Hava Durumu

Yozgat'ta Yerli tohumlar toprakla buluşuyor

Yozgat İl Tarım Müdürlüğü ekipleri Yerli buğday tohumluklarını çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yerli tohumlarla buğday çeşit demonstrasyon ekimlerini yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2022 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 23.11.2022 11:32
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat'ta Yerli tohumlar toprakla buluşuyor

Sorgun İlçesine bağlı Karabalı ve Külhüyük köylerinde yapılan ekimlere Yozgat Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya ve İlçe Müdürü Yusuf Canbolat teknik personellerle birlikte katıldı.

Çiftçilerle birlikte ekim yapan İl Müdürü Tanju Özkaya, yapılan çalışmalarda 7 İlçe, 18 Köy ve 9 Kuruluşa ait 40 Çeşit buğday ekimi yapıldığını söyledi.

Özkaya, ““Bakanlığımızın asli görevlerinden biriside yeni tohumluk çeşitleri geliştirerek bunları çiftçilerimize tanıtmak ve yaygınlaştırmaktır. Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü 2020 üretim sezonundan beri 'Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın' sloganıyla yerli çeşitlerimizin çiftçilerimize ektirilerek yaygınlaştırılması çalışması başlatmıştır. Bu kapsamda yerli ve milli çeşitler çiftçilerimizle birlikte çiftçi şartlarında ekilmekte ve çiftçilerimize tanıtılmaktadır. 2022 yılında Bakanlığımız araştırma enstitüleriyle ortak projeler uygulayarak dekara verimi artırmak için değişik ürün gruplarından 55 adet deneme demonstrasyon yaptık. 2023 üretim sezonunda da bu çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

1 KG UN BİLE BİZİM İÇİN KIYMETLİ

Yaşanan son gelişmeler bize gösterdi ki 1 Kg ürün dahi bizim çok kıymetlidir diyen Özkaya, “Şöyle bir hesap yaparsak bu daha iyi anlaşılacaktır. Yozgat’ta 2022 yılında 2.840.000 dekar buğday ekilişimiz vardır.  Dekarda 1 kilogram artırsak 2.840 ton fazla buğday retmiş oluruz. Tonu 7500 liradan yaklaşık 21 milyon liralık ülkemize ek kazanç demektir. İşte bunun için bu demonstrasyonları çok önemsiyoruz. Bugün burada Bakanlığımıza bağlı Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünün geliştirmiş olduğu 4 çeşidin ekimlerini yapıyoruz. Bundan hemen öncede aynı enstitümüzün 4 çeşidini daha ekmiştik. Bunlarda başka bu yıl Bakanlığımız Araştırma Kuruluşları ve Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)'ne üye özel tohum firmaları tarafından geliştirilerek tescil ettirilen 40 değişik buğday çeşidi, 7 İlçemize bağlı 18 köydeki 25 önder çiftçimizle birlikte ekilmiştir. Çiftçilerimize bu yerli ve milli çeşitlerden kendi şartlarına en uygun olan yerli ve milli tohumlarımızı ekmelerini ve yerli tohumlarla üretin yapmalarını tavsiye ediyoruz. Çeşitler ve yetişme şartlar hakkında bilgi almak isteyen çiftçilerimiz İl ve İlçe Müdürlümüze başvurabilirler” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.