Hava Durumu

Yozgat’ta EYT Yoğunluğu Yaşanıyor. EYT kimleri kapsıyor, müracaatları nasıl yapılır?

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yapılan açıklama sonrası Yozgat’ta vatandaşlar, borçlanma ve prim gün sayısı hesaplaması için Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) gelmeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2022 05:17
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2022 13:27
https://www.yozgatcamlik.com/
1

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yapılan açıklama sonrası Yozgat’ta vatandaşlar, borçlanma ve prim gün sayısı hesaplaması için Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) gelmeye başladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, EYT'de yaş şartı olmayacağını ve ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağını belirtmesinin ardından Yozgat’ta da Sosyal Güvenlik Kurumunda yoğunluk yaşanmaya başlandı. Birçok vatandaş, sabahın erken saatlerinde prim günlerini hesaplatmak ve dilekçe vermek için SGK binasına geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT açıklaması Yozgat’ta da vatandaşları mutlu etti.

EYT’nin açıklanmasının ardından biz de mikrofonlarımızı Yozgat’ta vatandaşlara uzattık. Emeklilik hayali kuran vatandaşlar, açıklamadan memnun..

Turgut Ünal: Olursa çok iyi olur. Daha SGK’ya net bir bilgi gelmemiş. SGK’daki elemanlara sordum. Yılbaşından sonra belli olur daha yasa elimize tam net olarak gelmedi dediler. Askerlik borçlanmanızı yapabilirsiniz dediler. Askerlik için borçlanmayı kabul ediyoruz dediler. Dilekçe verip yarın parasını yatırabilirsin dediler. Yasa gelince diğer durumu da halledeceğiz diyorlar. İçerde çok yoğunluk vardı.

Coşkun Bozdağ:  En iyisini yaptı. Çok iyi oldu bu yüzden çok memnun olduk. Şimdi herkes emekli oluyor. Ben de faydalanıyorum bu durumdan. Bağ-kuru, sigortası hepsi birleştirildi.  SGK’ya geldik bilgimizi aldık. 10-15 gün sonra yasa net çıkacak. Sonra da düzenli bir şekilde işlemleri gerçekleştireceğiz dediler. Başvuru kağıtlarımızı da aldık.

Kamil Uslu: Geç kalınmış bir olay ama yine de güzel bir olay oldu. Tabi bütçe açısından sıkıntı var ama vatandaşın sıkıntısı çözülüyor. Bir yandan pahalılığı da düşünürsek. Bakalım önümüzde ki ay göreceğiz ne kadar insan emekli olacak. Bütçeye ne kadar yük olacak. Vatandaş ne kadar sevinecek. Önümüzde ki süreçte göreceğiz bunları.

Cemal Yücel: Tam yerinde bir karar olmuş. Allah milletimize, devletimize çok versin. Halkımız bu durumdan yararlanacağı için çok güzel bir şey. Biz bu durumdan çok memnunuz. Geçte bir karar değil diye düşünüyorum. Çünkü her şeyin bir rayına oturması gerektiğini düşünüyorum. Devletimiz bunu gayet güzel düşünmüş. Gayet güzel bir durum. Benim emekliliğime daha var ama milletimiz adına fayda sağlayıcı bir karar.

Ahmet Yüksel Çeliksu: Şöyle bir durum var ki yıl 2019’du sanırım Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konu hakkında açıklama yapmıştı. Orada bu durumun tam tersini söylemişti. Sanırım 2020’nin başında Kılıçdaroğlu bunu gerçekleştireceği vaadini vermişti bunun üstüne şuan bu durumu yine Erdoğan yaptı. Bekleyen birçok insan vardı bu yönden güzel oldu. Ama Erdoğan 2019’ da demişti ki bu durum İskandinav ülkelerinin batışına sebep olmuştu. Şuan bu durumda ekonomiye yük olarak binecek muhtemelen.

Hebili Karakoç:  Yaş sınırı bütçe ile ilgili bir durum. Cumhurbaşkanımız da demek ki buna göre hesabını kitabını yaptı ki EYT’de yaş sınırını kaldırdı. Basından takip ettiğimize göre belli bir yaş sınırı konacaktı ama sayın Cumhurbaşkanımız demek ki bizden daha düşünceli ve bütçesini ona göre ayarladığı için mağdur olan vatandaşlarımızın ihtiyacını gidermiş oldu.

Çelebi Meral: Şu an çalışmadığım için pek bir bilgim yok açıkçası ama babam bu duruma takılıyordu. Bundan dolayı o faydalandığı için mutluyum.

Havva Erbaş: Bence vaktinde bir karar oldu. Çünkü insanların çalışma gücü ve yaşları bakımından erken emekli olmaları elbette daha iyi oldu. Toplumumuz açısından ve insanların sağlığı açısından bizim beklediğimiz bir durumdu. Güzel oldu bence. Ben daha faydalanamıyorum ama eşim faydalanacak bu yüzden mutluyuz.

Efendi Çalışkan: Yapılan açıklamayı gayet olumlu karşıladım. Ben bir emekliyim. Emeklilik herkesin en doğal hakkıdır zaten. Kişiler bunu çalışarak ve primlerini ödeyerek zaten elde etmişlerdi. Bu kadar gecikmelerine anlam veremiyorum ama yine de çıktığı için mutluyum. 2019’ da Cumhurbaşkanımız açıklama yapmıştı aslında EYT benim sonum olsa da, iktidarıma mal olsa da çıkartmayacağım demişti. Ama 4 yıl sonra kendisi yine çıkarmış oldu. Yine de durumdan memnunuz. Ben zaten normal emekliyim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.