Hava Durumu

Yozgat'ta "Kadına Yönelik Şiddet Kapsamında Farkındalık" semineri düzenlendi

Yozgat Belediyesi ve Şiddet Önleme Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen "Kadına Yönelik Şiddet Kapsamında Farkındalık" seminerinde Yozgatlı kadınlara şiddet ve şiddetle mücadele yolları anlatıldı. Programda ayrıca KADES’in de tanıtımı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2022 06:05
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2022 19:33
https://www.yozgatcamlik.com/
1

Eski Askerlik Şubesi’nde düzenlenen programa Yozgat Valisi Ziya Polat’ın eşi Pınar Filiz Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’nin eşi Nagihan Köse, AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer’in eşi Meliha Başer  de katıldı.

Komiser Yardımcısı Fatma Cansu Aydın tarafından programa katılan kadınlara KADES anlatıldı.

TOPLUMUN SORUNU

Şiddet sorunun toplumun tamamını ilgilendirdiğini anlatan Aydın, “Maalesef ki aslında belki de geçmiş zamanda da şiddet çok fazla gündemdeydi ama hali hazırda şu an teknolojinin de getirisiyle de şiddeti çok fazla duyar olduk. Biz bununla alakalı aslında sadece kadının ya da erkeğin sahiplenmesi gereken bir konu değil. Bence bütün insanların toplumun en küçük birimi olan ailenin ciddi anlamda bir çalışma yürütmesi gereken bir durum” dedi.

MAĞDURİYETLERİ DİNLİYORUZ

“Biz bununla ilgili adli olarak yapmış olduğumuz kadının ilk olarak mağduriyetini dinliyoruz” diyen Aydın, “Darp mağduru ise darp raporu olması gerekiyor mutlaka. Çünkü ona göre işlemlerimizi yapıyoruz. Savcımızdan talimat aldıktan sonra konuyla ilgili işlemlerimizi yürütüp savcıdan sevkini sağlıyoruz. Haricinde de önleyici uzaklaştırma kararımız var. Bu karar verildikten sonrada eğer şüpheli şahıs kadına yaklaştığı zamanda uzaklaştırma kararını ihlal etmiş oluyor. Buna da hapis cezalarımız mevcut” şeklinde konuştu.

BİLİNÇLENMEK ÖNEMLİ

Kadınların bilinçlenmesi için çalıştıklarını dile getiren Aydın, “Önceliğimiz kadınlarımızın bilinçlenmesi. Çünkü bize gelen kadınlarımızın maalesef ki birçoğu mağdur edildiklerini söylüyorlar, şiddet mağduru olduklarını söylüyorlar izlerine de şahit oluyoruz. Ama şikayetçi olmak istemeyen kadınlarımız da oluyor. Bir şekilde kendilerini çaresiz hissettikleri için, çözüm olmayacağını düşündükleri için ya da karşı tarafa kendilerini bağlı hissettikleri için müracaatta bulunmak istemiyorlar. Bunlardan sonra barışan kadınlarımız oluyor. Evine dönen kadınlar oluyor. Bununla ilgili de devlet olarak, bakanlık olarak aynı zaman da şiddeti önleme merkezi olarak da koordineli şekilde hem psikolojik olarak hem de adli şekilde destekliyoruz. Ekonomik anlamda bağımsız hissetmediği için sıkıntı yaşadığını düşünüyor olsa dahi bu noktada elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

KADINLARIN SUÇU DEĞİL

 Aydın, şiddetin kadınların suçu olmadığını belirterek, “Burada toplanmamızın en önemli sebebi de kadınlarımızın tanık olduğu şiddet mağduru olmak zorunda değil yüreklendirmek gerekiyor. Bu olaylar kadınlarımızın suçu değil olamaz da. En yakın kolluk birimine müracaatta bulunmalılar. KADES uygulamamız var. KADES uygulamamız bizim adli işlemler de bizim için çok önemli. İç işleri bakanlığımızın talimatı üzerine kurulmuş bir mobil aplikasyon. Bu uygulamayı telefonlarınızı indirdiğiniz de şiddet mağduru olan kadınlarımız ve aynı zamanda şiddete tanık olan kadınlarımız için. Kadınlarımıza özel bir uygulamadır. Bu uygulamayı erkekler indiremiyorlar. Tamamen sistem kadınlar üzerine kurulu. 4 milyonu geçkin bir kullanıcımız var. Uygulama da butona bastığınız anda bulunduğunuz yerde konum bilgisi bizim polis birim merkezime düşüyor ve ardından en yakın ekibimiz olay yerine intikal ediyor. Biz emniyet olarak KADES’le olan ihbarlara öncelik veriyoruz ve işlemleri yürütüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.