Hava Durumu

Yozgat’ta Tarihe Işık Tutan Sanatlar Gün Yüzüne Çıkıyor

Yozgat halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Köy yaşam Merkezleri açılmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2022 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2022 13:15
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat’ta Tarihe Işık Tutan Sanatlar Gün Yüzüne Çıkıyor

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı,  Köy Yaşam Merkezleriyle en uzaktaki köye bile Vatandaşların talepleri doğrultusunda kurslar açılarak hizmet verildiğini söyledi.

Yazıcı, “Halk Eğitimi Merkezlerimiz, Türk Milli Eğitimi'nin genel amaçları ile hayat boyu öğrenmenin amaç ve fonksiyonlarını gerçekleştirmek üzere ülkemizin en ücra yerlerine kadar hizmet götüren eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlarımızda, örgün eğitimden çeşitli nedenlerle yararlanamayan insanımızın çağımızın gerektirdiği bilgi ve becerileri elde edebilmelerine imkan tanınmakta ve eğitim ortamları oluşturulmaktadır” dedi.

TARİHİN TOZLU RAFLARINDAN GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Halk Eğitim Merkezlerimiz unutulmaya yüz tutmuş pek az kişi tarafından bilinen sanat dallarını da tarihin tozlu raflarından gün yüzüne çıkarıp ustalar tarafından vatandaşlara öğretildiğini belirten Yazıcı, “Örneğin, çini işlemeciliği, ahşap yakma, , dekoratif ahşap süsleme, ametist taşı işlemeciliği, yöresel desenlerle kilim dokuma, çelik kalem bakır işlemeciliği ve ebru hat tezhip kursu gibi bir kurs atölyelerimizde can bulup gün yüzüne çıkarak kuşaktan kuşa aktarılmaktadır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde 75 kurs alanında, 3880 kurs programı bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezimiz yönetici, öğretmen, usta öğretici ve kursiyerlere teşekkür eder, tüm vatandaşlarımızı kurslarımıza bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.