24.01.2022, 13:22

Kadışehri Örencikliler Kaz Pilavında Buluştu

Ankara’daki Yozgat derneklerinin çoğu Arabaşı Geceleri düzenlerken, Kadışehri Örenciklilerin Başkanı Abdullah Türkmen ise köylülerini ve misafirlerini kaz pilavı sofrasında buluşturdu. Muhteşem tarih ve kültür sohbetlerinin yapıldığı Örencikliler Buluşmasına Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan ile siyasi partilerden temsilciler, akademisyenler, basın ve bürokratik camiadan bir çok renkli simalarda katılırken, programı Gazeteci-Yazar Rıfat Çakır sundu. .

            Bilgisi, görgüsü, asaleti, elinin lezzeti ve ustalığıyla dünyadaki tüm aşçıları ve gastronomi uzmanlarını kıskandıran Hanimin Emine Bibimiz öyle bir kaz pilavı ve yöresel yemekler pişirmiş ki, herkes hayran kaldı. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan; “Ben ömrümde bu kadar güzel bir kaz pilavi yemedim, Örencikliller kadar misafirperver ve muhabbetli insanlar görmedim, bu güzellikleri bizlere yaşattığınız için hepinize gönüller dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.  

Memba tadındaki suları, yakutu andıran yeşilliği, bereket fışkıran dağı, taşı, ovası ve envayitür ağaçlarıyla Kadışehri coğrafyasının en estetik dekoruna sahip Örencik Köyü; özü sözü sağlam, yiğit,  alicenap, elicömert insanlarıyla biliniyor.

Ankara Sincan’da faaliyet gösteren Örencik Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma Derneğinin, dürüst kimliği, has karakteri ve asaletli şahsiyetiyle tanınan ve herkes tarafından güvenilerek sevilen Abdullah TÜRKMEN adında Kral bir Başkanları var. Çalışıyor, üretiyor, köyü köylüsü için sürekli koşuşturuyor, onları heryerde yükselterek, yücelterek tanıtıyor. 

Abdullah Başkanın hepsi birbirinden çalışkan, üretken, vefalı ve fedakar Adem SUNGUR, Fatih SUNGUR, Hacı TÜRKMEN, Fevzullah CANTÜRK, Mehmet BAŞARAN gibi çok kaliteli bir yönetim kurulu var. Aynı zamanda bilgisi, görgüsü, saygıdeğer kimlikleriyle Ankara siyaseti ve bürokrasisinin çok sevdiği Ostim De-KA Makine Koordinatörlerinden Hasan ÖZTÜRK ve Tarihi Fırın Unlu Mamüller Pastane ve Restorantın sahibi Ümit SUNGUR gibi iki duayen kıymeleride Örenciklilerin tüm faaliyetlerine maddi manevi katkılarıyla büyük destek veriyorlar.

Örencik Derneği, kısıtlı imkanlarına rağmen köydeki ve gurbetteki insanlarıyla bağlarını hiçbir zaman koparmadan birçok etkinlikte biraya geliyorlar. Köy odası kültür sohbetleri, yöresel yemek geceleri, şenlik gibi buluşmaları dillere destan. Her seferinde rahmete eren tüm geçmişlerinin aziz ruhlarına Kur’an okutuyorlar, dualar gönderiyorlar. 23 Ocak Pazar günüde olumsuz hava koşullarına rağmen katılımlarıyla öyle bir güzelliğe imza attılar ki, onların köyüne, köylüsüne, samimi duaları, geçmişlerine olan örnek saygıları izleyen yerli yabancı herkesin alkışını aldı.

Örencik derneği başkanı ve yöneticileri, köylülerinden katılım ve destek olması halinde Ankara’dan ve Bozok Üniversitesinden davet edecekleri tarih-kültür insanlarıyla köylerinde Köy Odası Kültür Sohbetleri başta olmak üzere daha birçok güzel birlikteliklere imza atmak istediklerini, köy şenliği, yöresel yemek geceleri, toplu iftar programları, düğün, cenaze hizmetleri ve kültürümüzün tanıtımına yönelik tüm Anadolu derneklerine örnek, herkesin gönlünü ve takdirini kazanan değişik hizmetlerimize devam edeceğiz dediler.

Başkan Abdullah TÜRKMEN; tertip ettiği bol ikramlı, muhteşem bir kaz pilavı yemeği programının hem açılış konuşmasında, hemde yaptığımız röportajda; “Örencik bizim vatan, millet, bayrak ve Kur’an sevgisini ilk tatdığımız ve ölene dek tiryakisi olduğumuz yerdir. Bu vatan uğruna kim hangi cephede ve hangi görevde can veriyorsa bilinmelidir ki o şehit bizim evladımız, acısıyla yanıp, şehadetiyle gururlandığımız gerçek kıymetlerimizdir. Şunu da iyi bilin ki, kadını, erkeği, genci, yaşlısı tüm Örencikliler emsalsiz bir vatan aşkı, eşsiz bir memleket sevdası ve samimi bir İslam sevgisiyle donanımlıdır. Bu köye hizmet etmek bizim için bir ibadettir” Dedi.

Ankara’da Başkanların Efsanesi diye bilinen Ümit SUNGUR ise; “Biz Örencikliler Dünyanın en misafirperver köyüyüz. Birlik, beraberlik, izzet, ikram, saygı ve hürmetten asla ödün vermeyiz. Töre ve geleneklerimizi en kusursuz haliyle yaşar ve yaşatmaya çalışırız. Köyümüz ve köylülerimizin tüm acı-tatlı günlerinde gösterdiği asalet herkesin takdirindedir. Dernemiz, muhtarlığımız ve köylülerimizle yardımlaşma ve dayanışma adına ne kadar uymamız gereken kural ve kaide varsa, hepsini de aynen geçmişimizdeki gibi devam ettirme niyetinde ve gayretinde olacağız.” dedi

Program Örencik’ten ebediyete intikal eden tüm geçmişlerinin ruhlarına okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ülkemiz ve dünyada şifa bekleyen tüm dert sahiplerine edilen samimi dua ve niyazlarla ikramlar paylaşıldı. Dernek Yönetimi ve emektarları Sincan Kültür Evine gelen yaklaşık 500 kişiden oluşan köylüleri ve misafirlerini güleryüzlü gönül sıcaklığında karşıladılar. Onlara bol bol kaz pilavı, çorba, tatlı, salata, çeşit içecekler ve değişik ikramlarda bulundular. Uzak, yakın gelen Örencikliler hasret giderip hasbıhal ettiler. 

Örencik Köyü Kadışehrine bağlı, yeşili ve estetik coğrafyasıyla gerçekten çok güzel bir köy. Koruları andıran gür ağaçları, verimli toprak yapısı, kozmetik sektörü ve farmakologların ilgisini çeken endemik türleri ve görsel bitkileriyle biliniyor. Hepsininde mineral değerleri zengin, aroması memba tadında Daşoluk, Payat Pınarı, Guyu Pınar, Yoharı Harman ve Sazağın Pınar gibi billur su kaynakları var. Aynı zamanda Celal Yaylası, Pahla Yeri, Dikirözü, Düzağaç, Bahcalar, Payat Bükü ve Köprünün  Başı gibi arazilerinde görsel cazibesi, fosforik özelliği, yüksek besin değeri gibi artılarıyla heryerde tercihen aranılan ünlü mercimeği, nohutu ve ekinleriyle biliniyor.

Oğuz kültüründen beslenen geleneksel yapısıyla kadını, erkeği, çocuğu, genci çok saygılı, çalışkan ve yardımsever. Hayvanları semiz, ürünleri leziz, değerleri aziz olan bu köyün başta Pahla Yeri ve Bahcalar mevkiileri olmak üzere bir zamanlar dağı bağı ottan, çiçekten, gülden güzellikten geçilmezmiş. Meyvelerinin, sebzelerinin rayihası, parlaklığı ve görselliğine imrenmeyen kalmazmış. Ama son yıllarda değişen iklim koşulları, küresel ısınma, bilinçsiz açılan kuyular ve tarım arazilerindeki düzensiz su kullanımı gibi ortak sorunlar; tüm çevredeki yerleşimler gibi Örencik Köyünüde olumsuz yönde etkilemiş.

Sohbeti, muhabbeti ve ölümsüz dostluklarıyla bir zamanlar bölgenin en canlı köyü konumundayken, şimdilerde maalesef göç nedeniyle nüfusu oldukça seyrekleşmiş. Topalağan Dam, Mezerin Kah, Gılba Depesi gibi toplanma yerlerindeki anılarını halen birbirlerine anlatırlarken kabaran özlem duygularıyla hepside ağlamaklı oluyorlar.

Efsane Başkanlardan Hasan ÖZTÜRK diyor ki; Örencik’te acı, tatlı günlerimiz herzaman muhteşem bir kenetlenmeyle karşılanır. Köylülerimiz arasında küslük, dargınlık veya benzeri husumetler olsa bile, kin ve nefretler anında unutulur, tüm kırgınlıklar rafa kaldırılır. Hepimiz en içten hislerimiz ve en samimi dualarımızla birlik ve beraberlik sarmalında bütünleşir, gördüğünüz gibi böyle imrenilir güzelliklere imza atarız. Biz Örencikliler büyük, küçük, konu, komşu, akraba, akran hiyerarşisinin en kusursuzunu uygular, çevrenin en misafirperver köyü olma erdem ve hüviyetimizi gururla taşırız. Biz etrafımızda en güzel örnek köyüz” dedi.

Yönetim Kurulu üyesi Adem SUNGUR ve Hacı TÜRKMEN ise; Bizim köyün büyükleri, hitabet ve muhabbbetleriyle, heryerde oturmasını, kalkmasını, ağırlamasını, uğurlamasını iyi bilen, Oğuz töreleriyle süslü Türk asaletini liyakatla uygulayan eşsiz kıymetlerdi. Bize bu güzellikleri herzaman rahmetle andığımız bu büyüklerimiz öğretti. Kadını, erkeği, yaşlısı, genci hepsininde sofraları açık, misafirperver, cömert ve hanedan yiğitlerdi. Bu gönül adamlarının asaleti sadece Kadışehrinde değil tüm Yozgat ve Tokat mıntıkalarında bilinir ve anlatılır.” Dedi.

Yönetim Kurulu Üyelerinden Fatih SUNGUR, Feyzullah CANTÜRK ve Mehmet BAŞARAN diyorlar ki; Bizim köyümüz Örencik’in tüm insanları birbirinden asaletli, hanedan ve misafirperverdir. Kime sorarsanız sorun, Örencik köyüne gidipte Goobetin Satılmış, Gamberin Üsüyün, Çilooğun Dursun, Yayhaalin, Cücaalin, Memişin Hasan, Gocaömer, Godaali, Mininin Hacı ve Halloon Bekir gibi cömertlikleriyle nam yapmış, has gönüllü şahsiyetlerin ekmeğini yemeyen, çayını içmeyen, hanesinde hatırını hörmetini görmeyen kimse yoktur. Bunlar ilk aklımıza gelenler ama, bizim Örencik köyünün en fakirinden en zenginine hepsininde haneleri açık, sofraları cömert, ikramları gönüldendir” Dediler.

Fedakar emekleri, asaletli erdemleri ve vefalı eserleriyle Yozgatlı kimliğimize heryerde saygınlık kazandıran Başkanların Kralı Abdullah TÜRKMEN ve Efsane Yönetimine, hava muhalefeti nedeniyle gelememiş olsada gönlü orda olan Muhtarların Kralı Hasan ÜNAL’a, Örencik’in adını heryerde yükselten yücelten büyük emektarlar Ümit SUNGUR ve Hasan ÖZTÜRK’e ve her biri birbirinden misafirperver, cömert, aziz ve asil soylu tüm Örenciklililere gönüller dolusu tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyor, birlik ve beraberlik gecelerinin Hak katında hayırlı, gönüllerinin hatırlı, dostluk ve muhabbetlerinin huzurlu ve dualı olmasını diliyoruz.

Var olun asaletli toprakların cömert gönülleri yiğit ve asil Örencikliler.   

 

Özgün Orhun ÇAKIR

0537 587 27 80

rifat.cakir@csgb.gov.tr

rifatcakir6606@gmail.com

rifatcagricakir@hotmail.com

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Olası bir erken seçimle karşı karşıya mıyız?
Olası bir erken seçimle karşı karşıya mıyız?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:32
Güneş 05:17
Öğle 12:42
İkindi 16:36
Akşam 19:58
Yatsı 21:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@