Hava Durumu

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz; Çiftçinin yüzü yağmurlarla güldü

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, yağan yağmurlarla birlikte çiftçinin yüzünün güldüğünü söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2022 05:01
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2022 10:06
https://www.yozgatcamlik.com/
1

Açıkgöz, “Takdir edersiniz ki 6’ncı aydan bugüne kadar böyle güzel bir yağmur yağmadı. Yağmur yağdı ve biraz rahatladık. Biz kuru araziye ekinlerimizi ektik. 9’ncu ay, 10 ve 11’nci ayda ekenler oldu. Yaklaşık 2 aydır ektiğimiz buğday ve attığımız gübre kuru arazideydi. Gübrenin faydası olmaz. Çünkü gübrenin azotu topraktan kaçtı. Gübre atan ile gübre atmayanın bir farkı kalmadı. Ama yağan yağmurla birlikte inşallah çimlenme olayı olur. Karda yağsa altta çalışır diye düşünüyoruz. Çiftçinin yüzü güldü” dedi.

GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSEK

Çiftçinin girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu belirten Açıkgöz, “Bende büyük çiftçiyim. Bir dönüm arazinin nadastan başlayıp biçerin girmesine kadar bin liraya tekabül ediyor. Bu da yaklaşık 150 kiloya denk geliyor”

3 YILDIR KURAKLIK VAR

Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, “bilindiği gibi Yozgat’ta 3 yıldır kuraklık var. 170-250 kilo buğday alıyoruz. İnşallah bu yağmurlarla birlikte çimlenme iyi olur. Bahar yağmurları ile birlikte bölgemiz 300-350 kilo alırsak mutlu oluruz. Çiftçide olacak ki, esnafta, köylüde ve memurda olacak. Çünkü bizim ilimizdeki memurun yüzde 80’inde babasından geliri var. Köyden geliri oluyor. Ondan dolayı çiftçi benim gözümde lokomotif. İlk direksiyon köylüde” dedi.

VERESİ OLAYI BİTTİ

Önceki yıllarda mazot ve gübre gibi malzemeleri veresi olarak alındığını ifade eden Açıkgöz, “Şuan esnaf camiasında veresi olayı bitti. Ya kredi kartı ile alıyorsun ya da kart çektiriyorsun. Veresi olayı kalmadı. Mazot bile veresi verilmiyor. Çiftçi kartı çıktı. Bunlarla alınıyor ve işlerini yürütmeye çalışılıyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.