Yozgat'ın kınalı kuzuları bu kez Çanakkale'ye gitti!

Zonguldak’ta izciler “Dedeciğim Ben Geldim" sloganıyla Çanakkale Milli Bilinç Kampı etkinlikleri çerçevesinde Çanakkale’ye hareket etti. Aileler, yolculuk öncesi evlatlarının saçına kına yaktı. Kına yakma merasimi Yozgat'ın vatan kahramanı Kınalı Hasan efsanesini akıllara getirdi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Yozgat'ın kınalı kuzuları bu kez Çanakkale'ye gitti!
Yozgat'ın kınalı kuzuları bu kez Çanakkale'ye gitti!
+4
Video için play'e tıklayın

10-18 yaş arası izcilere yönelik olarak; savaş dönemi Çanakkale’de yaşananlar, milli kültürün temel değerlerini öğrenmeye yönelik maddi ve manevi bilinç kazanmaları için etkinlik düzenlendi.

Yozgat'ın kınalı kuzuları bu kez Çanakkale'ye gitti!

Şehitleri anmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye İzcilik Federasyonu’nun katkılarıyla 21-26 Nisan 2024 tarihleri arasında izciler ‘Dedeciğim Ben Geldim’ sloganıyla Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda yer alacaklar.

Uluslararası katılımcıların da yer alacağı kampa Zonguldak’tan Cıva Gençlik İzcilik Kulübü izcilerinden ve liderlerinden oluşan, 42 izci ve lider hazırlıklarını tamamlayarak Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kocadere Köyü yakınındaki kışla mevkiine hareket etti.

Yozgat'ın kınalı kuzuları bu kez Çanakkale'ye gitti!

Valilik önünde gerçekleştirilen uğurlama programına Gençlik Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, İl Müftü Vekili Tahir Erçin, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Adem Gülşen, okul müdürleri, izciler ve aileler katıldı. Burada konuşan Erçin, “Sizler bu yolculuğa çıkıyorsunuz. Orada düşman askerlerinin; ülkemiz topraklarını işgale kalkışanlara karşı Çanakkale’de askerlerimiz dur diyerek bu vatan topraklarını canlarıyla müdafaa ettiler. Sizler de onların hatırasını yad etmek, onların o topraklarda verdiği mücadeleye şahitlik etmek üzere oraya gidiyorsunuz” dedi.

Yozgat'ın kınalı kuzuları bu kez Çanakkale'ye gitti!

Yapılan duaların ardından izcilerin saçına kına yakıldı. Çanakkale’ye yolcu ettiği iki evladının saçına kına yakan matematik öğretmeni Azize Yılmaz Koca, “İki çocuğum var. Oğlum ve kızımı Çanakkale’ye yolcu ediyorum. Çok mutluyum ve gururluyum. Türkiye’nin şanlı tarihini evlatlarımın da yerinde görmesi gurur verici. İnşallah o maneviyatla gider o maneviyatla dönerler. Bizim tarihimizde kına yakmanın bir anlamı var. Bu dünyaya geliş amacımıza uygun evlatlarımı yetiştiriyorum. Ama inşallah vatana millete hayırlı evlatlar olarak yetişirler. Bu vatan kolay kazanılmadı. Bunun farkına varırlar. Kınayı yakarken o duyguları yaşadım” şeklinde konuştu.

Yozgat'ın kınalı kuzuları bu kez Çanakkale'ye gitti!

Veliler vedalaştıkları çocuklarını otobüse bindirdi. Otobüs, Çanakkale’ye gitmek üzere şehir merkezinden ayrıldı.

Yozgatlı Kınalı Hasan ve Hikayesi Yozgatlı HasanÇanakkale Savaşı’nın Unutulmaz Kahramanı: Yozgatlı Kınalı Hasan’ın Hikayesi

Kınalı Hasan’ın Cesareti ve Annesinin Fedakarlığı: Bir Yozgatlı Yiğidin Çanakkale Destanı

Çanakkale Savaşı, Türk milletinin kaderini şekillendiren, tarihin en kanlı muharebelerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Bu savaş, sadece cephede savaşan askerlerin değil, aynı zamanda onların geride bıraktıkları ailelerin de kahramanlık destanlarına sahne olmuştur. Bu kahramanlardan biri de Yozgat’ın Sarıkaya kazasından gelen Kınalı Hasan’dır. Kınalı lakabını, annesinin başına yaktığı kınadan alan Hasan, Çanakkale’de gösterdiği üstün cesaretle tanınmıştır.

Yozgat'ın kınalı kuzuları bu kez Çanakkale'ye gitti!

Hasan, henüz genç bir delikanlıyken, Çanakkale Savaşı’nın en şiddetli günlerinde vatan savunması için cepheye katılmıştır. Yozgat’tan yaya olarak Çanakkale’ye uzanan zorlu bir yolculuktan sonra, 64. Piyade Alayı 1. Tabur 2. Bölük’e katılan Hasan, burada yüzlerce genç askerle birlikte savaşmıştır. Onun bölüğüne komuta eden Yüzbaşı Sırrı Bey, askerlerine hem bir komutan hem de bir baba gibi yaklaşmış, onların her biriyle birebir ilgilenmiş, dertleşmiş ve onları savaşa hazırlamıştır.

Yüzbaşı Sırrı Bey, Hasan'ın başındaki kınayı fark ettiğinde, bu alışılmadık durumu merak eder ve Hasan’dan bunun hikayesini öğrenmek ister. Hasan, bu kınanın annesi tarafından vatan için kurban olarak seçildiği için başına sürüldüğünü bilmediğini ifade eder. Yüzbaşı, Hasan'ın annesine mektup yazılmasını önerir. Ancak Hasan yazı yazmayı bilmediği için, bölük yazıcısı aracılığıyla mektup yazılır ve Yozgat’a gönderilir. Bu sırada, Çanakkale’deki savaş şiddetini arttırırken, Hasan ve arkadaşları düşmana karşı koyabilmek için canla başla mücadele ederler.

Mektup sonunda Yozgat’tan cepheye ulaşır. Mektupta Hasan’ın annesi Hatçe Hanım, oğlunun kendisine duyduğu sevgiyi ve kumandanına olan saygısını öğrenince duygulanır. Hasan’a olan sevgisini ve onu vatan için nasıl bir kurban olarak gördüğünü anlatır. Annesinin mektubunu okuyan Yüzbaşı Sırrı Bey, bu duygusal anı Hasan ile paylaşmak ister fakat Hasan’ın bir hafta önce Arıburnu’nda şehit düştüğü haberini alır. Hasan’ın şehadeti, Yüzbaşı’yı derinden sarsar ve Çanakkale’nin geçilmezliğinin arkasındaki manevi gücü bir kez daha hatırlatır.

Yozgat'ın kınalı kuzuları bu kez Çanakkale'ye gitti!

Kınalı Hasan’ın hikayesi, bir annenin evladını vatan için feda etme kararlılığını ve bir askerin cesaretini simgeler. Hasan gibi binlerce genç, Çanakkale’deki gibi zorlu savaşlarda vatan için canlarını feda etmişlerdir.

22 Nis 2024 - 00:36 Zonguldak- Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.