Hava Durumu

Yozgat Sorgun Gençlik Derneği'nde okuma etkinlikleri devam ediyor

Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde SORGED tarafından 2017 yılında başlatılan ‘kitap sizden çay bizden’ etkinliğinde bu kez arabaşı yutuldu. 

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2022 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2022 13:31
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Sorgun Gençlik Derneği'nde okuma etkinlikleri devam ediyor

Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde SORGED tarafından 2017 yılında başlatılan ‘kitap sizden çay bizden’ etkinliğinde bu kez arabaşı yutuldu.  SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, 2017 yılından bu tarafa bu etkinliği düzenlediklerini ve gençlerle bir araya geldiklerini söyledi.

Bu kez farklı bir etkinliğe imza atmak istediklerini dile getiren Uğuz, “Bugünde bildiğiniz üzere arabaşı, Yozgat'ın tescillenmiş yöresel lezzeti. Biz de gençlerimize bu lezzeti tattırmak istedik. Etkinliğimize farklı şehirlerden, Yozgat Bozok Üniversitesi’ne gelmiş olan gençlerimizle beraber yerel halkımızdan olan gençlerle beraber yaklaşık elli kişi katılım gösterdi. İlk etapta bu kadar talep olabileceğini düşünmediğimiz için arabaşıyı ve alanı kısıtlı tutmuştuk. Fakat olumlu tepkiler aldığımız için ilerleyen süreçlerde bu etkinliğin devamlılığını sağlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

SAYIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Kitap okuma alışkanlığını canlı tutmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini kaydeden Uğuz, “Kitap sizden çay bizden etkinliğini planlama amacımız, dijitalleşen dünyada gençlerimizle sosyal medyadan uzaklaşarak yitirilmeye yüz tutmuş kitap okuma alışkanlığını canlı tutmaktı. Üç kişi ile çıktığımız bu yolda sayımızın her geçen gün artıyor oluşu da bizleri amacımıza ulaşma noktasında motive ediyor. Bu etkinliğimizde diğer programlardan farklı olarak yöresel lezzetimizi ikram etmiş olmaktan dolayı oluşturduğumuz kültürel etkileşimde ve yine gençlerin bu noktada olumlu geri dönüşleri de bizi mutlu ediyor. Pandemi döneminde kıymetini daha çok anlamış olduğumuz yüz yüze iletişimi ayakta tutmak adına ve gençlere sosyal bir ortam sağlamak adına çalışmalarımıza ve projelerimize devam etmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

GENÇLER MEMNUN

Abide Tuncer: Aslında bu etkinlikleri çok önemsiyorum. Çünkü okul dönemi içerisinde dersler ve ödevlerin yoğunluğundan dolayı çok fazla kitap okuma fırsatı bulamıyoruz. Bu yüzden böyle etkinlikler bize kitap okuma fırsatı sunuyor. Kitap okumamız gerektiğini hatırlıyoruz. Bugün 1.5 yıl sonra Yozgat'ın yöresel yemeği olan arabaşını yutma fırsatı bulduğum içinde çok mutluyum.  Gerçekten merak ediyordum ve geldiğimden beri de bunu tatmak istiyordum, SORGED'in böyle bir şey yapması çok güzel ve bu benim için çok özel. Aslında çorbasını daha önce içmiştim ama hamurunu ilk kez denedim. Yutabildiğim pek söylenemese de denemiş olmaktan büyük keyif aldım.

Meryem Küçükçifci: Yozgat Bozok Üniversitesinde İngilizce öğretmenliği okuyorum, 2. sınıfım. Konyalıyım. Daha önce arabaşı yutmuştum çünkü bizim yöremizde de çok yapılır. Ama burada yapılan çok güzeldi ve bu yıl daha hiç arabaşı yutmamıştım o yüzden çok heyecan vericiydi. Ayrıca her yörenin bir kültürü vardır. Arabaşı da Yozgat'a ait bir kültürdür. Bu kültürü farklı şehirlerden gelen insanlara bu şekilde ikram ediyor olmakta çok güzel hissettirdi.  Sorged'in etkinliklerine bir yıldan fazladır katılım gösteriyorum. Özellikle kitap okuma etkinliklerini çok beğeniyorum. Hem kitap okuyup hem sosyalleşiyoruz.

Yılmaz Can Çiçek: Mimarım. Yakın zaman öncesinde Sorged aracılığıyla gitmiş olduğum İspanya ESC- gönüllülük programından döndüm. Döndükten sonra ki katıldığım ilk etkinliğim. Ben de bir Yozgatlı olarak buraya farklı şehirlerden gelmiş olan arkadaşlarımızın yöresel lezzetimiz olan Arabaşıya nasıl tepkiler verdiğini gördüm. Bu çok eğlenceliydi özellikle de hamur yutma kısmında. Böyle bir etkinliğin ardından alışılagelmiş, pasta çay ikramından ziyade yöresel bir yemeğimizin tattırılması ve tanıtılması çok güzel oldu ve kültürlerarası etkileşim oluşturdu. Belki bu fikrin öncülüğün de başka şehirlerden gelenlerde burada kendi kültürlerinden lezzetler sunabilirler.  Diğer yandan kitap okuma benim uzun zamandır alışkanlığını kaybettiğim bir faaliyetti bunu da tekrar aktive etmiş oldum.

Mert Erdem: Yozgat Bozok Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık fakültesi, Şehir ve bölge planlama bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Bugün Sorged'in düzenlemiş olduğu kitap sizden, çay bizden etkinliğine katıldık. Bize sağlanan bu sosyal ortamdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bugün diğer etkinliklerden farklı olarak ilk kez Yozgat'ın yöresel lezzeti olan arabaşıyı tatma fırsatı buldum. Bu beni gerçekten çok mutlu etti. Kitap okuduktan sonra oluşan sohbet ortamından ve tanıştığım yeni arkadaşlarım olmasından dolayı da çok sevindim. İlerleyen süreçlerde de böyle etkinliklerin devam etmesini umuyorum.

Muhammed Ali Öz: Mühendislik ve Mimarlık fakültesi, İnşaat Mühendisliği bölümünde okuyorum ve bu sene mezun olacağım. Sorged'in benim kişisel gelişimime katkısı gerçekten çok fazla oldu. Yozgat gibi bir ilde açıkçası çoğu insan karamsardır ve çok fazla etkinlik olmayacağını düşünür. Fakat SORGED sayesinde bütün bu kötü düşünceler dağılıyor. Bugün de arabaşı etkinliğinde bir araya geldik. Bundan dolayı çok mutluyum.

Fatma Züleyha Yüksel: Sorgunluyum ve sorgun da yaşıyorum. Yeni mezun oldum ve işsizim şu anda. Sorged'in birçok etkinliğine katıldım ve katılmaya da devam etmeyi düşünüyorum. Kişisel gelişimim açısından bana katkı sağladıklarını düşünüyorum ve bunun da etkilerini görüyorum. Bugünkü etkinlik için de şunları söyleyebilirim ki gerçekten çok güzel geçti. Yeni insanlar tanıdım, yeni arkadaşlıklar edindim. Zaten Yozgatlı olarak da arabaşıyı çok severim. Bu etkinlik için çok teşekkür ederim.

Sevda Kaya: İstanbul'dan geliyorum Yozgat'a. Yozgat'ın bu yöresel yemeğini hiç denememiştim daha önce. Başka yerlerde videolarda gördüğüm zaman çok korkuyordum. Hatta yutarken boğulacağım sanıyordum. Ama öyle olmadığını gördüm. Yozgat'a geldiğimden beri çok merak ediyordum arabaşını. Arabaşı ilk yuttuğum anda tatsızdı ve çok gereksiz gibi geldi ama sonra yutmaya devam edince güzelleşti. İlk kez Sorged'in bu etkinliğinde tatmış oldum. Çok güzel bir etkinlik oldu. Öncesinde kitap okuyup ardından sonrasından Yöresel yemek, çay ve tatlıyla bizi çok güzel ağırladılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.