Yozgat seçmeni çantada keklik mi?

Yıllarca güçlüden yana tercih yürüttü Anadolu insanı sandıkta. Çok fazla risk almadı, bundan sonra da almaz...

Ama gün geldi DSP'yi sol cenahtan iktidara taşımasını bildi.

Bakın Yozgat'ın bazı ilçelerine, siyasi tarihine; bir anda AK Parti'den CHP'ye, MHP’den CHP’ye, CHP’den AK Parti’ye geçen belediyeler çıkar karşınıza.

Hülasa bu şehir sol-sağ kavramlarının çok ötesinde bir duruşla ders vermesini de bildi.

Yozgatlı;
Suskundur, sessizdir, bakar konuşmaz, sandıkta verir ayarı.

Şimdi bir kere daha soruyorum sizce Yozgatlı çantada keklik mi?

Sandıkta kime nasıl oy vereceğini bilmez mi?

YOZGAT SEÇMENİ: BEKLENMEDİK DÖNÜŞÜMLERİN ŞAHİDİ

Yozgat, Türkiye'nin siyasi haritasında belirgin bir yer tutan ve seçim sonuçlarıyla sık sık dikkat çeken bir Anadolu şehri oldu. Şehir, zaman zaman beklenmedik siyasi dönüşümlerle, Anadolu'nun sandıkta "güçlüden yana" olarak algılanan tercihlerine meydan okumasını da bildi, risk almadan yol yürümesini de.

Hatta kimi zaman bir tahterevalli misali dengede durmasını da bildi.

Yozgatlı seçmenin, çantada keklik olmadığını ve sandıkta kime oy vereceğini çok iyi bildiğini, geçmiş seçim sonuçları ve siyasi tercihler açıkça gösterdi.

YOZGAT'IN SİYASİ TARİHİNDEN KESİTLER

Yozgat ve bazı ilçeleri, AK Parti, CHP ve MHP arasında geçişler yaparak, siyasi bağlılıkların keskin bir şekilde değişebileceğini kanıtladı. Bu durum, Yozgat seçmeninin ne kadar hesaplı ve durumu analiz ederek hareket ettiğinin bir göstergesi oldu.

Örneğin, bir dönem DSP gibi merkez sol bir partiyi iktidara taşıyacak kadar cesur adımlar atabilmekte, diğer yandan yerel seçimlerde sağ veya sol görüşlü partilere geçiş yapabilmektedir. Bu geçişler, Yozgat'ın sol-sağ kavramlarının ötesinde, daha kapsayıcı ve çeşitlilik gösteren bir siyasi yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

SANDIKTA VERİLEN "AYAR" VE SEÇMEN DAVRANIŞI

Yozgat seçmeni, genellikle sessiz ve suskun bir profil çizse de, sandık başına gittiğinde tercihlerini çok net bir şekilde ortaya koyar. Bu, seçmenin sadece mevcut iktidardan memnuniyet ya da memnuniyetsizlik durumuna göre değil, aynı zamanda adayların ve partilerin sunduğu projeler, vizyon ve yerel ile ulusal politikalara dair vaatlerine göre karar verdiğini gösterir.

Yozgatlı seçmen, seçimlerde verdiği "ayar" ile, siyasi partilere ve adaylara, halkın beklentilerini ve taleplerini dikkate almanın önemini hatırlatan duruş sergiledi

BEKLENMEDİK SİYASİ DÖNÜŞÜMLER VE ANLAMI

Yozgat'ın siyasi tarihinde yaşanan beklenmedik dönüşümler, Türkiye'nin genelinde görülen siyasi eğilimlerin her zaman Anadolu'nun derinliklerinde aynı şekilde tezahür etmediğini gösterir. Bu dönüşümler, aynı zamanda, yerel dinamiklerin, sosyo-ekonomik koşulların ve toplumsal beklentilerin siyasi tercihler üzerinde belirleyici bir etkisi olduğunu kanıtlar.

Yozgat örneği, seçmen davranışının sadece ulusal politikalarla değil, aynı zamanda yerel sorunlara ve beklentilere verilen cevaplarla da şekillendiğini gösterir.

YOZGAT SEÇMENİNİN MESAJI

Yozgat seçmeni, sandıkta verdiği kararlarla, Türkiye siyasetine önemli mesajlar veren taraf oldu. Bu mesajlar, seçmenin değişim arzusunu, statükoya meydan okuma cesaretini ve daha iyi yönetim beklentisinin bir kanıtı.

Yozgat'ın siyasi tercihleri, seçmenlerin parti bağlılıklarının ötesinde, performans ve sonuç odaklı hareket ettiğini göstermektedir.

Sonuç olarak;

Yozgat seçmeni, çantada keklik değildir.

Tersine, sandıkta kime oy vereceğini bilen, siyasi tercihlerini dikkatli bir şekilde değerlendiren ve gerektiğinde siyasi dengeleri değiştirebilecek güçte bir seçmendir.

Yozgat, Türkiye'nin siyasi çeşitliliğini ve dinamizmini yansıtan bir örnek teşkil etmekte, seçimlerdeki tercihleriyle siyasi partilere ve adaylara derinlemesine düşünmeleri gerektiğini hatırlatmaktadır.

Seçim sürecinde ‘nasıl olsa kazandım’ havasında olan adaylar var, benden söylemesi, tepeüstü gitmeyin!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tarık Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce siyasi partiler Yozgat ve ilçelerde yerel seçimlerde ittifak yapsın mı?
Tüm anketler