Yozgat’ta Ekonomiye Değer Katanlara ödülleri verildi

Yozgat Valiliği konferans salonunda düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni'nde Yozgat’ın girişimcileri ile iş insanlarına plaketleri verildi.

GÜNDEM 28.07.2022, 06:20 28.07.2022, 11:22 eda demirel
Yozgat’ta Ekonomiye Değer Katanlara ödülleri verildi

Yozgat Valiliği konferans salonunda düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni'nde Yozgat’ın girişimcileri ile iş insanlarına plaketleri verildi.

Yozgat Valiliği’nde Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni yapıldı. Düzenlenen programa Vali Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, siyasi parti il başkanları, Oda ve borsa başkanları, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

CAZİBE MERKEZİ

Programda konuşan Yozgat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erkekli, Yozgat’ın tarım ve hayvancılığın cazibe merkezlerinden bir tanesi olduğunu belirterek, “Anadolu’nun buğday benizli şehri Yozgat, günümüzde olduğu gibi yıllar öncesinde de tarım ve hayvancılığın cazibe merkezlerinden birisi idi. Günümüzde, mercimekte birinci, nohutta ikinci, şekerpancarında yedinci ve buğdayda onuncu sırada olduğumuzu büyük bir gururla sizler ile paylaşmak isterim” dedi.

AMİRAL GEMİSİ

Yozgat Ticaret Borsası’nın önemli bir görevi ifa ettiğini kaydeden Erkekli, şunları kaydetti; “Bütün samimiyetim ile ifade edebilirim ki Yozgat Ticaret Borsası, ilimiz genelinde Türk İş Dünyasının çatı kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini temsil etme noktasında amiral gemisi konumundadır ve olmaya da devam edecektir. Bizler, her adımımızda sizleri kendimize örnek alır ve bizim için çizdiğiniz yol haritasını önümüze koyar ve hedeflerimize öylece yürürüz. Bugün geldiğimiz noktada yenilik ve değişime açık politikalarımız ile yapacaklarımızı daha profesyonelce gerçekleştirebilmekteyiz. Çalışmalarımızı sürdürürken ekip olmanın bilinci ile hareket ediyoruz. Bu süreç zarfında yapmış olduğumuz faaliyetlerimizi çeşitli ortamlarda kamuoyu ile paylaşıyoruz. Almış olduğumuz geri dönüşler ve tebrikler bizlerin çalışma azmini daha da artırıyor. Sayın valim başta olmak üzere, kamu idarecilerimizin de sürekli desteklerini yanımızda hissetmek bizleri ayrıca motive ediyor. Kendilerine huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.”

BİZİM İÇİN BAŞLANGIÇ

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik ise, şöyle konuştu; “Göreve geldiğimizde Yozgat’ın diğer iller arasında bakıldığında üretim ve istihdam uhdesinde geride kalan yerini ne kadar ileri götürebiliriz, Yozgat’ı üreten bir şehir nasıl yapabiliriz, Yozgat’ta üretimin ve ihracatın nasıl ilerleyebilir sorularını sorarak yönetim kurulu, meclis üyelerimizle şehrimizdeki bürokratlarımızla canla başla çalışarak Yozgat’ın bin 100 çalışanı olan OSB’yi 3 bin 500 üzerine çıkardık. Bunlar bizim için bir başarı değil başlangıçtır. Önümüzdeki yıllarda mevcut OSB’de fabrikalarımızın yeni inşaatlarla birlikte hedefimiz Yozgat’ta üretim alanında istihdamı 10 bin üzerine çıkartmaktır. Bizim için geldiğimiz noktada Yozgat’ın üretimi, üretken bir şehir olması için canla başla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Üreten, ihracat yapan bir Yozgat’ı hep birlikte göreceğiz.”

ŞEREF DUYUYORUM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, da Yozgat’ta bulunmaktan büyük şeref duyduğunu söyledi. Yozgat’ın önemli bir kent olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bozok’un yiğitlerinin mekanı, şehitler diyarı yiğidin harman olduğu şehri Huzur Yozgat’ta olmaktan şeref duyuyorum.  Yozgat sadece Yozgat’tan ibaret değildir. Bütün Türkiye’yi gezin Yozgatlıları bulursunuz. Türkiye içinde değil Türkiye dışına da gittiğiniz zaman Yozgatlı hemşehrilerimizle karşılaşırsınız. Ben Ankara’da yaşıyorum. Şehrin merkezinde yoğun şekilde Yozgatlı var. Almanya, Fransa, Avusturya’da Avrupa’nın birçok yerinde hemşehrilerimizle karşıyı karşıya gelirsiniz” dedi.

CİHAN PEHLİVANLARI YETİŞİYOR

Yozgat’ın gurur duyulması gereken birçok özelliğie sahip olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi; “Yozgat gurur duymamız gereken pek çok haslete sahip. Burası Cihan pehlivanlarının yetiştiği bir yer. Rıza Kayaalp’in babası ile bir araya geldik. Nasuh Akar, Celal Atik, Atakan Yüksel gibi cihan pehlivanlarının yetiştiği bir şehir. Sadece pehlivanlar yetiştirmiyor. Bir taraftan siyasette de pehlivanlar yetiştiriyor. Bunların başında Fuat Oktay gibi Cumhurbaşkanı yardımcısı, Cemil çiçek gibi meclis başkanlığı yapmış, bakanlık yapmış kıymetli Yozgatlılar var. Yozgatlılar bunların da kıymetini biliyor. Kendisine hizmet eden değerli isimleri unutmuyor. Yozgat aynı zamanda çok iyi hukukçuları da yetiştiriyor. Bunların basında eski Anayasa mahkemesi başkanımız, şimdiki Anayasa Başkanımız Zühtü Arslan, Adalet Bakanımız bizim Akdağmadeni Bahçecikli Bekir Bozdağ bakanımız. Demek ki, maşallah Yozgat’ın toprağı da havası da bereketli.”

ÜLKEYİ YOZGATLILAR YÖNETİYOR

“Yozgatlının şikayet edeceği bir şey yok. Baktığınızda ülkeyi kim yönetiyor deseniz Yozgatlılar denir. Bizim koca Kayseri’ye 1 tane bakan düştü. Size 2 tane” diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu; “Yozgat’ımız aynı zamanda ülkemizi doyuran şehirlerden bir tanesi. Mercimekte, pancarda, buğdayda Türkiye’de ilk sırada. Sanayide de önemli atılımları gerçekleştirmiş durumda Yozgat’ımız. 20 sene önce Yozgat’ta 1 tane OSB vardı. Şimdi bu sayı 4’e çıkıyor. Neredeyse hepsi de dolu halde.  Bugün yine gururla izlediğim bir tablo da şu. Güvenlik güçlerimizi koruyan hayati öneme sahip korunma ekipmanları eskiden yurt dışından ithal edilirdi. Şimdi hepsi Yozgat’ta üretiliyor. Dünyanın 50’den fazla ülkesine Yozgat’tan ihracat yapıyoruz. Son zamanlarda Ukrayna Devlet başkanı Zelenski’nin giydiği miğfer, zırh hepsini siz ürettiniz.”

BİLİM İNSANLARI YOZGAT’TA YETİŞECEK

Yozgat’ta önemli yatırımların temellerinin atıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Yine Yozgat Valiliğimiz belediyenin öncülüğünde bir atılımı daha yapıyor. Bir bilim merkezi kuruluyor. Artık Türkiye’nin bilim insanlarını Yozgat’tan yetiştireceğiz. Yozgat’tan geleceğin bilim insanlarını, mühendisleri ve girişimcilerin yetiştiğini hep beraber Allah nasip ederse göreceğiz. Ankara, Sivas, Yozgat yüksek hızlı tren seferlerinin başlaması ile birlikte Ankara Yozgat arası artık bir saate inecek. Bunu Eskişehirliler çok faydasını gördü. Sizde göreceksiniz. Ankaralılar Yozgat’ta Türkiye’nin ilk milli parkını görecek. Orman içerisinde göl kenarında gezecek. Bir taraftan da testi kebabı yiyip geri dönecek. Bunların hepsi maddi kaynakların Yozgat’ımıza girmesi demektir. Yozgat aynı zamanda bir turizm kenti haline dönecek. Yozgat’ta benim gördüğüm en güzel tablolardan bir tanesi Valimiz ve belediye başkanımız sağ olsunlar bu önemli günde sizler ve bizler için bizleri yalnız bırakmadılar. Oda ve borsamızla girişimci kardeşlerimizle hep bir aradalar. Yozgat’ımızın gelişmesi için kenetlenmişler. Tek yürek tek millet olmuşlar. Bir yerde birlik varsa orada rahmet ve bereket vardır. Doğru yapılan işi takdir etmesini bileceğiz. Biz daha işin eleştirilen tarafındayız. Ama doğru yapılan işi takdir etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

KALİTE 5 YILDIZLI

Hisarcıklıoğlu, konuşmasının devamında, “ Bugün baktığımızda Yozgat’ta oda ve borsamızın vermiş olduğu hizmet kalitesi tam 5 yıldızlı. Bunlar bedava hizmet ediyorlar. Yozgat’ta ki oda ve borsamızın vermiş olduğu hizmet kalitesi Paris, Londra, Berlin odaları hangi standartta hizmet veriyor. Bundan dolayı da teşekkür ediyorum. Yozgat’ta hayvancılığın gelişimine de katkı sağlıyorlar. Buraya gelmeden önce büyük bir vizyon olan Yozgat’ımızın borsa binasının açılışını gerçekleştirdik. Böyle bir eseri Yozgat’ımıza kazandırdıkları için bende onları yürekten kutluyorum. Borsamız aynı zamanda TMO ile Türkiye Odalar Borsalar birliğinin ortak kurduğu lisanslı depoculuğunda ortaklarından ve kurucularından. Ülkemizde lisanslı depoculuğun gelişimine de borsamız katkı sağlıyor. Sarıkaya ilçemizde 60 bin tonluk depomuzda Yozgat’ta ki çiftçimize hizmetlerini sunuyor. Odamızın gayretleriyle Yozgat’ın ihracatını artıran il olduğunu da gördük. Yozgat ile de sizlerle gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

YOZGAT YOZGAT’TAN İBARET DEĞİL

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, dünyada Yozgatlı nüfusunun önemli bir konumda olduğunu anımsatarak, “Yozgat’ımız 420 bin civarında nüfusa sahip ama resmi rakamlara göre 1.8 milyon resmi olmayan rakamlara göre 2.5 milyon dünyada Yozgatlı yaşamaktadır. Dolayısıyla Yozgat’ı Yozgat’tan ibaret saymak başkanımızın da Yozgat’ı ne kadar iyi tanıdığının ifadesiydi.  Yozgat’ımız Türkiye’nin tam ortasında. Coğrafi bakımda Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından 17’inci il. Tarım arazisinde de 5’inci sırada yer almakta. Tarım ve tarıma dayalı, hayvancılık bakımından da Yozgat aslında ülkemizin dinamiklerinden bir tanesi. İnşallah önümüzdeki yıllarda açılacak hava alanı projemizle yanındaki Bozok OSB’miz ve şu anda devam eden OSB’lerimizle burada tam bir sanayileşme oluyor” şeklinde konuştu.

ÜRETECEĞİZ ÜRETTİKÇE BÜYÜYECEĞİZ

Her fırsatta üretimin önemine dikkat çeken Yozgat Valisi Ziya Polat ise, “Hep söylüyoruz. Üreteceğiz, ürettikçe büyüyeceğiz, büyüdükçe de güçleneceğiz. Ürettikçe güçlü olduğumuzu artık milletimiz biliyor. Yiğitler Şehri Yozgat’ta üreten ürettiği ile devletine milletine artı değer katan il olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz tarım ve hayvancılık şehriyiz. Ürettiğini hammaddeye çevirme noktasında yol alan bir şehiriz. Hayvancılık konusunda yaptığımız projelerle yaşamak için bir sürü nedenim var projesi kapsamında 100 bin küçükbaş hayvanı üreticimizle buluşturduk. Ürettiği sütü et ve süt kurumu ile markaya dönüştüren bir iliz. Peynirimizi, yağımızı üreten ve marka yolunda bir şehir olma yolunda devam ediyoruz” dedi.

DEVAM EDECEĞİZ

Polat, açıklamasının devamında, “Bu sene valiliğimiz ve bakanlığımız çalışmasıyla ay çekirdeğine başladık. Şu anda aldığımız dönüşümlerde ürünün yoğun olduğunu ve seneye de desteklerin devam edeceğini belirtmek isterim. Eğitim ve öğretim her daim birinci önceliğimiz. Eğitim öğretime ne kadar büyük destek verdiğinizi borsa olarak biz biliyoruz. Eğitim öğretim faaliyetlerinde binalara katkı ve destek verdiğiniz için şansınızda hepinize teşekkür ediyorum. Tarım hayvancılık kentinden artık sanayileşen bir kente doğru yol aldığımızı biliyoruz. Yozgat OSB’de doluluk oranımız çok yüksek. 3 bin 500’e varan sayımızı aştık. Bozok OSB’mizin alt yapısı ile her şeyi bitti. Arazi başvurusunu almaya başladık. Artı değer katacak şirketlerin burada olmasını istiyoruz. Şu anda 28-29 başvurunun tahsisleri başladı. Yozgat’ımız için, ülkemiz için çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların sonunda Ekonomiye Değer Katanlar plaket töreni gerçekleştirildi. Eda DEMİREL

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediyesi'nin Çalışmalarından Memnun Musunuz?
Yozgat Belediyesi'nin Çalışmalarından Memnun Musunuz?
Namaz Vakti 19 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Fenerbahçe 2 4
4. Başakşehir 2 4
5. Alanyaspor 2 4
6. Beşiktaş 2 4
7. Gaziantep FK 2 4
8. Giresunspor 2 3
9. Antalyaspor 2 3
10. Galatasaray 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 1 3
2. Real Betis 1 3
3. Villarreal 1 3
4. Osasuna 1 3
5. Real Madrid 1 3
6. Real Sociedad 1 3
7. Valencia 1 3
8. Celta Vigo 1 1
9. Espanyol 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Barcelona 1 1
12. Mallorca 1 1
13. Rayo Vallecano 1 1
14. Almeria 1 0
15. Sevilla 1 0
16. Cadiz 1 0
17. Girona 1 0
18. Elche 1 0
19. Getafe 1 0
20. Real Valladolid 1 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@