı olarak bilanço usulüne göre defter tutan dernekler ise, karar, üye kayıt, evrak kayıt, yevmiye ve büyük (kebir) defter tutmakla yükümlüdür. Genel merkezi bilanço usulüne göre defter tutan dernek şubeleri de aynı şekilde bilanço usulüne göre defter tutar. Her iki usulde de defter tutan derneklerin, söz konusu defterleri İl Müdürlüğü veya noter tarafından tasdik ettirilmesi zorunludur. Defterler sayfaları bitene kadar kullanılır, ancak yevmiye defteri her yıl yeniden tasdik ettirilir. Büyük defterin tasdik ettirilmesi zorunlu değildir” dedi.

Dernekler işletme ve bilanço usulü olmak üzere defter tutmak zorunda olunduğunu belirten Yurtlu, “Defter ve kayıtları tutmayan veya tasdiksiz defter tutan, dernek yöneticiler ile defter ve kayıtları usulüne uygun tutmayan dernek yöneticilerine gerekli adli ve idari işlem uygulanacağından, dernek yöneticilerine bu konulara önem vermesi gerekir” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.