Hava Durumu

Yozgat'ta Atalık buğdaylar toprakla buluşuyor

Yozgat’ta Atalık buğdaylar toprakla buluşmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2022 09:40
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2022 09:40
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat'ta Atalık buğdaylar toprakla buluşuyor

Yozgat Tarım İl Müdürlüğü tarafından ülkenin ve Yozgat’ın kadim değeri Yerel (Atalık) Buğdayların ekimleri yapıldı.

Tarım İl Müdürlüğü teknik personelleri Sarıbursa ile birlikte Sarıbuğday, Akbuğday ve Karakılçık yerel buğday çeşitleri 3 ilçede 5 köyde çiftçilerle birlikte ekildi.

Yozgat Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya, Yerel Atalık Buğdayların ekiminin yapıldığını söyledi.

Özkaya, “Ülkemiz, buğdayın anavatanı ve gen merkezidir. Ekimlerini yaptığımız bu çeşitler, yüzyıllardır İlimizde ve Ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitlerimizdir. Bizim ata mirası tohumlarımız ve eski tatlarımızdır” dedi.

5 KÖYDE EKİMİ YAPILDI

Özkaya, “Geçtiğimiz yıllarda Yerel Buğday çeşitlerimiz değişik İlçe ve köylerimizde başka çiftçilerimizle ekilerek çoğaltılmıştı. Çoğaltılan bu atalık yerel buğdayların çiftçi eliyle korunması, ekiliş ve üretiminin yaygınlaştırılması gayesiyle buralarda çoğaltılan tohumluklardan Sarıbursa buğdayı Sorgun Çiğdemli köyünde, Akbuğday çeşidi Merkez Sarıfatma ve Sarıkaya Baraklı köyünde, Sarıbuğday çeşidi Sarıkaya Baraklı köyünde, Karakılçık çeşidi ise Merkez Fakıbeyli ve Sarıkaya Karayakup köylerinde çiftçimizle birlikte ekilmiştir. Bizim buradaki amacımız, modern verimli çeşitlere alternatif olması değildir. Bu zaten mümkün değildir. Atalık bu buğdaylar bizim atalarımızdan gelen bugünkü yüksek verimli çeşitlerin geliştirildiği buğdayların atalarıdır. Yerel-Atalık buğday çeşitlerinin çiftçilerimiz tarafından belirli alanlarda ekimlerinin yapılarak gen kaynaklarının çiftçimiz eliyle korunmasını sağlamak ve ata mirasımız olan yerel buğday tohumlarının çiftçi eliyle üretim ve tüketiminin devamını sağlamaktır.” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.