Hava Durumu

Yozgat Türk Ocağı tarafından Cumhuriyet ve Atatürk Konferansı

Yozgat Türk Ocağı tarafından “99. Yılında Cumhuriyet ve Atatürk” konferansı ve Cumhuriyet yemeği verildi.

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2022 06:29
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2022 06:29
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Türk Ocağı tarafından Cumhuriyet ve Atatürk Konferansı

Yozgat Ser Otel’de yapılan programa Belediye Başkanı Celal Köse'nin eşi Nagehan Köse, Türk Ocağı yönetimi, Yozgat Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Güzel Mumyakmaz, Siyasi parti kadın kolları başkanları, Kadın platformu ve kadınlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Türk Ocağı Yozgat Şube Başkanı Nefise Yüksel, Cumhuriyet’in 99’ncu yılı dolayısıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Yüksel, “Geçen hafta biz Cumhuriyet ve Atatürk konferans gerçekleştirdik.  Bugün Cumhuriyet ve kadın hakları ile ilgili konferans gerçekleştiriyoruz. Doçent Doktor Hatice Mumyakmaz bizleri bilgilendirecek” dedi.

Türk Ocağı Yozgat Şube Başkanı Nefise Yüksel, “Bugün biz Cumhuriyet kadınları burada bu yemeği yiyorsak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bize sağladığı ayrılacak sayesinde. Büyük önder Atatürk silah arkadaşları sayesinde yiyoruz.  Bizi bugün güneydoğuda savunan askerlerimiz ve şehitlerimiz minnetle anıyoruz. Sizden vatan için can veren şehitlerimiz için Fatiha okumanız istiyorum. Ruhları şad olsun. Sevgili hanımlar biz Yozgat Türk ocağı olarak her düşünceden her görüşten demokrasiye saygılı ve vatanın bölünmez bütünlüğünü ve devletin bekasını koruyan kollayan nesiller yetiştirmek.  Türk tarihinde ki değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak. Ve batıya özenme değil de kendi Türk İslam ülkümüzü benimseterek ruhumuza gençlerimize aktarıp biz hep birlikte Türk Milletiyiz demeliyiz” diye konuştu.

ATATÜRK’ÜN EN BÜYÜK ESERİ CUMHURİYETTİR

Yozgat Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Güzel Mumyakmaz, Atatürk’ün en büyük eserinin Cumhuriyet olduğunu söyledi.

Mumyakmaz, “Cumhuriyet, yıkılmış bitmiş bir devletti. Askerinin aydınını kadınını gencini yaşlısının çabası sonucu yeni bir devlet tesis edilmesi ve bu devletin idaresinin de yine millet dediğimiz topluluğa emanet etmesidir. Bu söz daha milli mücadelenin ilk günlerinde “milletin istiklalini milletin azim ve kararı kurtaracaktır” şeklinde tezahür etmiştir” dedi.

Atatürk Cumhuriyetle birlikte yeni Türk milletini de inşa etmek, modern zamana göre yeniden biçimlendirdiğini belirten Mumyakmaz, “Bu sebepten kadınla erkeği birbirinden ayırt etmemiştir. Seçme hakkı, Seçilme hakkı, Kadının siyasi ehliyetsizliğine mantıklı hiçbir sebep yoktur. Bu husustaki tereddüt ve menfi zihniyet mazinin toplumsal bir niteliğinin can çekişen bir hatırasıdır. Siyasi, sosyal hakların kadın tarafından kullanılmasının beşeriyettin saadetin ve saygınlığı açısından gereklidir. Atatürk, Afet inan'ı bir kültür kadını, olarak yetiştirir. O ise aile bağları terbiyesi ve soy vasıflarının hasılası olarak tercihlerini yapar. İsviçre’de Cenevre'de okurken pazar günleri pansiyonda bir Çinli, arkadaşı ile yalnız kalmıştı. Arkadaşları kilise ye gitmiştir. Odasına kapanır, sandığındaki bayrağı çıkarıp başını örter, secdeye durur ve şehitlere, milletine, Atatürk’e, ölmüşlerine dua eder. Afet inan, bir kültür kadını olarak, kültür kuruluşlarında, üniversitelerde, ilim kürsülerinde Konferanslarda yer alacaktır. İlk konuştuğu yer ise Ankara Türk Ocağıdır. Bu toplantıya aydınlar, profesörler, yabancı diplomatlar davetliydi. Afet inan, tebliğini hazırlanmıştı. Henüz 22 yaşında ki kızın kıyafetti Atatürk tarafından çizilmiştir” diye konuştu.

Konferans sonrasında Cumhuriyet Yemeği yenilmesi ile program sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.