Yozgat Nöbetçi Eczaneler: Yozgat’ta nöbetçi eczanelerin listesi 17 Mayıs 2024

Nöbetçi eczane aramaya son! Nöbetçi eczaneler parmağınızın ucunda. Bir tıkla anında aradığınız nöbetçi eczaneye ulaşabilirsiniz. Yozgat’ta görev yapacak. Nöbetçi eczane listesi de artık e-Devlet’te. Bugün Yozgat ve ilçelerinde hangi eczaneler nöbetçi? Tüm merak ettikleriniz.

Kadir Görgülü
Kadir Görgülü Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Nöbetçi eczane aramaya son! Nöbetçi eczaneler parmağınızın ucunda. Bir tıkla anında aradığınız nöbetçi eczaneye ulaşabilirsiniz. Yozgat’ta görev yapacak. Nöbetçi eczane listesi de artık e-Devlet’te. Bugün Yozgat ve ilçelerinde hangi eczaneler nöbetçi? Tüm merak ettikleriniz.

Yozgat ilinde size en yakın nöbetçi eczane nerede? Bu sayfada Yozgat ilinde ilçe, semt ya da mahallenize en yakın Yozgat nöbetçi eczanelerine ulaşabilir, nöbetçi eczanelere ait adres ve telefon bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Yozgat’ta 17 Mayıs 2024 Cuma nöbetçi eczane listesi:

Merkez Bugün Nöbetçi Eczaneler

Gülseda Eczanesi

 Aşağınohutlu Mah. Meydan Yeri Cad. No:68/A Büyük Cami Karşısı

 03545033333

Akdağmadeni Bugün Nöbetçi Eczaneler

Sema Eczanesi

 Yeşiltepe Mah. Nida Tüfekçi Cad. No:43/A

 03543141424

Aydıncık Bugün Nöbetçi Eczaneler

Aydıncık Eczanesi

 Yenı Mah. Çekerek Cad. No:20/A

 03544871212

Boğazlıyan Bugün Nöbetçi Eczaneler

Sağlık Eczanesi

 Bahçeler Mah Çeşme Sok No:30 Boğazlıyan/Yozgat

 03546455556

 Çandır Bugün Nöbetçi Eczaneler

Fatih Eczanesi

  Cumhuriyet Mahallesi Dr Mehmet Murat Bulvarı N0:40 Çandır/Yozgat

 03547161330

Çayıralan Bugün Nöbetçi Eczaneler

Soylu Eczanesi

Soylu Eczanesi

 Bağlarbaşı Mah. Tekke Cad. No:5/4

 03547361066

Çekerek Bugün Nöbetçi Eczaneler

Saray Eczanesi

 Bahçelievler Mah. Kılıç Sokak No:1/A

 03544681159

Kadışehri Bugün Nöbetçi Eczaneler

Fatih Eczanesi

 Kadıoğlu Mah.Cumhuriyet Bulvarı No:83/B

 03543754140

Saraykent Bugün Nöbetçi Eczaneler

Saraykent Eczanesi

Saraykent Eczanesi

 Fatıh Sultan Mehmet Mah. Gazı Mustafa Kemal Bulvarı No:65/5

 3543686647

Sarıkaya Bugün Nöbetçi Eczaneler

Taşkın Eczanesi

Taşkın Eczanesi

 Osman Gazi Mah.Hastane Cad. No:19

 03547722066

Sorgun Bugün Nöbetçi Eczaneler

Bolat Eczanesi

Bolat Eczanesi

 Aydınlıkevler Mah. Sıvas Yolu Üzerı No:4

 3544151554

Şefaatli Bugün Nöbetçi Eczaneler

Yasa Eczanesi

Yasa Eczanesi

 Bahçelıevler Mah. Fatıh Cad. No:3/B

 3545642267

Yenifakılı Bugün Nöbetçi Eczaneler

Yücel Eczanesi

Yücel Eczanesi

 Bankalar Cad. No:1

 3546121975

Yerköy Bugün Nöbetçi Eczaneler

Helin Eczanesi

Helin Eczanesi

 Ali Vehi Pandır Mah. Dr. Remzi Kaleli Cad. No:3/H

 03545160505

   Eczane ne demek, toplum için önemi nedir?

Eczaneler, hem toplum sağlığı açısından hem de birey sağlığı,  açısından son derece hayati öneme sahip bir gerçekliktir. İlaçların doğru ve güvenilir bir şekilde tedarik edilmesini sağlamakla ilişkili kamu görevi yapan eczanelere günün her saati ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle akşam saatleri veya gece geç saatlerde acil olarak ilaca ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda başvuracağımız yer nöbetçi eczane olmaktadır. Hasta olan çocuklarsa Acil ve panikle hareket edersiniz. Bir an önce bir eczane bulup ilacı almaktır tek hedefiniz. Bu şartlar içinde hemen nöbetçi eczanelerin adres ve telefon bilgilerine ulaşmaya çalışırsınız. Bu nokta son derece kritik öneme sahiptir. Sağlıklı bilgi alma ihtiyacı bulunmasına karşın düşünmeden harekete geçersiniz. Çünkü sevdiğiniz hastadır ve hızla erişim sağlamak istersiniz.…

Tüm bu soruların cevabını e-Devlet’te bulabilirsiniz. En sağlıklı nöbetçi eczane listesi artık e-Devlet’te. Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TTCK) işbirliği ile hazırlayıp e-Devlet’te hizmete sunduğu uygulamayla, Türkiye genelindeki tüm nöbetçi eczaneler il il, ilçe ilçe görülebiliyor.

Tarih aralığında Arama yapılabiliyor

E-Devlet’teki “TİTCK –“Nöbetçi Eczane Sorgulama” ekranına girdiğinizde bugüne dair sorgulama yapılabildiği gibi eski ve ileriye dönük nöbetçi eczane sorgulaması da yapılabilmekte. Uygulamaya bugün girip istediğiniz ilde yarın hangi eczanelerin nöbetçi olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Eczaneler Hafta’da 6 Gün ve  08:00-18:00 saatleri Arası Açık

Sağlığımız için doğru ilaca ve doğru bilgiye ihtiyaç duyarız.  Bu nedenle ilaçların doğru ve güvenilir şekilde tedarik edilmesiyle sorumlu olan eczanelere günün her saati ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bakımdan eczaneler hafta içi ve cumartesi günleri 09:00 - 19.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Fakat nöbetçi eczaneler yasa gereği 24 saat hizmet vermekle mükelleftir. Yozgat nöbetçi eczane listesinde yer alan ilaç merkezleri de bu şekilde faaliyette bulunur.

Türkiye’de Faaliyette Kaç Eczane var?

Arapça “Ecza” ve Farsça “hane” kelimelerinden türetilerek eczane adını alan ilaç merkezlerinin ülke genelindeki toplam sayısının net olmadığına dair bir bilgi bulunmamakla birlikte, yaklaşık 35 bin civarı olduğu belirtiliyor.

Eczanelerin Ne Kadarı Nöbetçi Olur

Sağlık Bakanlığı’nın Aralık 2022 tarihinde yayımladığı “Nöbetçi Eczanelerin düzenlenmesine ilişkin kılavuz”a göre, eczanelerin tatil olduğu gün ve saatlerde, büyükşehirlere bağlı ilçelerde ve büyükşehir dışındaki illerin merkez ilçelerinde faaliyette bulunan eczane sayısının en az 35’te biri kadar eczane nöbet hizmeti vermek üzere belirlenir. Büyükşehir dışındaki illerin merkez ilçeleri dışındaki ilçeleri için nöbetçi kalacak eczane sayısı, halkın ilaca erişiminde sıkıntı yaratmayacak şekilde saptanır.

Nöbetçi Eczaneler Nasıl Belirleniyor?

Nöbetçi eczanelerin nasıl belirlendiğine ilişkin, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik gereği, nöbetçi eczaneler Eczacı Odaları tarafından belirlenir. Yozgat nöbetçi eczane  listeleri de bu şekilde oluşturulmaktadır.

Nöbetçi Eczaneler Neye göre Belirlenir?

Yönetmeliğin 35. maddesine göre, bağlı olduğu il Eczane Odası   veya temsilcisi tarafından eczanelerin bulundukları yerlerin özellikleri ve mevcut eczane kapasitesi göz önüne alınarak eczane çalışma saatleri, nöbet tutulup tutulmayacağı, nöbet tutulacak ise nöbet tutulacak günler ve çalışma saatleri ile kaç adet eczanenin nöbetçi kalacağı belirlenir ve bir nöbet listesi hazırlanır. İl nöbetçi eczane listeleri, hizmette aksaklık oluşturmayacak şekilde zamanında ilçe ve il sağlık müdürlüğüne gönderilir. İlçe ve il sağlık müdürlüğünün kabul ve onayı ile uygulamaya konulur.

Uyulması Gereken Kurallar

Yine Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince, nöbetçi eczanelerin uymaları gereken kurallar şunlardır:

• Eczanelerin cadde ve sokaklara seyyar veya totem tabela, afiş gibi haksız rekabete yol açacak şekilde ilan yapılması yasaktır.

• Eczaneler nöbet hizmetlerini yerine getirirken E-LOGO’larını nöbet hizmeti süresince yanıp sönen şekilde açık bırakmaları gerekir.

• Nöbetçi eczaneler kavşak, yol gibi yerlere bez, branda, seyyar levha/tabela koyamazlar; bu yasaktır.

• Eczanelerin gece nöbeti hizmeti verirken, kapılarının kapalı tutulması halinde kapılarında zil bulundurmaları, başvuru halinde (zile basıldığında) gereken hizmeti vermeleri zorunludur.

• Uluslararası uçuşa açık olan havaalanları içinde yer alan eczaneler, eczane çalışma gün ve saatleri dışında da 24 saat açık olabilirler. Bu durumda biri eczanenin sahibi olmak kaydıyla her 8 saat için bir eczacı bulundurulması zorunludur.

• Nöbetçi eczane listeleri, il sağlık müdürlüğü tarafından bölge eczacı odalarına, Türk Eczacıları Birliğine, il emniyet müdürlüklerine, garnizon komutanlıklarına, danışma servislerine, yataklı tedavi kurumlarına, mahalli veya ulusal gazetelere ve ilgili olabilecek diğer kurumlara gönderilir. Ayrıca nöbetçi eczanelerin isim ve adreslerini gösteren listeler il sağlık müdürlüğünün internet sitesinde ilan edilir.

Eczacıların Sorumlulukları ve Yükümlülükleri

Eczaneler,  sadece ilaç satılan yerler olmasının dışında, bilgi alınan ve sağlıkla ilgili çeşitli hizmetlerin sunulduğu ticari yerlerdir. Yükümlülükleri ise şu şekildedir.

• Reçetenin uygunluğunu ve yasallığını kontrol etmek,

• Doktorlar tarafından reçete edilen ilaçları temin etmek,

• Reçetenin, hastanın aldığı diğer ilaçlarla veya hastanın sahip olduğu herhangi bir tıbbi durumla negatif etkileşime girip girmeyeceğini kontrol etmek,

• İlaçların; yan etkileri, uygun dozajı ve saklama koşulları hakkında bilgilendirmede bulunmak,

• Hastaların, reçeteli bir ilacı nasıl ve ne zaman almaları gerektiğini açıklamak,

• Reçetelendirilmeyen, tansiyon ölçüm aleti, ateş ölçer gibi tıbbi ürünleri satmak ve hastalara tıbbi cihazların kullanımı hakkında bilgi vermek,

• Eczane dosyası, hasta profili, stok ve kontrollü ilaç reçetelerini kayıt altında tutmak,

• İlaç siparişi ve tıbbi malzeme siparişi vererek stoğu korumak ve bunları doğru şekilde depolamak,

• Tıbbi ekipman veya sağlık malzemesi seçimi konusunda müşterilere danışmanlık yapmak,

• Hastaların ihtiyaç duydukları ilaçları almasını sağlamak için sigorta şirketleri ile birlikte çalışmak,

• Hasta mahremiyetine sadık kalmak.

17 May 2024 - 09:00 Yozgat/ Yozgat- Sağlık

Mahreç  Kadir Görgülü


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.