Hava Durumu

Diş Sıkma Tedavisi

Diş sıkma rahatsızlığı, bruksizim olarak da bilinen bireylerin bilinç dışı oldukları zaman yani genellikle uyurken; dişlerini sıktığı, gıcırdattığı ya da birbirine bastırdığı bir rahatsızlıktır.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2022 10:57
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2022 10:57
https://www.yozgatcamlik.com/
Diş Sıkma Tedavisi

Pek çok kişinin yaşadığı ve kişinin yaşam kalitesine oldukça düşüren bir rahatsızlık olan Bruksizm yani halk tarafından bilinen ismi ile diş sıkma tedavisi için farklı tedavi yöntemleri bulunur. Bu yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir; somatik olarak botoks ile, fonksiyonel olarak eksik dişlerin tamamlanması, yanlış ya da bozuk diş kapanışların düzenlenmesi ile ya da nörolojik veya farmakolojik tamamlayıcı yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntemleri ile kişi rahatsızlığından kurtularak yaşam kalitesini arttırabilir.

Diş Sıkma Nedir?

Diş sıkma rahatsızlığı, bruksizim olarak da bilinen bireylerin bilinç dışı oldukları zaman yani genellikle uyurken; dişlerini sıktığı, gıcırdattığı ya da birbirine bastırdığı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık Diş sıkma tedavisi ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Diş Sıkma (Bruksizm) Belirtileri Nelerdir?

Diş sıkma rahatsızlığının fark edilebilinmesi için bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerden bazıları;

Bireyin uyku sırasında uyku partnerini diş gıcırdatma sesi ile uyandırması

Diş sıkma durumundan dolayı artan diş ağrıları ya da sızıları

Diş sıkmanın neden olmuş olduğu çenede, boyunda ya da yüzde ağrı

Şakaklarda başlayan hafif baş ağrısı

Uyku bozukluğu

Kişinin iç yanağında çiğnemeden kaynaklanan hasar

Dişte hassasiyet, çatlamış, düzleşmiş, gevşemiş veya yontulmuş dişler

Diş Sıkma Botoksu (Bruksizm) Nasıl Yapılır?

Diş sıkma botoksu bu rahatsızlık için genellikle tercih edilen ve uygulanan bir tedavi uygulamasıdır. Diş sıkma tedavisinde küçük dozlarda botulinum toksini doğrudan kişinin vücudunda bulunan masseter kasına enjekte edilerek dişlerin gıcırdamasını ve kişinin bilinçsizce dişlerini sıkmasına engel olunmasını sağlar.

Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Sebepleri Nelerdir?

Diş gıcırdatma rahatsızlığının genellikle

Kişilik yapısından dolayı

Genetik faktörler.

İlaçlar.

Nörolojik veya psikolojik problemler,

Stres ve uyku bozuklukları gibi sebepleri bulunmaktadır. Bu sorunlar Bruksizm Diş sıkma tedavisi ile tedavi edilebilecek bir sorundur.

Diş Sıkma Tanısı Nasıl Konur? Bruksizm Tanısına Nasıl Gidilir?

Bu rahatsızlığa tanı koyabilmek ve uygun diş sıkma tedavisi uygulayabilmek için kişide belirtilerin görülmesi gerekir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

Bireyin uyurken yüksek sesle dişlerini sıkıp ses çıkarması,

Dişleri fazla sıkmaktan dolayı oluşan çene ve şakak ağrısı,

Sabah boyun ya da yüzde ağrı hissetmek vb. gibi belirtiler görüldüğünde kişiye tanı koyulabilmekte ve diş sıkma tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Diş Sıkma Tedavisinde Botoks Uygulaması Dışındaki Yöntemler Nelerdir?

Diş sıkma problemi için hastaya uygulanabilecek tedavi yöntemleri;

Somatik olarak botoks ile,

Fonksiyonel olarak da eksik dişlerin tamamlanması,

Yanlış veya bozuk kapanışların düzenlenmesi ile ya da

Nörolojik veya farmakolojik tamamlayıcı yöntemlerle kısa süre içinde uzman doktorlar tarafından tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Lazer Epilasyon Ankara

Vücutta istenmeyen kıl problemlerine kalıcı çözüm sunan lazer epilasyon işlemleri, kadın ya da erkek cinsiyet fark etmeksizin genellikle tercih edilen epilasyon yöntemleri arasında yer alır. Ankara lazer epilasyon uygulaması, vücutta bulunan ve istenmeyen kıl köklerinin lazer ışınları kullanılarak kalıcı olarak yok edilme işlemidir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Uygulama yaptırmak isteyen kişilere uygulanan lazer işlemleri sırasında Ankara lazer epilasyon merkezlerinde kıllara kökleri zayıflaması için köklerine lazer ışınları ile tahribat oluşturulur. Kıl köklerinde oluşturulan bu tahribat ile kıl kökleri zayıflatılır. Ve zamanla tamamen yok edilir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmaz?

Bu işlem, Ankara lazer epilasyon merkezlerinde; kanser hastalarına, aşırı derecede bronz ciltlere, vücudunda cilt lekeleri olan ya da hiperpigmentasyon yatkınlığı olan kişilere, çeşitli ışığa karşı hassasiyet oluşturan ilaç kullanan kişilere ve cilt hastalığı olan kişilere karşı uygulanmayan ve uygulanması tavsiye edilmeyen bir işlemdir.

Lazer Epilasyon Nerelere Yapılır?

Vücutta kıl köklerini görüldüğü her bölgeye uygulanabilen bir işlemdir.

Lazer Epilasyon Ne Kadar Sürer?

Bacak bölgesi vb. bölgelerde kıl yoğunluğu fazladır. Bu nedenle bu bölgelerde 45 dakika ila 1 saat arasında değişen bir süre zarfında işlemler tamamlanır. Kıl yoğunluğunun az olduğu bölgelerde ise 5- 10 dakika sürmektedir.

Lazer Epilasyon Güvenli Midir?

Oldukça güvenli bir işlemdir. Çünkü bu işlem lazer epilasyon Ankara merkezlerinde, kişinin deri ya da kıl tipine en uygun cihazlar seçildikten sonra yapılmaktadır.

Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Seans sonrasında yaklaşık 4-6 hafta boyunca yeni kıl çıkmaz. İşlemden sonra ise kıllar yaklaşık olarak 15- 20 günün sonunda kendiliğinden dökülür.

Lazer Epilasyon Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılabilir?

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında en erken 8 saat sonra duş alınması tavsiye edilmektedir. Sizler de vücudunuzdaki kıllardan rahatsız oluyor ve pürüzsü bir vücut istiyorsanız Ankara lazer epilasyon merkezi tarafından lazer epilasyon uygulaması yaptırabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.