Hava Durumu

Yozgat'ta ekinler toprakla buluşmaya başladı

Yozgat’ta yeni ekim sezonu Sorgun ilçesine bağlı Külhüyük köyünde başladı.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2022 08:59
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2022 09:05
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat'ta ekinler toprakla buluşmaya başladı

Külhüyük Köyünde yapılan buğday ekimine Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya, Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat, Sorgun Ziraat Odası Başkanı Hacı Tuzlacık, Sorgun Pancar Ekiciler Kooperatif Başkanı Kürşat Arslan  katıldı.

Külhüyük köyünde üreticilerle bir araya gelen Yozgat Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya, Yozgat’ın hububat üretiminde 6’ncı sırada olduğunu söyledi.

Özkaya, “İlimizde en çok üretimi yapılan ve en önemli ürünleri Buğday ve Arpadır. İlimiz hububat üretiminde 6. Sıradadır. İlimizde buğday-arpa ekimi başladı. Şuan çiftçilerimiz yoğun bir şekilde 2023 yılının hububat ürünlerini ekim çalışmaları içindeler. Bilindiği üzere 2022 yılında bereketli ve bol ürün aldığımız bir yıl oldu. Çiftçilerimizi ürünlerinin satmada ve fiyat konusunda sıkıntı yaşamadılar. Çiftçilerimizi aynı iştiyakla 2023 üretim sezonunun hazırlıklarına başladılar. Şu an yoğun bir ekim çalışmaları içindeler. Diliyoruz ki 2023 üretimi sezonu da bol ve bereketli ürünlerin alındığı bir yıl olur” dedi.

EKİM AYINDA YAĞMUR YAĞMADI

Yozgat Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya, “Önceki yıllarda İlimizde genelde Ekim başında yağan yağışla toprak yumuşar ve toprak işlenerek ekime hazır hale getirilir ve toprak tavında iken ekilirdi. Ama son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak Ekim ayında pek yağmur yağmamaya başladı. Bu yılda belli yerlerde yağış geçişleri olsa da İlimiz genelinde toprağı tava getirip işleme yapılacak kadar bir yağış düşmedi. Bu durum doğal olarak ekim zamanının kaymasına neden olmaktadır”

TOPRAK ŞARTLARINA GÖRE EKİM YAPIN

Buğday ve arpayı çok erken ekmek veya çok geç ekmek zirai açıdan çok doğru bir ekim şekli olmadığını belirten Özkaya, “Hububat ürününün ekim zamanının değişen iklim ve toprak şartlarına göre ayarlanmasını tavsiye ediyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak biz çiftçilerimize tavsiyemiz ekim zamanını değişen iklim şartlarını dikkate alarak toprağın, hava sıcaklığının, yağışın ve kendi özel durumlarına göre ekim zamanını ayarlamalarıdır. Son yıllarda iklim değişikline bağlı olarak İlimizde Kasım ayı ortaları hatta sonlarına kadar ekim yapılabilmektedir. Bugün burada Sorgun İlçemiz bağlı Külhüyük köyünde Önder çiftçimiz Fatih Özdemir ile ekim yapıyoruz. Biz burada Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüze bağlı Enstitümüz Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından yeni geliştirilmiş olan Selamibey ve Aytenabla çeşitlerinin ekimini yapıyoruz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.