Hava Durumu

Yozgat'ta vatandaşlara Yozgat Deyişlerini Sorduk

​​​​​​​Yozgat Çamlık Medya olarak her gün farklı konuları ile vatandaşlara mikrofon uzatmaya devam ediyoruz.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2023 14:39
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2023 20:44
https://www.yozgatcamlik.com/
1

Yozgat Çamlık Medya olarak her gün farklı konuları ile vatandaşlara mikrofon uzatmaya devam ediyoruz. Türk halk edebiyatında hece vezniyle söylenen şiirler. Türkü, destan, koçaklama, güzelleme, taşlama, nefes, koşma, tekerleme türlerinin hepsine deyiş adı verilir.

Vatandaşlara Yozgat deyişlerinden olan Becek, Mahana, Bıldır ne demek? Diye sorduk. deyimleri duyan vatandaşlar gülerken kendilerine özgü ifadelerle cevap verdi.

Gülabi Mutlu: Becek demek yani bir evin köşesi, becek olarak geçer. Ona becek derler. Cümle olarak da  örneğin evin beceği göçtü. Evin beceği yıkıldı veya evin beceğinde oturuyorum. Bıldır diye biz bıldırcına deriz. Şimdi hatırladım bıldır bu zaman biz şuraya gitmiştik şeklinde kullanırız. Mahana da bir şeyi mahana etmek yani böyle geliyorum, gidiyorum ama gelip gitmiyorum mahanaya vuruyorum her şeyi. O şekilde kullanırız. Her şey mahana kafamda kurgu yapıyorum yani. Uydurmak gibi bir anlamı var.

Hüseyin Demirkaya: Mahanayı valla bilemiyorum ki. Bir şeyi mahana ediyorsun demek yani. Becek yani Böcek mi? Ben nasıl bileyim. Duvar demek mi bilemedim ben. Bıldır geçen sene demek. Geçen sene yılbaşı mesela. Bıldır köydeydim mesela.

Mürsel Karademir: Bıldır ne demek istiyor bilemiyorum ama bıldır bu zaman şu işi yapmıştık deriz mesela. Becek demekte beceri demek galiba. Yaptığın işi yapmak demek sanırım ama tam bilemiyorum. Mahana da bir şey uydurursun mesela bak şuna mahanaya uydurdu derler. Anlamı da işte ne yapıyorsa yaptığını mahana eder demek işte.

İbrahim Özdemir: Mahana yani yapmadığın bir işi unutursan yani şunu yapacağım derken yapmazsan mahsustan o iş mahana olur denir yani. Filan işi yapacaktım ama yapmadım bu mahana oldu demek. Becek demekte köşe yani cümle olarak bilemiyorum. Bıldır da geri de kalan yıl demek. Yeni olana yeni sene. Geri de kalana bıldır derler.

Yadigar Durak: Becek ne demek bilmiyorum. Bıldır geçen sene demek cümle kuramam. Mahana da bahane demek yani.  Cümle olarak Yozgatlıyım ama öyle cümlelerle çok alakam yok.

Şenay Hazer: Bıldır geçen sene ki yıl demek. İki gün önce geçtik mesela. Becek köşe demek. Dün akşam becekte oturdum mesela. Ya da becekte durdum şeklinde kullanırız. Mahana demekte bir şeye bahane bulmak demek. Örnek olarak ayy şirin bana gelmek için çok mahana buldun mesela.

Şirin Gencer: Bıldır geçen yıl demek. Bıldırdan bir iş yaptık mesela tarla sürdük, nohut ektik. Nohut kaldırdık. Becek demekte köşe de oturduğumuza denir. Becekte oturdum mesela. Mahana da bir şeyi verince mahana ediyorlar yani.

Haydar Gencer: Mahana bir şeyi vermemek için bir insana bahane bulabilir buna mahana denir. Bir yere gidecektir gitmiyordur. Bunun için neden mahana ediyorsun denir. Becek demek köşe demektir. Geçmiş dönem de diyelim ki bir evde otururken falancayla becekte bir iki lafın belini kırdık denir. Bıldır da bir geçen yıla denir. Bıldır Ankara’ya gittik mesela. Ankara da gezdik yaş günü kutladık diyelim.

Menderes Bey: Bıldır ne demek bilemedim galiba çiftçilik demek. Becek ne onu da bilmem. Mahana demek ne demek onu da bilmiyorum. Köyde kalıyorum ama bunları  pek bilemedim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.