Hava Durumu

Yozgat'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebeti ile bir dizi etkinlik gerçekleştirildi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2022 06:46
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2022 06:46
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebeti ile bir dizi etkinlik gerçekleştirildi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yozgat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen etkinliğe Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Emniyet Müdürü Kenan Şaban Süzgün, Alay Komutanı Albay Halil Başer, Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Gökhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Ali Erbaş, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Nurullah Nurdoğan, kurum müdürleri katıldı.

FİLM İZLEDİLER

Programlar kapsamında engelli vatandaşlar ve protokol üyeleri Bebekliğinde buğday tarlasında çıkan yangında, vücudunun büyük bir bölümünde kalıcı yanıklar oluşan ve ellerini kaybeden Milletvekili Serkan Bayram'ın milyonlara umut olma hikâyesini anlatan 'Buğday Tanesi' filmini izlediler.

Düzenlenen programın açılışında konuşan Aile ve sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, 3 Aralık Dünya Engelliler günü engelli vatandaşların ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekilmesi, engelli bireyler için yapılması gerekenlerin gündeme getirilmesi ve çözüm yolları bulunması açısından önemli bir günü olarak değerlendirildiğini söyledi.

3 BİN 650 KİŞİ MÜRACAAT ETTİ

Neşeli, “İlimiz nüfusunun yüzde 10,79’u engelli olarak temel aktivitelerde sürekli zorluk yaşamaktadır. 2022 yılı içerisinde 3 bin 650 kişi engelli sağlık kurul raporu için başvuruda bulunmuştur. İl Müdürlüğü olarak toplumun dezavantajlı bireyleri için gerçekleştirdiği tüm çalışmalarda, toplumun bütününü kucaklayan; engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata tam katılımlarını sağlamak, ayrımcılığa maruz kalmayan, fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen kişiler olmalarına imkan tanımak için yoğun çaba sarf etmektedir” dedi.

UMUT EVİ PROJEMİZLE HİZMET VERİYORUZ

Umut evi Projesi ile apartman dairesinde engelliye bakım hizmeti sunularak Yozgat’ta engelliye verilen hizmet çeşitliliği artırıldığını belirten Neşeli, “Bakanlığımız tarafından kurum bakımı hizmeti yanında 2007 yılından itibaren evde bakım hizmeti desteği verilmekte ve bu güne kadar ilimizde ailesi yanında bakılan 3 bin 621 engelliye evde bakım hizmetini sunarken,  2022 yılında 62 milyon ödeme yapılmıştır.2008 yılından bu güne kadar ise 610 milyon ödeme yaparak engellilere destek olmayı amaç edinmiştir”

5 BİN 97 KİŞİYE ENGELLİ KARTI DÜZENLENDİ

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “İl Müdürlüğümüz engelliye tanınan hakların kullanımını ayrıca takip ederek 2021 yılında 327 toplamda 5097 kişiye engelli kartı düzenlemiş ve ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmelik gereği engellilerin şehir içi toplu taşım araçlarından ücretsiz faydalanmalarına olanak sağlayarak sosyal hayatın içinde olmalarına imkan sağlamıştır. Bu kapsamda Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereği İlimizde engelli kart sahiplerine şehir içi ulaşım sağlayan Sorgun ve Yozgat’ta şehir içi ulaşımındaki 75 toplu taşıma araçları için aylık bin 200 TL. 2015 yılı Nisan ayından beri ise 3.7 milyon TL ödeme yaparak bu hizmeti sunanlara destek olmuştur. Ayrıca Bakanlığımızca bin 235 kişiye 2022 Sayılı Kanun kapsında engelli aylığı, bin 163 kişiye elektrik kullanım desteği verilmiştir” diye konuştu.

Programda Engelli vatandaşlar tarafından yapılan el sanatları sergisi gezilirken, tanıtım filmi, tango gösterisi, şiir dinletisi, folklor gösterisi, müzik dinletisi ve ikram ile sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.