Makalelerim 163 Hz. Lokman Aleyhisselam’ın Hayatı ile ilgili kıssa 2

Hz. Lokman Aleyhisselam’ın hayatı ile ilgili öyküme geçen haftaki kaldığımız yerden devam ediyorum.

Bununla beraber anne ve baban her ikisi de sana hakkında hiçbir bilgin olmayan hiçi bana ortak koşturmaya uğraşırlarsa, o vakit onlara itaat etme, onlara dünyada maruf surette iyi ve nazik davran bana yüz tutanın yolunu tut, sonra dönüp Bana geleceksiniz; bende size yaptıklarınızı haber vereceğim. LOKMAN S/ 15

“Yavrum haberin olsun ki, yaptığın bir hardal tanesi tartısı olsa da bir kaya içinde veya göklerde yahut yerin dibinde gizlense ALLAH onu getirir mizanına koyar. Çünkü ALLAH, en ince şeyleri bilen her şeyden haberi olandır. LOKMAN S/ 16

Yavrum namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındır. Başına gelene sabret, çünkü bunlar azmi gerektiren işlerdendir. LOKMAN S/ 17

Hem insanlara karşı avurdunu şişirme ( böbürlenme ) , yeryüzünde çalımlı yürüme ! çünkü ALLAH övüngen kurulganın hiçbirini ( kendini beğenen hiçbir kimseyi sevmez. LOKMAN S / 18

Gidişinde mutedil ol, ( konuşurken ) sesini pesden al ( alçalt ) çünkü seslerin en beti ( çirkini ) elbette eşeklerin sesidir. LOKMAN S/ 19

HZ LOKMAN A.S IN MUCİZELERİ VE İLGİLİ AYETLER

HZ LOKMAN A.S bütün bitkilerin özünü bilmektedir. Dertlere , çeşitli hastalıklara şifa olacak reçeteler HZ LOKMAN A.S tarafından yazılmıştır. Değerli formülleri bulması da HZ LOKMAN A.S mucizeleri arasında gösterilmektedir. Kuranı kerimde LOKMAN adı iki yerde geçer. LOKMAN SURESİ 31/ 12 ve 13 ayetlerde kelime aynı zamanda mekki bir surenin ismidir.

Bu surenin nüzül nedeni kureyşlilerin HZ LOKMAN A.S HZ PEYGAMBER S.A.V e sormasıdır. Bu ayetin meali şöyledir.

“Andolsun biz LOKMAN a ALLAH a şükretmesi için hikmet verdik. Şükreden kimse ancak kendisi için şükretmiş olur. Nankörlük eden ise, bilsinki ALLAH her şeyden müstağnidir. Övülmeye layık olandır. LOKMAN oğluna öğüt vererek * Yavrum ALLAH a eş koşma doğrusu eş koşmak büyük zülümdür. “ LOKMAN S/ 12- 13

HZ LOKMAN tıp alanında yaptığı çalışmalar ile tıp hekimlerinin atası olarak ün almıştır. Bu bilgin hekimin bir yönden özlü sözleri ile ruhlara hitap etmiştir.

HZ LOKMAN, üstün bir zeka kavrama yeteneğine sahiptir. Bu özellikleri ve ilmi kendisine ALLAHÜ TEALA tarafından bahşedilmiştir.

HZ LOKMAN HEKİM Kur,anı Kerimde ve halk efsanelerinde bahsi geçen hikmet sahibi olduğu düşünülen kişidir. İslam dinine göre LOKMAN HEKİM in peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla birlikte, islam alimlerinin bu konudaki genel düşüncesi peygamber olmadığı yönündedir. Bazı alimler ise veli yada peygamber olduğunu ileri sürmektedir. LOKMAN HEKİM tıp alanında hekimliğin atası olarak bilinir.

LOKMAN HEKİM islamdan önce araplar arasında uzun ömrü bilgeliği ve ata sözleri ile üne çıkan bir kişidir. LOKMAN HEKİM hikmetli sözler söylemesi ile meşhur olduğundan LOKMAN’ ÜL HAKİM adı ile de tanınmaktadır. LOKMAN HEKİM çok yönlü bir kişiliğe haizdir. Kuranı Kerimin mekkede indirilen 31 nci suresi LOKMAN adını taşımaktadır.

Bugünkü anlatacaklarım bundan ibaret olup, haftaya başka bir makalede buluşmak üzere yazımı VEDAT ÖZKAN TURGAY ın EMMİOĞLU şiiriyle bitiriyorum. Hepinize sonsuz selamlar, saygılar, sevgiler.

Lokman A.s. ile ilgili makalelerim Hürriyet gazetesi internet sitesinde yayımlanan makaleden istifade edilerek yazılmıştır. (https://www.hurriyet.com.tr/ramazan-ozel/hz-lokman-kimdir-hazreti-lokman-a-s-hayati-kissasi-ogutleri-meslegi-mucizeleri-ve-ilgili-ayetler-41509534#:~:text=Lokman%20Hekim%20t%C4%B1p%20alan%C4%B1nda%20hekimli%C4%9Fin%20atas%C4%B1%20olarak%20bilinir.&text=%C3%A7%C4%B1kan%20bir%20ki%C5%9Fidir.,Hakim%20ad%C4%B1%20ile%20de%20tan%C4%B1nmaktad%C4%B1r.)

EMMİOĞLU

Gözleri simsiyahtı emmioğlu

Bende ona tutulmuşum yanmıştım

Kanatlı kapının demir sürgüsü

Belik, belik saçlarının örgüsü

Sazına vuran eline kurban

ALLAH ına kurban emmioğlu

Bende bu dağların nesine geldim.

Meleşir kuzular sesine geldim

Bir garip ölmüşte yasına geldim

Geldim emmioğlu

Vedat Özkan Turgay

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Cenan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce siyasi partiler Yozgat ve ilçelerde yerel seçimlerde ittifak yapsın mı?