Yozgat’ta Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı

Mesleki ve teknik eğitim işbirliği toplantısı yapıldı.

GÜNDEM 06.07.2022, 07:19 eda demirel
Yozgat’ta Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı

Mesleki ve teknik eğitim işbirliği toplantısı yapıldı.  Yozgat’ta Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında; Tarım, hayvancılık ve laboratuvar hizmetleri alanında mesleki ve teknik eğitim iş birliği toplantısı Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Yozgat İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ve İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü çerçevesinde yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yozgat İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, İl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılması, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitim verilen 47 meslek alanına ait 105 dalda ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanması amacıyla; ilgili sektör temsilcileri, bakanlıklar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği protokolleri imzalandığını söyledi.

KÜRESEL REKABETTE ETKİN ROL ALACAK

Yazıcı, “Millî Eğitim Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığı iş birliğiyle ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan ve küresel rekabette etkin rol alacak, dijital çağın gerektirdiği nitelikleri taşıyan beşeri sermayenin yetiştirilmesine destek vermektedir. Küresel iklim değişikliğinin oluşturduğu çevresel ve ekonomik problemler, iklim değişikliğinin sürdürülebilir tarımsal üretime olumsuz etkileri ve savaşlar nedeniyle küresel ölçekte olumsuz etkilenen gıda tedarik zincirleri herkesin malumudur. Bu süreçte çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması önem kazanmış ve daha az kaynakla gıda talebinin karşılanmasına, nitelikli işgücüne ve teknolojiye olan ihtiyacı artırmıştır. Dolayısıyla Millî Eğitim Bakanlığımız ve Tarım ve Orman Bakanlığı, bilginin en güçlü tarımsal girdi olduğu bilinciyle; gençlerimizin tarımda daha etkin ve verimli bir şekilde yer alması için ülkemiz topraklarında eğitime entegre olmuş, doğru bilgiyle buluşan ve dünya ile rekabet edebilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bakanlığımız "Gelecek Tarımda Tarımın Geleceği Gençlerde" yaklaşımıyla çalışmalarını yürütmektedir" dedi.

ORTAK ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Protokol kapsamında okullar tarafından yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Yazıcı, “Okul yöneticisi ve öğretmenleri, teknik ve mesleki yönden her iki bakanlığın mevzuatı çerçevesinde belirlenecek, Yabancı dil ağırlıklı olarak alan öğretim programları ve yüz yüze/dijital eğitim materyalleri hazırlanacak. Alan derslerinde Tarım ve Orman Bakanlığı Eğiticilerinin görev almaları sağlanacak. Alan öğretmenlerinin, ortaklaşa belirlenecek takvim ve programa göre Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği atölye/laboratuvarlar, eğitim merkezleri, araştırma enstitüleri ve arazilerde iş başında eğitim düzenlenecek. Alandan mezun öğrencilerin tarım sektöründe istihdamı için ortak proje ve çalışmalar yapılacak. Alan öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitimi/staj uygulamalarını bütçe olanakları doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurum veya kuruluşlarda yapmaları sağlanacak. Alana uygun tohum, gübre, fide, canlı hayvan vb. temrinlik malzeme desteği sağlanacak. Alana uygun donatım yapılacak. Tohum yetiştirmeye yönelik ortaklaşa pilot çalışma ve uygulamalar yapılacak. Hastalık, zararlı bitkiler, gübre, bitki besleme vb. konularda ortaklaşa çalışmalar yapılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Dijital Tarım Kütüphanesi ve Tarım Orman Akademisine erişim izni sağlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların ve Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesindeki eğitim merkezlerinin ortaklaşa belirlenecek takvim ve program çerçevesinde çiftçi eğitim vb. faaliyetlerde kullanılması sağlanacak. Mesleki ve teknik eğitime yönelik etkinlikler (proje, seminer, kariyer günü, rehberlik, yarışma, gezi vb.) ve farkındalık faaliyetleri düzenlenecek. Tarım teknolojilerindeki gelişmeleri, akıllı tarım, dijital tarım, dikey tarım, topraksız tarım vb. konularda öğretmen ve öğrencilere yönelik ortak eğitim faaliyetleri düzenlenecek. Yerel çeşitler konusunda farkındalık oluşturmak üzere çalışmalar ve tescil edilen çeşitler hakkında bilgilendirme faaliyetleri yapılacak. Alan öğrencilerine başarı bursu verilmesine yönelik çalışma ve girişimlerde bulunulacak. Okulların toprak, yaprak, su vb. analiz yapabilmeleri için kapasitelerinin güçlendirilmesi şeklinde belirlenmiş olan faaliyetler gerçekleştirilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı teşkilatları olarak bu iş birliğine ilişkin görev ve sorumluluklarımızı en üst düzeyde yerine getireceğimizi ve her fırsatta iş birliğimize ilişkin çalışmaları eş güdümle yürüteceğimizi beyan ediyoruz” diye konuştu.

TARIMSAL ÜRETİM BİLİNCİ AŞILANACAK

Yozgat İl tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya ise, şuan pandemiden sonra en önemli gündem maddesinin gıda ve dolayısıyla tarımsal üretim olduğunu belirterek, “Tarımsal üretim bilincini daha okul çağında iken bu bilinçle yetiştirmek, aşılamaktır. Bu sadece öğrenciler olarak, alan bazlı değil öğretmenlerimizle de beraber tarımsal üretimle ilgili çalışmalar yapacağız. İl ve ilçe müdürlüklerimizle beraber tarım Orman bakanlığı her ilçede teşkilatı var” dedi.

ÇİFTÇİ TOPLANTILARI DÜZENLEYECEĞİZ

Bu protokol kapsamında çiftçi toplantıları ve eğitimler toplantılarının düzenleneceğini belirten Özkaya, “tarımsal araştırmalar ile ilgili bölgesel olarak enstitülerimiz var. Bu enstitülerde bizzat çiftçi toplantıları, eğitimler ve teknik geziler yaparak, taşrada da bizzat uygulama alanları oluşturularak denemeler yaparak hem öğrenciler, öğretmen ve velilerimizle beraber topyekün tarım ile ilgili bir seferberlik oluşturmaktır” şeklinde konuştu.

TARIM ŞEHRİYİZ

Yozgat’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu anlatan Özkaya,  “Biz özellikle Yozgat üzerinde tarım şehriyiz. Bu bizim öğrencilerimiz, velilerimiz için ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Bu anlamda da artı avantajımız var. Türkiye’nin önemli tarım ve üretim merkeziyiz. Bu üretim merkezinde bu potansiyeli harekete geçirme ile ilgili gençlerimiz ve velilerimizle beraber bugün tarla günü yaptık. Uygulama alanlarını milli eğitim müdürlüğümüzle beraber yapacağız. Tarla günleri, eğitimleri her aşamasında da Milli Eğitim müdürü ile beraber ortak hareket edeceğiz. Geleceğimiz olan gençlerimiz ve çocuklarımız bu tarımsal üretim bilinciyle çok daha kaliteli, fazla birime dekar alanda ürün alarak ve marka oluşturarak dünyanın önemli üretim tarım merkezlerinden birisi olma yolunda bizde Yozgat’ta çalışacağız. Hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
YOZGAT BELEDİYESİ’NİN ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
YOZGAT BELEDİYESİ’NİN ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
Namaz Vakti 07 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 1 3
2. Beşiktaş 1 3
3. Gaziantep FK 1 1
4. Sivasspor 1 1
5. Adana Demirspor 0 0
6. Alanyaspor 0 0
7. Ankaragücü 0 0
8. Antalyaspor 0 0
9. Karagümrük 0 0
10. Fenerbahçe 0 0
11. Galatasaray 0 0
12. Giresunspor 0 0
13. Hatayspor 0 0
14. Başakşehir 0 0
15. Kasımpaşa 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Ümraniye 0 0
18. Kayserispor 1 0
19. İstanbulspor 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. Newcastle 1 3
5. Leeds United 1 3
6. Chelsea 1 3
7. Fulham 1 1
8. Liverpool 1 1
9. Brentford 1 1
10. Brighton 1 1
11. Leicester City 1 1
12. M.City 0 0
13. M. United 1 1
14. West Ham United 0 0
15. Wolverhampton Wanderers 1 0
16. Everton 1 0
17. Aston Villa 1 0
18. Crystal Palace 1 0
19. Nottingham Forest 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@