Hava Durumu

Yozgat'ın hayırsever iş insanı Zafer Özışık, tecrübelerini paylaştı

Yozgat Bozok Üniversitesi Kariyer ve Mezun Merkezi ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ortaklığında düzenlenen “Bozok Kariyer Fest” son gününde de başarılı iş insanları ve yöneticileri öğrencilerle bir araya getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2022 05:18
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2022 12:21
https://www.yozgatcamlik.com/
1

Yozgat Bozok Üniversitesi Kariyer ve Mezun Merkezi ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ortaklığında düzenlenen “Bozok Kariyer Fest” son gününde de başarılı iş insanları ve yöneticileri öğrencilerle bir araya getirdi. Kariyer Fest’in son gününde öğrencilerle bir araya gelen Yozgat’ın tanınmış iş insanlarından Zafer Özışık, başarıya giden yolda öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Kariyer Fest’in son gününde moderatörlüğünü Dr. Öğretim Üyesi Figen Tombak’ın gerçekleştirdiği programda GİMAT Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Özışık, öğrencilerle ticari tecrübelerini paylaştı.

HAYAT HİKAYESİNİ ANLATTI

Öğrencilerle kendi hayat hikayesini paylaşan Özışık, “1961 doğumlu, 4 Çocuklu ailenin en küçüğüyüm.  Babam Vakıf Ahmet Özışık Yozgat’ta Zafer Turizm’in kurucusu. Babama hayır işlerini sevdiği için ‘vakıf’ derlerdi. Ben de büyük oğluma Vakıf Ahmet ismini verdim. 1980 yılında ticaret lisesini bitirdim ancak babam hasta olduğu için tahsilime devam edemedim. 1974 yılından bu tarafa çalışma hayatının içerisindeyim. Ertesi günü düşünmeden hiçbir günüm geçmedi” dedi.

BİRÇOK ALANDA ÇALIŞTIM

“Siz iyi niyetli olursanız birinci düsturunuz çalışmak olursa isler arkadan geliyor” diyen Özışık, fırın işletmeciliğinden tanzime kadar birçok alanda çalıştığını dile getirdi. Şu anda Gimat Marketler grubunda gıda toptancılığı yaptıklarını anlatan Özışık, “Şu anda 300 çalışanımız var. Allah ekmek vermeye nasip etmiş. Biz de kazandığımızı bölüşüyoruz. Para işini aştık, ekmek vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sabah 7.30’da işe geliyor saat 22’ye kadar çalışıyoruz” dedi.

İLK DEFA BAŞLATTIK

Tanzim işini Yozgat2ta ilk başlatan firmalardan olduklarını hatırlatan Özışık, “İşe sevginizi katar mesai mefhumu gözetmezseniz her şey peş pese gelir. Tanzim satış hareketini Yozgat’ta ilk defa başlattık. 200 m2’lik dükkânda az karla başladık. Başarı standardı korumak ve üstüne bir şeyler eklemekle oluyor. Müşteriyi kandırmazsanız kaliteli malzeme kullanırsanız. Ben kendi evimde yemediğim ürünü satmam” şeklinde konuştu.

ÖNCE HİZMET

‘Önce hizmet’ düsturu ile hareket ettiklerini anlatan Özışık, şunları kaydetti; “Günlük düşünürseniz bir gelen bir daha gelmez. Bizim restoranımızda çay parasına siftah etmedik. Yanımız hastaneydi ama parayla cay satmadık. Önce para yerine önce hizmet derseniz arkasından para geliyor ve hep zirvede kalıyorsunuz.”

YÜREĞİMİZİ KOYUYORUZ

Özışık, yaptıkları ile yüreklerini koyduklarını belirterek, “Rakiplerimiz güçlü olabilir ama biz yüreğimizi koyarak iş yapıyoruz yüreğimiz işimizle beraber. 61 yaşındayım ben buraya kadar getirdim. Bundan sonra oğlum isin başında. Yozgat’ta bir yerlere geldik. Önce civar ilçeler sonra şehirlere gitme hedefimiz var ama önce altını doldurarak gideceğiz. ‘Ben patron olacağım’ düsturu  ile yola çıkmasın. Önce yapacağı işin isçisi olsun. İşini iyi yapan mahalle bakkalları ayakta. Yeter ki işinizi iyi yapın” dedi.

VEFA BÜYÜK BİR ÖZELLİK

Tecrübelerinden faydalanmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu söyleyen Özışık, “ Yarın Yozgat’tan gideceksiniz ama Yozgat’a karşı vefa borcunuz olması lazım. Gimat Mağazalarından lise caddesi gece açık. Öğrenci arkadaşlarımız ürünleri pahalı almasınlar diye gece 24.00’e kadar açığız. Öğrenci kardeşlerimin işi görülsün yeter ki. Tecrübelerimizden istifade etmek isteyenler varsa bize her zaman ulaşabilir. Yozgatlı bize ilgi gösterdi bizi bir yerlere getirdi. O yüzden Yozgat’a vefa borcum hiç bitmiyor. Önce Yozgat’ı sevmek lazım. Kalbimiz burada olursa Yozgat’ı seviyoruz. Kazancımız burada oluyor. Kazancımız da Yozgat’ta oluyor. Dolayısıyla kalbimiz kazancımız ölünce de kabrimiz burada olacak” ifadelerine yer verdi. Eda DEMİREL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.