Fakirin Hakkı Olan Sadakayı Fıtır Kimlere Verilmeli ?

Fıtır sadakası (fitre), insanın yaradılışına bir şükür olmak üzere sevap Allah rızasını kazanma amacıyla verilen bir tür sadakadır. Ramazan ayında sadaka verip fakiri, fukarayı, ihtiyaç sahiblerini sevindirmek sevaptır.

Sadakayı Fıtır (fıtır sadakası)- Fitre: Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı bir mala sahip bulunan her Müslüman’ın vermesi gereken vacip bir sadakadır. Bu kelime halk arasında fitre şeklini almıştır.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:”Allah yolunda çift sadaka veren kimse, cennetin muhtelif kapılarından, ‘Ey Allah’ın (sevgili) kulu! Burada hayır ve bereket vardır’, diye çağırılır. Sürekli namaz kılanlar namaz kapısından, mücahidler cihad kapısından, oruçlular reyyân kapısından, sadaka vermeyi sevenler de sadaka kapısından (cennete ve girmeye) davet edilirler.”(Buhari)

Fitre vermek için şart olan, Müslüman olmak, hür olmak ve aslî ihtiyaçlar dışında nisap miktarı mala sâhip olmaktır. Akıl ve bülûğ fitrede şart değildir. Zengin akıl hastalarının ve çocukların fitreleri, velileri tarafından verilir. Fitre vâcib olduktan sonra nisab miktarı olan mal telef olsa bile, fitrenin ödenmesi şarttır.

Fitre, Ramazan bayramının birinci günü sabahı, fecrin doğuşundan itibaren vâcib olur. Fitreyi vermenin müstehap olan şekli ise, fecrin doğuşundan itibaren namazdan çıkmadan önce fakirlere verilmesidir.
Böylece fakirlerin bayram ihtiyaçlarını önceden karşılamaları, noksanlarını telâfi etmeleri sağlanmış olur.

Bir kimse, kendi evinde otursalar bile, babası, anası, dedesi, ninesi için fitre vermekle mükellef değildir. Akrabalar da böyledir. Babaları hayatta olsun olmasın dede, oğlunun fakir çocukları (torunları) için fitre vermekle mükellef değildir.

Ayrıca fitre verilecek kişi, bu şartları taşısa bile; Ana, baba, büyük ana ve büyük babalarına, oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklarına fitre verilmez. Doğru olanı herkesin kendi fitresini kendi malından vermesidir.
Fitreyi aralarında evlilik veya babalık – oğulluk (usul – füru’) ilişkileri olanlar birbirlerine veremezler. Meselâ bir kimse fitresini fakir olan kocasına veya babasına veya oğluna veremez.

Bir kimse fitresini bir fakire verebilir. Fakat bir fitre bölünerek birkaç fakire verilemez. Müteaddit kimseler fitrelerini birleştirip tek bir fakire verebilirler.

Fitreler mükellefin bulunduğu yerde ikamet eden fakirlerine verilmelidir. Başka yerlere gönderilmek mekruhtur. Mümkünse en yakın akrabaya, komşuya, yoksul fakir olanlara verilmelidir.

Diyanet İşleri Başkanlığının belirlediği bu yılki fıtır sadakası miktarı 130 TL dir. 130 TL ve  daha üstü kişinin ekonomik durumuna göre belirlenebilir. Belirlenen rakamın “asgari miktar” olduğunu unutmamak gerekir. Sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır yoktur. Bu kişinin ekonomik durumuna bağlıdır. Rabbim Oruçlarınızı, ibadetlerinizi, sadaka ve fitrelerinizi kabul buyursun: Hayırlı Ramazanlar diliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Sargın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce siyasi partiler Yozgat ve ilçelerde yerel seçimlerde ittifak yapsın mı?
Tüm anketler