Hava Durumu

Yozgat'ta vatandaşın gözü kulağı EYT'de

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bütçe görüşmelerinde Türkiye’nin gündemini uzun süredir meşgul eden Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2022 14:43
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2022 14:43
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat'ta vatandaşın gözü kulağı EYT'de

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bütçe görüşmelerinde Türkiye’nin gündemini uzun süredir meşgul eden Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Bilgin, EYT düzenlemesinin Ocak ayından önce tamamlanacağını kaydetti. Biz de Çamlık Medya ekibi olarak Yozgat’ta sokakta vatandaşa mikrofon uzattık. Gündemin önemli konularından bir tanesi olan EYT ile ilgili vatandaşların görüşlerini aldık. Kimisi EYT’nin çıkması ve mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini belirtirken, kimisi de EYT hakkında karşıt görüş bildirdi;

GEÇİM STANDARTLARI YÜKSEK

Salih Akkaya: İnsanların çoğu emekli olup ikinci bir iş yapmak istiyor çünkü geçim standartları malum yükseldi. İnsanlar emekli olup oradan alacağı parayla ikinci bir iş yaparak hayatını biraz daha rahat sürdürme imkânı peşinde bundan dolayı ben onaylıyorum ve hak da veriyorum.

Mustafa Demirel: Kendimde EYT mağduru biriyim. Bir an önce çıkmasını bekliyoruz. Ben Bağ-Kurluyum. Bizimki 9 bin prim gün sayısı uygulanıyor. Ben devlet büyüklerimizden, Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan isteğim devletimize ne kadar borcumuz varsa onu yatırıp emekli olmak istiyorum.  49 yaşına giriyorum. Bu Bağ-Kur için 9 bin gün prim oluyor. Şuanda benim 5 bin 440 günüm var. Böyle olursa ben sigortaya geçeceğim ve sigortalı çalışacağım 3 sene bin 261 gün öyle yatıracağım. Bir an önce çıkmasın bekliyorum.

Murat Benli: EYT olması lazım. Çünkü hak edilen bir şey var ve artı olarak belli bir yaş konulması gerekiyor mesela yaş sınırının 50 ila 53 arası olabilir. Primlere de belli bir standart getirilmesi lazım örneğin 9 bin prim ile 68 yaş ile emekli olunmaz aynı şekilde 47 yaşında da emekli olunmaz. Belli bir sınırlama getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ahmet Sargın: Hak edenin kanunlar çerçevesinde emekli olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de büyük bir işsizlik söz konusu bu vesile ile büyük bir iş gücü ortaya çıkacaktır. Genç arkadaşlarımız da iş bulma imkânına kavuşmuş olacaktır.

Duran Köksal: Doğru bulmuyorum, bizim emekli olup olmayacağımız bile belli değil. Ekonomik durum belli ne zaman ne olacağı hiç belli değil.

Fatma Uğur: EYT bekleyen biriyim. İlkokul 5 ten beri çalışıyorum, 93 girişliyim aynı zamanda 95’te primim yatmaya başladı ama doğru düzgün emeklilik yok herkes bizim yaşımızda emekli oldu biz hala bekliyoruz.

Erhan Yıldırım: 97 yılında işe başlangıcı olan birisiyim. EYT’den faydalanmak isteyen birisiyim. Emeğimin karşılığını almak istiyorum.

Mustafa Yıldırım: Ben EYT’li değilim.  Benim 2008 çiftçi Bağ-kurum var. Ben 68 yaşında emekli olacağım. Ama 52 yaşında emekli olan birisi ile benim 68 yaşında emekli olmam arasında hak geçiyor gibi geliyor bana. Bundan dolayı bir yaş standarttı olması gerekiyor ve herkesin eşit şekilde emekli olması lazım.

Abidin Kılıçarslan: Yerine göre iyi olur yerine göre işe yaramaz gibi geliyor ama olursa iyi olur. Türkiye’nin ekonomisi açısından uygun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü genç yaşta emekli olan birisi tekrar çalışma zorunda kalacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.