Nevşehir’deki tur rehberleri Yozgat’ı rotalarına almak istiyor

Anadolu Turizminin önemli merkezlerinden olan Nevşehir’de ki tur acenteleri, Yozgat’ı rotalarına almak istiyor. Acente firmaları, Yozgat’ın çok önemli bir turizm potansiyeli olduğunu ancak gerekli alt yapısının olmadığı için turistlerin tercih etmediğine dikkat çekiyorlar.

KÜLTÜR-SANAT 03.09.2021, 07:09 Murat Karatekin
Nevşehir’deki tur rehberleri Yozgat’ı rotalarına almak istiyor

Anadolu Turizminin önemli merkezlerinden olan Nevşehir’de ki tur acenteleri, Yozgat’ı rotalarına almak istiyor. Acente firmaları, Yozgat’ın çok önemli bir turizm potansiyeli olduğunu ancak gerekli alt yapısının olmadığı için turistlerin tercih etmediğine dikkat çekiyorlar.

ANADOLU TURİZMİNİ ANLATTILAR

Şehrin tarihi ve turist bölgelerinde gerekli alt yapı düzenlemesinin yapılması ile birlikte turistlerin uğrak noktası haline gelebileceğine dikkat çeken Turizm Acenteleri, Yozgat’ın Anadolu turizminin önemli bir şehri olabileceğine vurgu yapıyorlar.

Yozgatlı Tur Rehberi Kamil Duman ile Duykon Kadın Kolları Genel Başkanı Aysel Arslan, Yozgatlı Gazetecilerle, Nevşehir’in turizm acente firmalarını bir araya getirdi.  Gazetecilere, Nevşehir’in Uçhisar, Göreme ve Ürgüp gibi önemli turizm merkezlerini gezdiren tur acenteleri Yozgat ile Nevşehir arasında turizm köprüsü kurmak istiyor.

TUR DÜZENLEYECEĞİZ

Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu Kadın Kolları Genel Başkanı Aysel Arslan, Yozgat ile Nevşehir arasında gezi turları düzenleyeceklerini söyledi.

Arslan, “Nevşehir’e gelme şansımız oldu. Şuanda Uchisar Kalesindeyiz. Aynı zamanda Ortahisar’ı gördük. Peribacalarını, at çiftliklerini ziyaret ettik. Göreme’ye gittik ve Türsab başkanımızı ziyaret ettik. Kendisinden birlikte çalışmanın sözünü aldık. İnşallah bundan sonra hem Duykon hem Rehberler Başkanı Kamil Bey ile birlikte çalışma imkanımız olacak. Nevşehir’den, Kapadokya’dan edindiğimiz bilgileri arkadaşlarımızla birlikte Yozgat’a da aktaracağız. Yozgat’a da turizmin açılması için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bu bir öncelik olur inşallah. Bundan sonrada elimizden geldiği kadar turlarımıza başlayacağız” dedi.

KADINLARA YÖNELİK OLACAK

Kadınlara yönelik tur düzenleyeceklerini dile getiren Aysel Arslan, “Kısmet olursa kadınlarımıza yönelik ekim ayı başlarında tur yapacağız. Bu sene de hem Nevşehir’li hem de Yozgatlı kadınlarımızı bir araya getireceğiz. Öncelikle Yozgat’tan başlayarak hem orada tur yapacağız. Oradan da Nevşehir’i, Kapadokyayı peri bacalarını tarihi ve kültürel yerleri gezeceğiz. Ortak çalışmayı bu sayede başlatmış olacağız. İleri zamanlarda da Allah kısmet ederse daha büyük projelere imza atacağız” diye konuştu.

YÜZMEYE AÇILMALI

Yozgatlı Turizmci Kamil Duman ise, Dünya’da sadece iki tane bulunan Roma Hamamının yüzmeye açılması gerektiğine dikkat çekti.

Duman, “Dünya Yozgatlılar konfederasyonu kadın Kolları Başkanımız Aysel hanıma teşekkür ediyorum. Orta Anadolu Turizm Master Planı çerçevesinde sizleri ağırladık. Türsab başkanımız, önemli turizm acentaları ile görüştük. Roma Hamamlarının yüzmeye açılmasını umutla bekliyoruz ki buradan oraya turizmi götürebilelim. Biliyorsunuz hızlı tren hattımız kısa zamanda hizmete açılıyor. Bizde bunu sahadan kişiler olarak turizmi biran önce Yozgat’a taşımak olacak. Oradan Sivas’a, Malatya’ya İç Anadolu hattını orta Anadolu turizm master planı çerçevesinde turizmi biran önce oraya taşımaya gayret gösteriyoruz. Bulunduğumuz yer Uchisar Kalesi. Burası Selçuklular zamanında kullanılmış güvenlik amacıyla kullanılmış kaledir. Arkası tarihi ipek yolu. Göreme, Ürgüp, Avanos ve vadiler görünüyor. Kapadokya’nın zirvesindeyiz. Özellikle balon uçuşları yapıldığı mekandayız.  Burasıyla ile Sorgun Eymir Beldesi ile kardeş belediye yaptık. Başkanlarımız görüşüyor. Önemli olan turizmci arkadaşlarımızla çeşitli görüşmelerimiz oldu. Çok güzel oldu. Bütün Yozgat’ı Nevşehir’e bekliyoruz. Çok yakın zamanda turizme açılmamız gerekiyor. Çok geç kalınmış. Bu ziyaretler bu süreci hızlı bir şekilde harekete geçireceğine inanıyoruz. Biz Yozgatlılar olarak Nevşehirleri spor ve kültürel alanlarda aynı zamanda Nevşehirliler de bizi turizm alanında destekleyeceklerdir. Bu etkiyi yakın zamanda hep birlikte göreceğiz” şeklinde konuştu.

POTANSİYELİ VAR

Yozgatlı Tur Rehberi Kamil Duman ile Duykon Kadın Kolları Genel Başkanı Aysel Arslan, Yozgatlı gazetecileri TÜRSAB İç Anadolu Bölge Başkanı Talip Özdemir, Nevşehir Rehberler Odası Başkanı Yunus Ünal ile Tur Rehberi Ayla Artukoğlu ile buluşturdu.

Nevşehir de gerçekleştirilen ziyarette acente firmaları turizm tecrübelerini gazetecilerle paylaştı.

TANDIR YEDİRİYORUZ

TÜRSAB İç Anadolu Bölge Başkanı Talip Özdemir, yabancı turist kafilelerini Yazılıkaya’ya götürürken Yozgat’ta mola verdiklerini söyledi.

Özdemir, “Yurt dışından gelen yabancı turistleri Hattuşaş Yazılıkaya bizim rotamızda olan bir. Çorum’a giderken yada dönüşte Yozgat’ta yemek molası veriyoruz. Tandır kebabı yediriyoruz” dedi.

GÜNDE 150 BİN YILDA 7 MİLYON

Turizmde önemli bir noktanın tanıtım olduğunu dikkat çeken TÜRSAB İç Anadolu Bölge Başkanı Talip Özdemir, Nevşehir’e günde 150 bin, yılda ise 7 milyon turistin geldiğine vurgu yaptı.

Özdemir, Balon festivali gibi festival ve etkinliklerle turistleri Nevşehir’e çektiklerini söyledi.

TANITIM ÖNEMLİ

Nevşehir Rehberler Odası Başkanı Yunus Ünal ise, turizmde en önemli faktörün tanıtım olduğuna dikkat çekti.

Ünal, “Nevşehir de Allah vergisi bir doğal güzellik var. Biz bu güzelliği satıyor. Asmalı Konak dizisi 19 yıl önce çekildi. Hala Ürgüp’e gelip Asmalı Konağı ziyaret edenler var. Giriş ücreti 10 lira. Düşünün 19 yıl geçti ve hala biliniyor ve girişi ücretli. Turizm de iki önemli faktör var. Birincisi alt yapı. Yeme, içme, tuvalet, banyo hizmetleri. Diğer de tanıtım” diye konuştu.

ALT YAPI OLMADAN OLMAZ

Nevşehir’de tur rehberliği yapan Ayla Artukoğlu da, turistlerin alt yapıya çok dikkat ettiklerine vurgu yaptı.

Artukoğlu, “Turistler için yeme, içme, tuvalet ve banyo hizmetleri gibi alt yapı hizmetleri çok önemli. Turizmin olabilmesi için alt yapının olmasa şart. Turist alt yapısı olmayan yere gelmez” şeklinde konuştu.

KÖPRÜ KURACAĞIZ

Yozgatlı tur rehberi Kamil Duman ise Yozgat ile Nevşehir arasında turizm köprüsü kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Duman, “Ben uzun yıllardır bu sektörün içerisindeyim. Yozgat’ın çok ciddi anlamda tarım, doğa ve tarih turizm potansiyeli var. Biz bunu değerlendirmek istiyoruz. Nevşehir’de turist potansiyelini önce Yozgat’a sonra da bütün Anadolu’ya yaymak istiyoruz. Bunun için ilk önce Sorgun ile Göreme Belediyesini, Uçhisar ile de Eymir Belediyesini kardeş Belediye yapacağız. Yozgat ile Nevşehir arasında köprü kuracağız” dedi.

YÜZMEYE AÇILMALI

Roma hamamının önemli bir turizm noktası olduğuna dikkat çeken Kamil Duman, “Roma hamamı Nevşehir’e bir buçuk saatlik bir mesafede. Çok uzak bir yer değil. Ama orada alt yapı yok. Orada gerekli alt yapı oluşturulursa turistlerin uğrak noktası haline gelir. Ama orası yüzmeye açılırsa turist akınına uğrar” diye konuştu.

Duman ayrıca, Yozgat’ın yayla, tarih, doğa, termal ve tarım turizmine uygun olduğuna dikkat çekti.

YILMAZ TALEP ETTİ

Çamlık Gazetesi ve Çamlık TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Yılmaz, TURSAB İç Anadolu Bölge Başkanı Talip Özdemir’den, TÜRSAB’ın Yozgat’tan geçmesi talebinde bulundu.

Yılmaz, “TÜRSAB rotasına Yozgat’ı da dahil etsin. Yerli ve Yabancı turistler Yozgat’a da uğrasınlar. Burada Yozgat’ı görüp, yöresel lezzetlerini de tatsınlar. Biz her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

ÇAMLIK MEYDA TAKİP ETTİ

Öte yandan Nevşehir programını Çamlık Medya başından sonuna kadar takip etti. Çamlık Medya Genel Yayın Yönetmeni Tarık Yılmaz, Muhabirler Murat Karatekin ve Kadir Görgülü turizm acenteleri ile görüşüp özel röportajlar yayıp izlenimlerini yazdı.

ŞİİR OKUDU

Yozgatlı Şair Yazar’da Nevşehir gezi programına ailesi ile birlikte katıldı. Arasbora, Uçhisar kalesinde Çamlık TV için şiir okudu. Murat KARATEKİN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yozgatlı siyasetçilerin Ankara’da üst düzey görevlerde bulunması sizce yaşadığımız şehre kazanımlar sağladı mı, sağlıyor mu?
Yozgatlı siyasetçilerin Ankara’da üst düzey görevlerde bulunması sizce yaşadığımız şehre kazanımlar sağladı mı, sağlıyor mu?
Namaz Vakti 16 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:41
İkindi 16:11
Akşam 18:56
Yatsı 20:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 4 10
2. Trabzonspor 4 10
3. Fenerbahçe 4 10
4. Konyaspor 4 10
5. Galatasaray 4 8
6. Hatayspor 4 7
7. Karagümrük 4 7
8. Kayserispor 4 7
9. Altay 4 6
10. Malatyaspor 4 6
11. Alanyaspor 4 6
12. Göztepe 4 5
13. Kasımpaşa 4 5
14. Gaziantep FK 4 4
15. Antalyaspor 4 4
16. Sivasspor 4 2
17. Adana Demirspor 4 2
18. Rizespor 4 1
19. Başakşehir 4 0
20. Giresunspor 4 0
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 15
2. Eyüpspor 5 12
3. Tuzlaspor 4 10
4. Manisa FK 5 9
5. Erzurumspor 5 9
6. Ankaragücü 4 8
7. Samsunspor 4 6
8. Bandırmaspor 5 6
9. Denizlispor 5 6
10. Menemenspor 5 6
11. Adanaspor 5 5
12. Bursaspor 5 4
13. Ankara Keçiörengücü 4 4
14. Kocaelispor 4 4
15. Altınordu 5 4
16. Gençlerbirliği 5 4
17. İstanbulspor 3 3
18. Boluspor 3 3
19. Balıkesirspor 3 3
Takımlar O P
1. M. United 4 10
2. Chelsea 4 10
3. Liverpool 4 10
4. Everton 4 10
5. Man City 4 9
6. Brighton 4 9
7. Tottenham 4 9
8. West Ham 4 8
9. Leicester City 4 6
10. Brentford 4 5
11. Crystal Palace 4 5
12. Aston Villa 4 4
13. Wolverhampton 4 3
14. Southampton 4 3
15. Watford 4 3
16. Arsenal 4 3
17. Leeds United 4 2
18. Burnley 4 1
19. Newcastle 4 1
20. Norwich City 4 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 4 10
2. Valencia 4 10
3. Atletico Madrid 4 10
4. Real Sociedad 4 9
5. Athletic Bilbao 4 8
6. Sevilla 3 7
7. Barcelona 3 7
8. Mallorca 4 7
9. Real Betis 4 5
10. Elche 4 5
11. Osasuna 4 5
12. Rayo Vallecano 4 4
13. Villarreal 3 3
14. Levante 4 3
15. Espanyol 4 2
16. Cádiz 4 2
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 4 1
19. Getafe 4 0
20. Deportivo Alaves 3 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@