Hava Durumu

İYİ Partili Kürşad Zorlu: Sığınmacı sorununu biz çözeriz, Dışişleri Bakanlığına yazı gönderdik!

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Suriye’de meşru yönetimle temas sağlanması yönündeki resmî yazımızı Dışişleri Bakanlığı'na ulaştırdık. Sorunu biz çözeriz" dedi

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2022 15:20
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2022 15:20
https://www.yozgatcamlik.com/
İYİ Partili Kürşad Zorlu: Sığınmacı sorununu biz çözeriz, Dışişleri Bakanlığına yazı gönderdik!

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Suriye’de meşru yönetimle temas sağlanması yönündeki resmî yazımızı Dışişleri Bakanlığına ulaştırdık. Bir örneğini de bakanlık makamına ilettik. İlgili yazımızda da belirttiğimiz gerekçe ve hedeflerimiz doğrultusunda 15 Aralık tarihine kadar gerekli diplomatik girişimler konusunda tarafımıza cevap verilmesini bekliyor olacağız” dedi. İYİ Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, partisinin Suriye ile diplomatik temasa ilişkin resmi yazıyı Dışişleri Bakanlığı’na ilettiklerini belirtti.

SURİYE'DE YÖNETİMLE TEMAS

“Suriye’de meşru yönetimle temas sağlanması yönündeki resmî yazımızı Dışişleri Bakanlığına ulaştırdık. Bir örneğini de bakanlık makamına ilettik. İlgili yazımızda da belirttiğimiz gerekçe ve hedeflerimiz doğrultusunda 15 Aralık tarihine kadar gerekli diplomatik girişimler konusunda tarafımıza cevap verilmesini bekliyor olacağız.

Gerek sığınmacı probleminin olabildiğince hızlı çözülebilmesi gerekse terör koridoru başta olmak üzere ülkemizin güvenlik kaygılarının giderilmesi için komşu ülkemizle gerçekçi ve dengeli bir görüşme sürecinin başlatılmasının hayati olduğunu düşünüyoruz. Bu hassasiyetlerimizin iki komşu ülkenin ilişkilerinin geleceği bakımından olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 2020 yılında konuya ilişkin sözlerini hatırlatan Zorlu, şöyle devam etti:

“SİYASET ÜSTÜ ÇAĞRILARIMIZA KULAK TIKANDI VE MAALESEF PROBLEM DAHA DA DERİNLEŞTİ”

Şunu vurgulamak isterim ki bu gidişatı ilk ve en yüksek seviyede ortaya koyan parti biziz. Zira 5 Ocak 2020 tarihinde TBMM Grup Toplantımızda Sayın Genel Başkanımız sorunu derhal çözebilmek adına gerekirse devlet adına ‘Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmeye hazır olduğunu’ belirtmişti. Maalesef siyaset üstü bu çağrılarımıza kulak tıkandı ve problemin daha da derinleşti.

“ÇALIŞMA, GENEL BAŞKANIMIZIN UHDESİNDE. HEYET HENÜZ BELLİ DEĞİL”

Henüz gidecek heyet belli değil, çalışma Genel Başkanımızın uhdesinde ve planlamamızı bilahare kamuoyumuzla paylaşacağız. Temel bir hassasiyetimiz de Mehmetçiğimizin oradaki varlığı, can güvenliği ve mücadelesidir.  Sorunun nihai çözümü açısından bu sürecin diplomasi trafiği ile desteklenmesini hayati kılmaktadır. Türkiye ile Suriye işbirliği ve uzaklaşmayı harekete geçirebilir.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.