Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

Hollanda Yozgatlılar Federasyonu tarafından “Değişen Dünyada Girişimciliğin Yeni Kodları” programı özellikle gençler tarafından ilgi gördü.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!
Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Arnhem şehrinde düzenlenen programın moderatörlüğünü, Manşet Gazetesi yazarlarından Av. Kader Çelik yaptı.

Programa T.C. Deventer Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz, UID Genel Merkez MKYK Üyesi ve İş insanı Hakan Geçol, TOV Arnhem Başkanı Hasan Deniz, UID Arnhem Başkanı Cuma Er, İş insanları Hacı Zararsız, İsmail Bayram, Kemal Küçük, Mustafa – Eren Demirci, Bektaş Yıldırım, Nevin Dikici, Politikacı Funda İleri, STK temsilcileri, federasyon yönetimi ile gençler katıldı.

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

HOLLANDA YOZGATLILAR FEDERASYONU İMZASI

Hollanda Yozgatlılar Federasyonu ile Erhan Badur ve Halime Akyol’un ortaklığını yaptığı ESDE Assurantien’in katkılarıyla organize edilen programa özellikle gençlerin ilgisi oldukça fazlaydı.

Hollanda Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Tahsin Özer, programın açılış konuşmasını yaptı.

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

Özer konuşmasında, “Federasyon olarak, toplum üzerinde genç iş insanları ve yeni girişimcileri artırmak için çalışmalar yapan, yaratıcı girişimcilik projelerini destekleyen, hızlı etkili ve öncü bir sivil toplum örgütü olarak sosyal sorumluluk projeleri üretmek, üyeler arası ticari ilişki ve iş birliğinin artırılması yönünde çalışmalar yapmak ve sektörel sorunların çözümüne yönelik projeler geliştirmek üzere faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bir tarafta üzerinde yaşadığımız ve neslimizin ikametini sürdüreceği Hollanda, diğer tarafta gönül bağımızın olduğu aziz vatanımız Türkiye…her iki ülkeye de faydalı işler yapmak, Hollanda’da Türk toplumun konumunu güçlendirerek mümkündür. O yüzden Hollanda Türk toplumunun geleceğini düşünen her bir girişimciyi, birliktelik ruhuyla bir araya gelerek güçlerini birleştirmeye davet ediyoruz” dedi.

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

YOZGATLI İŞ İNSANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

Özer konuşmasında Hollanda genelinde Yozgatlı iş insanlarının çeşitli sektörlerde adlarından söz ettirdiğine dikkat çekti.

“Binlerce insana iş imkanı sunuyor ve Hollanda ekonomisine büyük katkılar sağlıyorlar. Biz böyle başarılı Yozgatlı iş insanlarımızla gurur duyuyor ve sayılarının artmasını temenni ediyoruz” diyen Özer, şöyle konuştu: “Değişen Dünyada Girişimciliğin Yeni Kodları’ adlı bu programımızın değerli konuşmacıları olan iş insanlarımız Halime hanım ve Faruk bey bizlere, özellikle gençlerimize tecrübelerini sundular. Bu vesileyle programımıza katılan siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

HALİME AKYOL’DAN TECRÜBE AKTARAN KONUŞMA

ESDE Assurantien’in ortaklarından ve programın konuşmacılarından olan Halime Akyol, ticari faaliyetleri ve tecrübelerini salonda bulunanlarla paylaştı.

ESDE Assurantien’den Halime Akyol, slayt eşliğinde gerçekleştirdiği konuşmasında şunları kaydetti: “Erhan Bey ve ben, yıllar içinde edindiğimiz tecrübeyi birleştirerek insanlarımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla 2017 yılında ESDE Assurantien BV şirketimizi kurduk. Tüm sigorta ve bankalarla işbirliği içindeyiz, özellikle Arnhem ve civarında çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Son yıllarda, gençlerimiz çalışan olmak yerine özgürlüğün ve bağımsızlığın peşinde koşuyor. Kendi işlerinin patronu olmayı seçen gençler, serbest meslek sahibi (ZZP’er) olarak kendi çalışma saatlerini belirleyip, saatlik ücretlerini pazarın üzerinde tutarak hayallerindeki esnek çalışma sistemini kurmayı hedefliyorlar. Ancak bu sistemin unuttukları başka bir yönü var; pek çoğu, iş göremezlik veya maluliyet sigortası ve emeklilik planlaması gibi hayati öneme sahip konuları göz ardı ediyorlar.”

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

GENLERE ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Akyol, gençlerin serbest meslek sahibi (ZZP’er) veya bir işyeri sahibi olarak işlerinin zirvesindeyken geleceklerini göz ardı edebildiklerine dikkat çekti.

“Unutulmamalıdır ki, hayat beklenmedik durumlarla dolu ve her an her şey değişebilir. Bu nedenle gelecekte karşılaşacağınız durumlar için kendinizi güvence altına almalısınız” diyen Halime Akyol, şunları aktardı: “İş göremezlik durumunda veya emeklilik yaşına geldiğinizde, devletten beklenen destek sadece yeterli sigortalar yapıldığında mümkün olacaktır. 1 Ocak 2027 yılında zorunlu hale gelecek bu sigortalar sizi ve sevdiklerinizi koruma altına almanın yanı sıra, ödediğiniz primlerin vergi iadesi ile ekonomik bir avantaj sağlamaktadır.”

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

GENÇLERLE DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI

2000 yılında Hollanda’ya gelen, gıda endüstrisini alanında Jilpaq adını verdiği şirketini 2003 yılında kuran ve aynı zamanda Hollanda Türk İşadamları Derneği Başkan Vekili olarak ta görev yapan Faruk Halıcı ise konuşmasında deneyimlerini gençlerle paylaştı.

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

Halıcı, “Hepimiz doğuyoruz, büyüyoruz, yaşlanıyoruz. Dünün gençleri bugün yaşlıları oluyor, hayat devam ediyor. Bununla bağlantılı olarak dünyada her şey değişiyor, ekonomik hayatta değişiyor ve gelişiyor. ^Büyük balık, küçük balığı Yutar’ diye bir tabir vardır, yani büyük sermayeli şirketler küçük sermayeli şirketleri yok eder. Eskiden mahalle bakkalları mini marketler vardı, günümüzde ise onların yerini süper -hiper marketler aldı. 1990’lı yıllarda daktilonun yerini bilgisayar, günümüzde de bilgisayarın yerini internet aldı. Burada şunu özellikle söylemek istiyorum: Hani büyük balık küçük balığı yutar demiştik ya..büyük balığın yerini ise hızlı balık aldı. Hızlı balık büyük balığı yutuyor. Neden, dijital platformlarda sermaye e-ticaret ağını genişlettiler, dolayısıyla hızlı olan kazanıyor” dedi.

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

BAŞKONSOLOS’TAN GİRİŞİMCİLİK ÜZERİNE…

Deventer Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz, özellikle genç girişimcilere önemli mesajlar verdi

Cengiz, Hollanda Yozgatlılar Federasyonu’nu zengin içeriği olan bir program düzenlemesinden dolayı tebrik etti, devamının gelmesi gerektiğine işaret etti.

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

Karşılıklı enteraktif bir program olduğunu vurgulan Cengiz; “ Konuşmacılarımızın vurgulamaya çalıştıkları konu benim dikkatimi çekti. Hata yapmaktan korkmamak, hata yapmak, düşmek; tekrar kalkmak içindir. Bugün dünyada çok sayıda büyük ve başarılı şirketler vardır. Bu şirketlerin kurucularının hayatlarına baktığınız zaman mutlaka hata yapmış, iflas etmiş ve daha sonra ayağa kalkmış olarak görmek mümkündür. Tüm bu olumsuzluklardan ders çıkararak başarılı olmuşlardır. Girişimciliği sadece sermaye olarak da düşünmemek lazım. Hayatın her aşamasında girişimci niteliklere sahip bir kişi olabilirsiniz. Dolayısıyla girişimcilik ruhuyla her zaman kendini geliştirme, toplumla birlikte paylaşarak büyüme bu gibi temalar çok önemli. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı, yaptıkları, başarıları bugün bizlere özellikle gençlerimize her daim örnek teşkil etmektedir.Tarihte çığır açan kişilerin hikayelerini bilmemiz lazım. Yapay Zeka, internet üzeriden mevcut olan bilgilere erişilmesi üzerinden çalışan bir sistem. Bu konu çok derin ve bu programda ele alabileceğimiz bir konu değil. Geniş bir zamanda ele alınabilir” diye konuştu.

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

Programın ev sahipliğini yapan ESDE Assurantien’in diğer ortaklarından Erhan Badur da “Bize böylesi bir toplantıyı hazırlamak için bizlere yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz. ESDE olarak bu organizasyon bizim için bir ilk oldu. İnşallah bunun tekrarı da olacak. Özellikle genç iş insanlarımıza yönelik bir bilgilendirme programı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Hollanda Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Tahsin Özer; Başkonsolos M. Hakan Cengiz, Faruk Halıcı, Halime Akyol ve Kader Çelik’e teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.

Hollanda’da yaşayan Türkler girişimciliğin kodlarını yeniden yazdı!

06 Şub 2024 - 06:38 İstanbul- Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Çorum Haber Gazetesi