Türk ve Caicos Adası Neden Türk?

Dünyanın bir ucundaki Türk adası! Her şey denizci Kemal-i Hasan’ın keşfinden sonra başladı...

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Dünyanın bir ucundaki Türk adası! Her şey denizci Kemal-i Hasan’ın keşfinden sonra başladı...

Atlas Okyanusu’nda ‘Türk’ adı taşıyan bir ülkenin var olduğunu biliyor muydunuz? Grand Turk Adası, Turks ve Caicos Adaları başkenti Cockburn Town'ın üzerinde bulunan bir ada. 38 adadan oluşan ülkenin başkenti ise Grand Turk (Büyük Türk)’dür. Ada, Turks ve Caicos Adaları dahilinde Birleşik Krallık'a bağlı.

18 kilometrekarelik alanıyla Turks Adalarındaki (Caicos dahil değil) en büyük adadır. Bölgenin tarihî, kültürel, finansal ve yönetimsel merkezi konumundaki ada JAGS McCartney Uluslararası Havalimanını da barındırmakta.

Ada dev transatlantiklerin Karayipler’den düzenlenen turlar sırasında sıkça uğradığı bir yer değildir. Grand Turk turizm yolu ile dünyaya daha yeni yeni açılmakta... Bazı gemiler Doğu Karayip gezilerine bu adayı dâhil etmeye başlamış. Ada'da eski bir deniz feneri ile 19’uncu yüzyıldan kalma bir hapishane var.

Adını şekli Türk fesine benzeyen Melocactus adlı kaktüsten aldığı söylenmekte… Ancak daha sonra bunun doğru olmadığı adaya Türk adının verilirken daha Türklerin fes giymediği ortaya çıkmış.

Yapılan son araştırmalara göre adanın keşfinin denizci bir Türk olan Kemal-i Hasan tarafından yapıldığı ancak daha sonra burada koloni kuran İngilizlerin kâşifin isminin ne olduğunu bilmeyip yalnızca milliyetini bildiği için adaların adını Türk adaları koyduğu düşünülüyor.

Bir başka Türk adası daha! Burada hâkimiyet sadece Türklerde: Koh Rong Adası

Kamboçya'nın güneyinde, beyaz kumları ve turkuaz deniziyle büyüleyen ama hâlâ ilkel şartlarda yaşam koşullarının da olduğu bir ada Koh Rong. Burayı özel kılansa resmen Türk hâkimiyeti altında olması…

Adada ana karadan aldığınız biletten tutun, bindiğiniz bota, eğlendiğiniz bara ve kaldığınız otele kadar neredeyse her şey Türklere ait.

Yaklaşık yedi-sekiz yıl önce bu adayı keşfeden bir Türk ve Alman, ilk yerleşim yerini yapıyor ve sonra da olanlar oluyor. Türk nüfusunun bir hayli fazla olması Koh Rong Adası'nın ‘Türk adası’ olarak anılmasını sağlıyor.

Kamboçya'nın güneybatısında yer alan Koh Rong, ülkenin en büyük ikinci adası olma özelliğine sahip. Koh Rong Adası'na gitmek için öncelikle Türkiye’den direkt seferler bulunuyor.

Türk nüfusu oldukça fazla. Türkiye'den 7 bin 900 kilometre uzaklıkta olan Koh Rong'da Türk nüfusu oldukça fazla. Türklerin, adanın kurulmasında da büyük payları var. Bu adada işletmelerin bir kısmı Türklere ait, bir kısmında da Türkler çalışıyor. Başka bir deyişle Kamboçya’nın Türk adası… Koh Rong'un elektriğiyle, internetiyle, ada ulaşımıyla da Türkler ilgileniyor.

Tabii adada Türkler yaşayınca Koh Rong'a Türk mutfağı da girmiş. Lahmacundan menemene, baklavadan sütlaca derken Türk mutfağı adada yer edÖzgün Haber:

Dünyanın bir ucundaki Türk adası! Her şey denizci Kemal-i Hasan’ın keşfinden sonra başladı...

Atlas Okyanusu’nda Türk adını taşıyan bir ada olduğunu biliyor muydunuz? Grand Turk Adası, Turks ve Caicos Adaları'nın başkenti Cockburn Town'ın üzerinde bulunan bir adadır. Bu ada, 38 adadan oluşan Turks ve Caicos Adaları'na aittir ve Birleşik Krallık'a bağlıdır.

Grand Turk Adası, 18 kilometrekarelik bir alanı kaplayarak Turks Adaları (Caicos Adaları hariç) arasında en büyük adadır. Ada tarihi, kültürel, finansal ve idari merkez konumundadır ve JAGS McCartney Uluslararası Havalimanı'na ev sahipliği yapmaktadır.

Bu ada genellikle büyük transatlantik gemilerin Karayip turlarında durak noktası olmasa da son zamanlarda turizm açısından daha popüler hale gelmektedir. Bazı gemi turları, Doğu Karayip gezilerine Grand Turk Adası'nı dahil etmeye başlamıştır. Ada, eski bir deniz feneri ve 19. yüzyıldan kalma bir hapishane gibi tarihi yapıları barındırmaktadır.

Adanın ismi, Türk fesine benzeyen Melocactus adlı kaktüsten türetilmiş gibi görünse de sonradan yapılan araştırmalar bu doğru olmadığını ortaya çıkarmıştır. Ada isminin verildiği dönemde Türklerin henüz fes giymediği anlaşılmıştır.

Son araştırmalar, adanın keşfinin denizci bir Türk olan Kemal-i Hasan tarafından yapıldığını göstermektedir. Ancak daha sonra adada koloni kuran İngilizler, keşifçinin tam adını bilmedikleri için sadece milliyetini bildikleri için adaları Türk adaları olarak adlandırmışlardır.

Başka bir Türk adası daha var! Burada sadece Türkler hâkim: Koh Rong Adası

Güney Kamboçya'da beyaz kumları ve turkuaz deniziyle büyüleyici bir ada olan Koh Rong, Türklerin egemenliği altındadır.

Ada, ana karadan alınan biletlerden bindiğiniz tekneler ve eğlendiğiniz barlara kadar neredeyse her şeyin Türklere ait olduğu bir yer haline gelmiştir.

Yaklaşık yedi-sekiz yıl önce bu adayı keşfeden bir Türk ve Alman, burada ilk yerleşim yeri kurmuş ve sonrasında olanlar olmuştur. Türk nüfusu oldukça fazla olduğu için Koh Rong Adası "Türk adası" olarak anılmaktadır.

Koh Rong, Kamboçya'nın güneybatısında yer almakta olup ülkenin en büyük ikinci adasıdır. Türkiye'den doğrudan seferler bulunmaktadır.

Ada üzerinde Türk nüfusu oldukça fazladır. Türkler, adanın kurulmasında büyük bir rol oynamışlardır. Ada üzerinde işletmelerin bir kısmı Türklere ait ve birçoğunda Türkler çalışmaktadır. Bu nedenle Koh Rong, Kamboçya'nın Türk adası olarak anılmaktadır. Türkler, adanın elektrik, internet ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

Tabii ki, Türklerin adada yaşamasıyla birlikte Türk mutfağı da adaya girmiştir. Lahmacun, menemen, baklava ve sütlaç gibi Türk yemekleri adada popüler hale gelmiştir.

24 Mar 2024 - 00:13 İstanbul- Genel Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.