Sırbistan’da Evladı Fatihan Türk Derneği başkanı Alija Sahoviç

Sırbistan Türk Derneği başkanı Alija Şahovic Sırbistanlı  Türkler ve müslümanlar tarafından saygı görüyor çok da  seviliyor.


Sırbistan’da Evladı Fatihan olan Osmanlı torunu olan Aliya Şahoviç Sırbistan da Türk asıllı soydaşlarımıza hizmetleriyle takdir topluyor.


Dünyanın her yerindeki Türkler’i tanımaya ve tanıtmaya devam ediyoruz. Bu sefer rotamız Sırbistan. Bu balkan devleti geçmişte bizim için güzel anılar bırakmamış olsa da bugün ilişkilerimiz iyi bir ivme kazanmış durumda. Siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz artıyor. Hal böyle olunca Sırbistan’da yaşayan Türkler de ayrı bir önem kazanıyor. Ülkede Türkleri temsil eden en etkin dernek Sırbistan Türkleri Derneği. Derneğin başkanı Aliya Şahoviç ise tam bir Fatihan.Osmlanlı torunu. Ayrıca Türkiye sevdalısı,Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da sıkı bir hayranı. Aliya Şahoviç ile yaptığımız röportajda Sırbistan’da yaşayan Türklerin hayatını, sorunlarını ve taleplerini ele aldık. İşte o röportaj:
Türkiye bizim anavatanımız


Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Aliya Şahohiç kimdir?
Benim adım Aliya Sahoiç. Novi Pazar’da babam Said Šahović ve annem Feha Nicević’in oğlu olarak doğdum.  Evliyim ve dört kız çocuk babasıyım. İlk ve orta okulu Novi Pazar’da okudum. Daha sonra Ekonomi Yüksek Okulu’nda Ekonomi dalını bitirdim. Köklerime gelince, ben bir Osmanlı torunuyum. Türkiye bizim anavatanımızdır.
Türkçe öğrenmek istiyoruz
Sırbistan Türkler Derneği ne zaman ve hangi amaçlarla kuruldu?
Sırbistan Türkleri Derneği, Sırp-Türk toplumunu geliştirmek ve beslemek ve her alanda iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla 21 Temmuz 2014 tarihinde kuruldu.  Bu tür hedeflere ulaşmak için önemli unsurlardan biri iletişimdir.  Bu nedenle, dernek tarafından düzenlenen Türkçe dersleri, ilgilenen tüm öğrenciler için ücretsizdir. Önceliklerden biri, eylemi halihazırda uygulamakta olan derneğin, Sırbistan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla ilk ve orta öğretim okullarında seçmeli ders olarak Türkçe’nin tanıtılması olacak. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin sadece Türk dili ve edebiyatı okumuş 50 öğrenci sağlamasına ihtiyacımız var.
Binden fazla kişi
Sırbistan Cumhuriyeti’nde yaşayan Türklerin toplam nüfusu nedir?
2011 nüfus sayımında 1.000’den fazla kişi kendilerini Türk ilan etti.  Sırbistan Cumhuriyeti’nde yaşayan Müslüman nüfusun çoğunluğu kendilerini Osmanlı torunu olarak beyan ediyor.
Karşılıklı saygı ve işbirliği içerisinde yaşıyoruz.
Türkler Sırbistan’da ne tür sorunlar yaşıyor?
Sırbistan Cumhuriyeti, bu ülkede yaşayan Türk nüfusuna karşı doğru davranmaktadır.  Devletin bize karşı tavrından memnunuz.  İlişkimiz karşılıklı saygı ve işbirliğine dayanmaktadır.


Türk dili seçmeli ders olsun
Sırbistan’daki Türklerin kendi dilleri, dinleri, gelenek ve görenekleri olabilir mi?
Türk dilinin eğitim kurumlarında yani ilk ve orta okullarda en azından seçmeli ders olarak konulardan biri olması için mücadele ediyoruz.  Sırbistan’da dini duyguların ve ritüellerin ifade özgürlüğü yasal olarak garanti altına alınmıştır ve bu konuda herhangi bir sorunumuz bulunmamaktadır.  Gelenek ve görenekleri beslemek söz konusu olduğunda, çocukları evlerde büyütmekten kültürel etkinliklere katılmaya kadar gelenek ve göreneklerimizi korumaya ve geliştirmeye çalışıyoruz.
Türkiye ile Sırbistan arasındaki mevcut ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Karşılıklı olarak Türkiye ile Sırbistan arasındaki diyalogun gelişmesi iki ülke arasındaki dostluk ve iş birliği ilişkilerinin gelişmesinin işaretidir, giderek artan bir şekilde artan işbirliği ve dostluk ilişkilerinin güçlenmesinin işaretidir. İki ülke arasındaki ilişkiler uzun zamandır daha iyi. Bu, Türk halkının Sırbistan Cumhuriyeti’ndeki konumu ve muamelesi üzerinde doğrudan olumlu bir etkiye sahiptir.  Gelecekte bu iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda daha da iyi bir işbirliğinin işareti olacağını umuyoruz.
Ticaret işbirliği artıyor
Ticari ve politik ilişkiler nasıldır?
Türkiye Cumhuriyeti ile Sırbistan Cumhuriyeti arasında ekonomik veya ticari işbirliği artıyor.  Bu, iki ülke arasında artan ticaret hacminde ve tüm ekonomik alanlarda işbirliğinin geliştirilmesinde etkili olmaktadır.  Siyasi ilişkiler gittikçe daha iyi hale geliyor ve karşılıklı saygı ve takdir göstergesi olarak görülüyor.
İki ülkeyi bağlayacak bir köprü
Eklemek istediğin başka bir şey var mı?
Sırbistan Türkler Derneği, Türkiye Cumhuriyeti ile Sırbistan Cumhuriyeti arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesine özverili katkılarını veriyor ve vermeye devam edecek ve bu iki ülkeyi daha da güçlü bir şekilde birbirine bağlayacak bir köprü olacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doğan Tufan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce siyasi partiler Yozgat ve ilçelerde yerel seçimlerde ittifak yapsın mı?