Hava Durumu

YEDAM Hizmet Vermeye Başladı

Yozgat Yeşilay Danışma Merkezi (YEDAM) Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılarak hizmet vermeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2022 10:34
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2022 10:34
https://www.yozgatcamlik.com/
YEDAM Hizmet Vermeye Başladı

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Türkiye Yeşilay Vakfı Yozgat A Tipi Yeşilay Danışma Merkezi (YEDAM)’ın ruhsatlandırma işlemi Müdürlükleri Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından yapıldığını söyledi.

Şahin, “İlimiz İstanbulluoğlu Mahallesi Salimbey Caddesi (Karslıoğlu Konağı) adresinde vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır. Bağımlılık konusunda ücretsiz ve ayaktan danışmanlık hizmeti veren YEDAM 115 numaralı hat üzerinden bağımlılara, bağımlı yakınlarına veya bağımlılıkla ilgili bilgi almak isteyenlere danışmanlık hizmeti sunarak tütün, alkol, madde, internet ve kumar oynama ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyor. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzenlerinin onarılmasını ve ilişkilerinin sağlıklı devam etmesini destekliyor” dedi.

YEDAM hizmetlerinin yatarak değil ayakta sürdürüldüğünü söyleyen Şahin, “Yatarak tedavi yapılmamaktadır. Randevu sistemi ile çalışılmaktadır. Gizlilik esasına bağlı çalışılmaktadır. Hizmetler ücretsizdir”

YEDAM’A KİMLER BAŞVURABİLİR VE NELER YAPILIYOR?

Şahin, “Tütün bağımlılığı ile mücadele yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız, Alkol kullanımınız fazlaysa, Madde bağımlılığından arınma ve maddeyi bırakma süreci hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Yoğun internet kullanımına bağlı yaşamınızda sorunlar varsa, Kumar bağımlılığı ile nasıl mücadele edeceğinize dair bilgi almak istiyorsanız YEDAM’ a başvurabilirsiniz. Tütün-alkol-madde- internet kullanan, kumar bağımlılığı olan kişinin bağımlılık düzeyi saptanıyor. Tütün-alkol-madde kullanımını, kumar oynama davranışını bırakması konusunda yardım sağlanıyor. Tekrar tütün-alkol-madde kullanmaya, kumar oynamamaya başlamamak için yöntemler öğretiliyor. Eşlik eden ruhsal sorunlar varsa (öfke kontrolsüzlüğü, kaygı vb.) bunların düzelmesi için psikolojik destek veriliyor. Nasıl davranmaları konusunda aileler bilgilendiriliyor. Danışanlar evlerinde ziyaret edilip, gidişatları takip ediliyor. Bunları başarabilmek için: Bireysel görüşmeler ve grup çalışmaları yapılıyor. Ailelerle görüşmeler gerçekleştiriliyor. Sosyal destek sağlanıyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.