Cemil Çiçek'ten Ekrem İmamoğlu Kararı yorumu: İnandırıcı olduğuna inanmıyorum

CYİK üyesi Yozgatlı Siyasetçi Cemil Çiçek, Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis cezasının 3.5 yıl sonra gelmesinin yargıya güveni zedelediğini söyledi. 6 Yaşında gelin nedeniyle de Diyanete tepki gösterdi.

TBMM Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Bakan olarak uzun yollardır siyasette yer alan ve şu anda Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Cemil Çiçek Ekrem İmamoğlu'na verilen ceza üzerinden yargıyı eleştirdi. Cemil Çiçek “Bundan üç küsur sene evvel söylenmiş olan tek cümlelik bir hakaret iddiasını mahkemede bu kadar uzun zaman geçtikten sonra ve üstelik bu kadar kritik bir eşikte karara bağlarsanız, verdiğiniz kararın hukukiliği de isabeti de inandırıcı olmaz. Ben de inandırıcı olduğuna inanmıyorum zaten...” dedi.

CEMİL ÇİÇEK'TEN ZAMANLAMA VURGUSU

Kararın zamanlamasına dikkat çeken Cemil Çiçek “Bu hukukilik meselesi her şeyi ifade eder. Geri kalanın önemi yok. Bu, üç dört ayda bitebilecek ya da bitmesi gereken bir konu aslında. Dosyada tek bir cümle var. Bir cümlenin hukukla ilişkisi üç seneyi geçtiği halde kurulamıyorsa, o zaman kararın hukukiliği de tartışmalı olur. Bu hem yargıya zarar verir hem de adalet gibi yüce bir kavrama çok zarar verir. Ülkeye de çok zarar verir.” ifadelerini kullandı.

‘DİNİ YAPILARIN NİTELİKLİ DENETİMİ ŞART’

6 Yaşında gelin tartışmalarına dair de Hürriyet gazetesinden Sedat Ergin'e konuşan Cemil Çiçek, hukuki zemin olmadığı için, cemaat ve benzeri yapıların başına buyruk hareket ettiğini de belirterek, "yasaklar beraberinde keyfiliği getiriyor" yorumu yaptı. Çiçek, “Bu yapıların denetimi yok, şeffaflığı da yok. Eskiden bu yapıları izah etmekte zorluk vardı ama artık yok. Bu çerçevedeki her türlü yapının ister hukuki ister dini olsun, mutlaka denetimine ihtiyaç var. Bunun sıradan değil, nitelikli ve kaliteli bir denetim olması gerekir. Bütün mesele burada. Bu sosyolojik yapılar kuran kursu ya da yurt açıyorlar. Bunları sadece İçişleri Bakanlığı ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün müfettişlerinin denetlemesi yeterli değildir. Burada din eğitimi veren hocaların gerekli pedagojik eğitimi var mı? Bu kursların müfredat programı var mı? Varsa kim hazırlıyor? Bunlar dini neye göre anlatıyorlar? Bunu anlatacak ehliyetleri, liyakatleri var mı? Keza mali yapıları nedir? İşin mali kısmının, parasal kaynaklarının da şeffaflık içinde ortaya konması gerekir.” dedi.

‘DİYANET KENDİNE ÇOK CİDDİ ÇEKİDÜZEN VERMELİ’

Cemil Çiçek bu tür olaylarda Diyanete görev düştüğüne işaret ederek, “Şu ana kadar uygulanan denetim mekanizmaları bu rezaletleri önlemeye yetmiyor. O zaman bu nitelikli denetimi, Anayasa’nın 136’ncı maddesinde kendisine verilen görev çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı yapacak. Ancak bu nitelikli denetimi yapacaksa, Diyanet’in de kendisine çok ciddi bir şekilde çekidüzen vermesine ihtiyaç var. Ya da bugünkü sistem içinde Cumhurbaşkanlığı’na bağlı nitelikli ve kaliteli bir denetim mekanizmasına gerek var.” değerlendirmesinde bulundu.

‘FETÖ GİDER, ÇETÖ GELİR’

Çiçek’in eleştiri oklarını yönelttiği kurumlardan biri de sayıları 80 dolayında olan ilahiyat fakülteleri. Cemil Çiçek, “İlahiyat fakültelerinin de bu gerçeklerle yüzleşerek bir vicdan muhasebesi yapmalarına ihtiyaç var” diyor, son tartışmalarda ilahiyat camiasından “henüz kuvvetli bir ses çıkmadığını” ifade edip, “FETÖ olayının Türkiye için göz açıcı olması beklenirdi. Bakın, milyarlarca dolarlık bir kaynağı kontrol ettikleri biliniyor. Türkiye’nin 15 Temmuz’dan gereken dersleri çıkarması gerekirdi, bir benzerinin olmaması için. Bunu yapamadığımız takdirde FETÖ gider, ÇETÖ gelir.” yorumu yaptı.

17 Ara 2022 - 23:03 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.