Hava Durumu

Yozgat'ta Sendikalar Öğretmene şiddete sessiz kalmadılar 

Yozgat Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş Sendika başkanları ve üyeleri karne töreni sonrasında makam odasında bıçaklı saldırıya uğrayan Abuzer Akın için ortak basın açıklaması yaptılar.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2023 11:42
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2023 11:20
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat'ta Sendikalar Öğretmene şiddete sessiz kalmadılar 

Yozgat Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş Sendika başkanları ve üyeleri karne töreni sonrasında makam odasında bıçaklı saldırıya uğrayan Abuzer Akın için ortak basın açıklaması yaptılar.

Yozgat Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde yapılan açıklamaya Yozgat Eğitim Bir Sen başkanı Kenan Şerefli, Türk Eğitim Sen Yozgat Şube Başkanı Mahmut Sunay Kabayel, Eğitim İş Sendikası başkanı Sedat Tuygun ve üyeler katılarak öğretmene şiddete hayır dediler.

SESSİZLİĞE GÖMÜLECEK HALİMİZ YOK

Basın açıklamasında konuşan Eğitim İş Sendikası Yozgat İl Temsilcilik Başkanı Sedat Tuygun, öğretmene uygulanan şiddet eylemine dikkat çekmek, yapılan bu ve buna benzer eylemleri kınamak ve okulların güvenlik zafiyetine dikkat çekmek için sendikalar olarak bir araya geldiklerini söyledi.

Tuygun, “Hayatın her alanında kendini gösteren şiddet olgusu giderek artmaktadır. Maalesef şiddeti ortadan kaldıracak eğitim ortamlarında bu tür olaylara rastlanması bizi derinden üzmektedir. Atatürk Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi Müdür yardımcısına yapılan saldırı ile öğretmene şiddet yasasının derhal çıkarılması gerektiği aciliyetini ortaya koymuştur. Öğretmeni güçlendirecek, donatacak koruyacak tedbirleri almak yerine onu hedef alan saldırılar karşısında sessizliğe gömülecek halimiz yoktur ve bunu yapanların anlaşılır bir yanını göremiyoruz” dedi.

OKULLARDA GÜVENLİK TEDBİRİ ALINMALI

Tuygun, “Bu üzücü olaya bakacak olursak öğrenci velisinin elini kolunu sallayarak rahat bir şekilde okulu basması ve öğretmenimizi darp etmesi okullarımızda güvenlik zafiyetinin olduğunu göstermektedir. Tüm okullarımızın girişine güvenlik kulübelerinin bırakılması, güvenlik kulübelerinde düzenli olarak güvenlik personellerinin bulundurulması zaruridir. Abuzer öğretmene geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Eğitim emekçisine, öğretmene her hangi bir saldırı olduğunda yine tüm sendikalar bir araya gelip tepki koyacaklardır. Eğitim emekçilerimiz öğretmenlerimiz yalnız değildir” diye konuştu.

BİZİK KÜLTÜRÜMÜZDE ÖĞRETMENE SAYGI GÖSTERİLİR 

Türk Eğitim Sen Yozgat Şube Başkanı Mahmut Sunay Kabayel ise, “Üzülerek söylüyorum bize neler oluyor bizim kültürümüzde öğretmene saygı gösterilir baş tacı edilirdi nereye gidiyoruz böyle, sadece yazıklar olsun. Artık yeter!” dedi.

Kabayel, “Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır.

ARTIK SABIRLAR TÜKENDİ!

ÖMK ile Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmesi gerektiğini belirten Kabayel, “Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz! Şu hususun da dikkatlerden kaçırılmamasını özellikle belirtiyoruz: Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. Bu Okulumuzdaki gibi münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin. Unutmayalım; öğretmen sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır” diye konuştu.

SAHİPSİZ DEĞİLLER

Yozgat Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Kenan Şerefli, Abuzer öğretmenimize, yöneticilerimize ve okulda görevli tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarımıza geçmiş olsun diyor, arkadaşımıza yapılan bu menfur saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi.

Şerefli, “Arkadaşımızın, öğretmenlerimizin, eğitim çalışanlarımızın yalnız ve sahipsiz olmadıklarını buradan ilan ediyoruz. Eğitim ve şiddeti aynı cümle içerisinde kullanmak bile bizi derinden yaralamaktadır. Eğitimciye saldırı topluma ve toplumun geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Öğretmene yönelen şiddetin örf ve adetlerimize, hukuk sistemimize ve milletimizin tüm dünyaya örnek uygulamalarına ters düştüğünün altını bir kez daha çizmek istiyorum” dedi.

Geçmiş dönemde birçok basın açıklaması eylem ve imza kampanyası yapılmasına rağmen öğretmene ve eğitim çalışanlarına şiddetin karşılığının henüz bir yasal güvence altına alınmaması hadsiz saldırganlar için cesaret verici olurken, eğitimciler için ise büyük bir eksiklik ve mağduriyet kaynağı olduğunu belirten Şerefli, “Öğretmene yönelen şiddete karşı toplum olarak karşı çıkmak hepimizin görevidir. Eğitimcilere ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. “Öğretmenlik Meslek Kanunu” çıkmasına rağmen ‘eğitimciye şiddet’ konusu ile ilgili hiçbir maddenin olmaması büyük bir eksikliktir. Öğretmenlik Meslek Kanunu'na eğitimciye şiddet ile ilgili madde eklenmesi elzemdir. Eğer kalıcı önlemler alınmazsa yarın çok geç olabilir.  Eğitim-Bir-Sen olarak bu konuyu önceden olduğu gibi sıklıkla dile getirecek ve takipçisi olacağız. Buradan öğretmene şiddet eyleminde bulunanlara, buna yeltenenlere bir kez daha sesleniyoruz: Geleceğimizin mimarı öğretmenlerimiz, eğitim çalışanlarımız ve Abuzer öğretmenimiz yalnız değildir. Eğitim-Bir-Sen olarak, bütün gücümüzle eğitim çalışanlarımızın ve öğretmenlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Ayrıca arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin idari ve hukuksal alanda takipçisi olacağız” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.