Hava Durumu

Yozgat’ta işsizlik ana gündem

Yozgat’ın en önemli sorunlarından olan göç ve işsizlik vatandaşın ana gündemini oluşturmaya devam ediyor. 

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2022 06:17
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2022 06:17
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat’ta işsizlik ana gündem

Yozgat’ın en önemli sorunlarından olan göç ve işsizlik vatandaşın ana gündemini oluşturmaya devam ediyor.  İş alanlarının açılması ile Yozgat’ta göç sorununun da ortadan kalkacağını düşünen vatandaş, ayrıca kentin sosyal anlamda da eksiklikleri olduğu kanaatinde.

Çamlık Medya ekibi olarak Yozgat, ülke ve dünya gündemini yakından takip etmeye devam ediyoruz. Yozgat’ta vatandaşa kentin en büyük sorunun ne olduğunu sorduk. Kimisi otopark sorunundan dem vururken, kimisi sosyalleşmede sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Ancak Yozgatlıların değişmeyen ana gündem maddesini işsizlik ve göç oluşturuyor.

Emre Bulut: İş imkânları çok düşük mesela. Bu yüzden vatandaşlarımız il dışına göç ediyor. Göç etmelerinin sebebi işsizlik. Şuan da beni arayan arkadaşlarım var mesela soruyorlar işler iyi mi, imkan var mı diye, iş bulabilir miyiz diye ama maalesef iş imkanı yok o yüzden de büyük şehirlere ister istemez gidiyor gençlerimiz. Burada çok uzun zaman yaşamadım ama şuan da eksikliğin bu olduğunu düşünüyorum.

Ertuğrul Akdoğan: Yozgat’ta en büyük sorun işsizlik. İkincisi otopark sorunu. Belediye bu işi yapıyoruz diyor ama gözle görülür hiçbir şey yok. Otoparkın yapılması, fabrikalar yapılması, memlekete askeriye gibi büyük bacasız bir fabrikanın gelmesi, iş sahasının açılması iyi olur. Yani göç veren bir il burası yıllardır da aynı sorunlar var. Yapılanlar ise yeterli değil.

Havva Türkmen: Otopark sorunumuz var. Bir de kadınlar için sosyalleşecekleri, spor yapacakları alan yok. Spor vadisi hariç. Parkımız var ama merkez de değil. Sokaklarımız biraz daha bakımlı olabilir. Belediye daha bizim mahallelerimize hiç gelmedi. Bakım açısından kaldırımlarımız bakımsız. Bizim evimizin arka tarafında olan eski binalar yıkık, virane bir şekilde duruyor. Ne temizleniyor ne de yerine bir şey yapılıyor. Kapalı bayanların daha rahat sosyalleşebilmeleri için spor alanı, sosyalleşme alanları oluşturulsun istiyorum.

Cerrah Atı: Herhangi bir eksik yok çok şükür. 9 yıldır burada yaşıyoruz. Hiçbir sıkıntımız yok burada.  Her şeyden memnunuz.

Bayram Solmaz: Valla Yozgat’ımız hiç büyümüyor. Şöyle genel bir baktığımızda en geride kalmış şehir burası. İş olarak çok sıkıntı çekiyor, ilçeler de dahil olmak üzere. Ben de Şefaatliliyim mesela. İş sahası yok bu yüzden göç oluyor.  Büyüyeceği yere yani şehrimiz gittikçe küçülüyor. Acilen bu göç olayını engellememiz gerekiyor.  Eksiklik noktasında biz hayvancılık ile uğraşıyoruz. Yem maliyetleri çok yüksek, dayanamıyoruz. Et, büyük firmalar da çok para ama üreticiler de az para bu yüzden dayanacak gücümüz kalmadı.

Ahmet Başer: Valla ben burada doğdum burada büyüdüm. Bana göre Yozgat’ın hiçbir eksiği yok. Belediyemiz öyle güzel çalışıyor ki tarif edemem yani. Bizim noksan olan hiçbir yönümüz yok. Biraz pahalılık var ama o her devlette var. Bu hükümeti de Allah başımızdan eksik etmesin. Güzel çalışıyorlar.

Gönül Akkaya: Şehir içi otobüslerde biraz saatleri olsun, kalkış seferleri olsun sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Hani hemen gitmek istediğimiz de sıkıntı oluyor. Dün bir sorun yaşadım. Otobüs şoförüne sordum ilk önce hangisi kalkacak diye çünkü acelem vardı ve ilk kalkana binmek istiyordum. 5 numaranın olduğunu söyledi. Daha sonrasından 5 numaraya bineceğim soğukta baya bir bekledim haliyle. O 5 numara kalkmadı bende o aynı otobüse binmek durumunda kaldım. Bu yüzden otobüslerin çok sıkıntılı olduğunu düşünüyorum.

Yusuf Yoldaş: Yozgat’ta aktivite kısmında eksik olduğunu düşünüyorum. Ben Antalya’dan geliyorum ve hiçbir şey hiçbir yer yok. Bizim gibi gençlerin yapabileceği hiçbir aktivite yok. Gezebileceğimiz bir yer yok sadece Lise Caddesi var. Biraz daha gençler için aktivite olabileceği ve ucuz yerler olursa iyi olur. Ekonomik durum açısından da.

SOSYALLEŞME KİŞİNİN RUHUNDA OLUR

Halil Yıldız: Tabi ki çok şey var. İnsanoğlu her şeyin en iyisini en güzelini ister. Fakat öyle bir şey ki mesela derler ki Yozgat ufak bir il burada sosyal hayat yok. Hayır, hiç öyle bir şey değil. Sosyalleşme yok derler. Sosyalleşme kişinin ruhunda olur. Dağdaki çoban bile dağın koyunda isterse sosyalleşir. Yani iletişim araçlarının ve ulaşımın yoğun olduğu il, bölge, ülke, kıta, evren artık hepsi birbirine hasır gibi girmiş vaziyette. Eksik olduğumuz şeyler olmuş olsa bile ki hissederiz. İletişim araçları var, televizyon var her an her şeyi gösteriyor. Tabi eksikler saymakla bitmez gibi bir laf var. Şuanda ben Yozgat’ta uzun boylu, kayda değer bir eksik olduğunu zannetmiyorum. Gençler der ki Yozgat’ta sosyal hayat yok derler. Bir sempozyum olur, söyleşi olur kültür merkezine gideriz 300 kişilik sandalye olur 100 kişi olmayız.  Yani herkes anca şikâyet eder. Olanının farkında olmaz. Kişiler farkındalıklı olması lazım. Mesela şu Lise Caddesi hakikaten çok güzel bir cadde. Bence Orta Anadolu da bu kadar uzun bir cadde yok. Onun için kayda değer bir eksik olduğunu düşünmüyorum. Her doğrunun altında bir yanlış arıyorlar. Kişiyi yüzde yüz rahat ettirmenin ihtimali yok.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.