Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hayalim’ dediği şehir hastanelerinin ilki olan Yozgat Şehir Hastanesi 6’ncı yılını doldurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hayalim’ dediği şehir hastanelerinin ilki olan Yozgat Şehir Hastanesi 6’ncı yılını doldurdu.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2023 08:15
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2023 09:28
https://www.yozgatcamlik.com/

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hayalim’ dediği şehir hastanelerinin ilki olan Yozgat Şehir Hastanesi 6’ncı yılını doldurdu. Vatandaşa sağlıkta hak ettiği, özlediği hizmeti kazandıran şehir hastanesinden 6 yılda 6 milyon hasta istifade etti, 180 bin ameliyat gerçekleştirildi.
Türkiye’nin sağlıkta gerçekleştirdiği reform niteliğindeki yeniliklerden en önemlisi olan ‘Şehir Hastanesi’ modelinin ilki Orta Anadolu şehri Yozgat’ta 2017 yılında hizmete açıldı. Fiziki yapısı, tıbbi ve teknik alt yapısının yanı sıra otelcilik hizmetlerinde de yeniliklerin hastanesi olan şehir hastanesi, daha sonra açılan 19 şehir hastanesi içinde rol model olmayı başardı.


YOZGAT VE ÇEVRE İLLERE SAĞLIK HİZMETİ VERİYOR


Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Kozan, Çamlık Medya’ya 6’ncı yılında Şehir Hastanelerinin kapılarını açtı, süreci değerlendirdi. 
2017 yılında dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından açılışı gerçekleştirilen Yozgat Şehir hastanesinin 6 yıldır Yozgat ve çevre illerden gelen hastalara hizmet verdiğini söyleyen Kozan; 
“Hastanede 3 yıldır başhekimlik görevi yapıyorum. Daha öncesinden de başhekim yardımcılığı görevinde bulundum. En başından bu tarafa Yozgat Şehir Hastanesi yönetiminde yer aldım. Bizler Yozgat şehir hastanesinde Yozgat’a yönelik çok büyük değişiklikler gördük. Her zaman Şehir hastanesi olarak bölge hastanesi yolunda ilerledik. Bu sadece Yozgat’a özgü değil çevre illerden de çok hastaların talebini gördük. Çünkü şehir hastaneleri tamamen artırılabilir fizik kapasitesi artırılabilir ekipmanları ile her zaman hem öncü olmasından dolayı diğer hastanelerden sevk alan bir hastane haline geldi. Daha önceki dönemlerde şehir hastanesi olmadan önce sevk edilen bir hastane iken şehir hastanesi ile birlikte sevk alan bir hastane haline gelmiş bulunmaktayız. Burada en büyük özelliklerimizden biri de kaliteli otelcilik hizmetimiz ile birlikte hem hasta hem de çalışan memnuniyeti sağlamış bulunmaktayız. Bizim her zaman Şehir Hastanesindeki amacımızda hasta memnuniyetini en üst düzeye çıkarmış olmaktadır” dedi.


6 YILDA 6 MİLYON HASTAYA HİZMET VERİLDİ


Dr. Kozan, 475 yatak kapasiteli hastanede 6 yılda yaklaşık 6 milyon hastaya poliklinik hizmeti verildiğini hatırlattı.
Kozan şunları söyledi: “Şehir hastanemiz açıldığından bu tarafa hekim sayımızı uzman hekim, pratisyen hekim ve hemşire sayımız yeterli sayıya ulaşmış bulunmakta. 475 yataklı bir hastaneyiz. 6 yıl boyunda 6 milyona yakın poliklinik hastasına hizmet verildi. Aynı şekilde 180 bin ameliyat, 475 yatağın yüzde 85-90 servis doluluk oranı ile ilerledik. Yoğun bakımlarımız yüzde 95’e yakın bir doluluk oranımız mevcut. Sürekli olarak hastanemizde ilk zamanlar devlet hastanesi zamanında günlük sevk sayımız 8-9 iken biz bu sevk sayısını 1’e indirdik. İkinci basamak hastane olmamıza rağmen sevk sayımızı minimize ettik. Şuan itibari Yozgat Şehir Hastanesi Yozgat’a ve çevre illere hitap etmekte ve tamamıyla hastalarımıza bütün hizmetleri sunabilmektedir.”


KANSER HASTALARINA ÖZEL TEDAVİ


Hastanenin önemli bölümlerinden bir tanesi olan Palyatif sevisi hakkında da bilgi veren Kozan;
“Palyatif servisi bizim için şehir hastanesinin aynası hastane. Bizim burada hassas ve kanser hastalarımız vardır. Yatak yarası olan hastalarımız vardır. Burada son teknoloji tedavi sağlanmaktadır. Avrupa’nın en iyi dijital hastanesiyiz. Bunu da servisteki tüm hastalar üzerinde hem hasta hem de çalışan güvenliği sağlayabilen bir servistir. Çünkü hastanın ilacı istendiği ve eczaneden gelene kadar sürekli takibinin ve yanlış bir ilaç yapılmaması adına her şeyin oluşturulduğu bir servistir. O yüzden şehir hastanecilik hizmetinin hem otelcilik hizmetinin, yemekhane hizmetiyle ve dijitalleşme süreciyle bize en büyük imkanları sunan şehir hastanelerinin en öncü servislerinden birisi de palyatif servisidir. Hastalarımızı daha konforlu ve rahat tedavisini sağlayabilecek bir ortam sağlıyoruz burada” diye konuştu.


PANDEMİNİN SAĞLIK KALELERİNDEN OLDU


Pandemi sürecinde önemli rol üstlendiklerini hatırlatan Kozan, çok rahat bir pandemi dönemi geçirdiklerini kaydetti.
Kozan; “Biz Yozgat Şehir Hastanesi olarak pandeminin yükünü her zaman sırtlamaya çalıştık. Çok rahat bir şekilde pandemi dönemini geçirdik ve hala geçiriyoruz. Pandemi döneminin en önemli özelliği Yozgat Şehir Hastanesi ve diğer şehir hastanelerinde artırılabilir fiziksel kapasitemiz olmasıydı. Çünkü zaman zaman yoğun bakım ve servis ihtiyaçlarımız oldu. çünkü hem covit hastasına hem de covit dışı hastalara da hitap ediyorduk. Bizim bunları ayarlamamız gerekiyordu. Ekstra bir yük oluyordu ama Yozgat Şehir Hastanesi bu yükü kaldırdı. Biz yoğun bakım ünitemizi bir hafta içerisinde artırabildik. 32 yoğun bakım daha açabildik. Aynı şekilde polikliniklerimiz düzenleyebildik. Covit polikliniği için ayrı bir alan oluşturabildik. Buradaki en önemli şey temizlik ve hijyendi. Yozgat Şehir Hastanesi covit kısmını savaştı. Bu savaştan rahat bir şekilde çıkabildik” diye konuştu.


İLK OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ


Kozan, açıklamasında sonrasında kurulan şehir hastanelerine kılavuzluk ettiklerini belirterek; “Biz her zaman ilk olmanın gururunu yaşıyoruz. Bakanlıkta da bunun gururunu yaşıyoruz. Bakanlığa gittiğimizde Türkiye’nin her yerinde bir müze hastane rolünü oynuyoruz. Çünkü buradaki yaşanan her şey diğer hastanelere öncü oluyor. Şuan toplam 20 tane şehir hastanesi oldu. 19 şehir hastanesi her daim bizim hastanemize gelip, ziyaret edip hem dijitalleşmeyi hem de yaşadığımız tecrübeleri bizden yararlanmak istiyorlar. Bunlar güzel bir şey. Yozgat’ımız içinde büyük ve güzel bir bölge hastanesi olmamız ve Yozgat’ımızı da tanıtmamızdır. Bir Yozgatlı olarak gurur duyuyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.