Ata Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Geliştirme Derneği Başkanı Murat Balcı, tek amaçlarının gelecek nesillere doğa ve çevreyi tanıtmak olduğunu söyledi

Ata Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Geliştirme Derneği Başkanı Murat Balcı, tek amaçlarının gelecek nesillere doğa ve çevreyi tanıtmak olduğunu söyledi.

SPOR 22.11.2022, 02:46 Murat Karatekin
Ata Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Geliştirme Derneği Başkanı Murat Balcı, tek amaçlarının gelecek nesillere doğa ve çevreyi tanıtmak olduğunu söyledi

Ata Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Geliştirme Derneği Başkanı Murat Balcı, tek amaçlarının gelecek nesillere doğa ve çevreyi tanıtmak olduğunu söyledi.

Balcı, 9 yıldır Yozgat’ta doğayı ve çevreyi hem korumaya hem de tanıtmaya yönelik sportif faaliyetler yaptıklarını anlattı.

Yozgat’ın Dünya’ya açılan kapısı Çamlık TV’de Murat Karatekin’in hazırlayıp sunduğu Spor 66 programı sürüyor. Her hafta sporun farklı isimlerini ağırlayan Karatekin’in bu haftaki konuğu Ata Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Geliştirme Derneği Başkanı Murat Balcı ile Ata Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Tuygun oldu. Her iki isimde Yozgat’ta yapılacak olan doğa sporları ve çevre faaliyetleri hakkında bilgi aktardı.

Ata Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Geliştirme Derneği Başkanı Murat Balcı’nın açıklamalarının satır başları ise şöyle:

BİRÇOK FAALİYET YAPIYORUZ

2012 yılında THK Yozgat başkan yardımcılığı zamanında faaliyetleri artırabilmek amacıyla dernek kuralım istedik. THK etkinlikleri yanı sıra gençlere farklı alanlarda yeni farklı alanlarda yeni bakış açıları kazandıralım. Doğa, havacılık, kampçılık tanıştıralım diye arkadaşlarla oturup konuştuk. 2013 yılında da bu derneği kurduk. Kuruluş aşamasından sonra bir dönem sessiz kaldık. Son 6-7 yılda tekrar ivme kazandırarak derneğimizin faaliyetlerinde çeşitli çalışmalar yaptık. Okullarda çocuklarda çevre bilinci, Çamlık milli Parkında Milli Parklar Müdürlüğü’nden destek alarak doğa bilinci gezisi düzenledik. AFAD ile üniversite öğrencilerine geziler düzenledik. Okullarda çadır kurma eğitimleri, TUBİTAK’ta göre alarak, atölyeler kurarak havacılık faaliyetleri yaptık. İlkokullarda Uçan Türk dergileri de dağıttık ki, havacılığa biraz daha aşina olsunlar istedik. Amacımıza yavaş yavaş ulaşmaya başladık.

Yozgat’ta bu potansiyel var. Fakat birilerinin öncülük yapmaları lazım. İnsanlar bireysel yapıyor ama bir araya gelemiyorlar. Bizler medyada paylaştıkça bizlerde gelelim diyorlar. Her hafta sonu bir etkinliğimiz var. Ne zaman bizleri arasanız yardımcı oluruz diyoruz. Gittiğimiz yerler belirli yerler. Daha çok Yozgat ve çevresindeki tanınmamış yerleri tanıtalım. Esenli, spor vadisi, çeşka kalesini gösterelim. Dağcılık tırmanışları var. Ama yapan maalesef yok. Biz bu bağlamda gerek liselerden gerekse Bozok Üniversitesinde 2 dönem dağcılık kursları verdik. Spor vadisindeki dağcılık için yerin amacına uygun yapılmadığından dolayı sporcular oraya kendi başlarına gitmeye cesaret edemiyorlar. Oradaki bütün tutanaklar sağlamlığı kontrol edilmeli ve sürekli oraya malzeme temin edilmeli.

Yozgat’ta dağcılık malzemeleri bir bizim derneğimizde birde AFAD’ın elinde var. AFAD’da bunu spor amaçlı kullanmadığı için bir tek bizde var. Gönül ister ki gençlik spor bu olaya biraz daha sıcak baksın ve dağcılık faaliyetleri artsın.

DOĞASI GÜZEL, HAVASI TEMİZ

Kirazlı göleti, kent park mevkiine yakın yer olmakla beraber 800 metre ilerlediğinizde doğa içerisindeyiz. Özellikle kışın dernekler ile yürüyüş yapıyoruz. Talepler doğrultusunda diğer kulüplere de rehberlik yapıyoruz. Daha önce neden buraya gelmemişiz diyorlar. Güzel doğası, temiz havası var. Ama bilmiyoruz. Bir yerden başlamak lazım. Yorulmadan da bu iş olmuyor.

60 PİLOT VAR

Ben yamaç paraşütü yapıyorum. Model uçak rehber öğretmeniyim. Aynı zamanda radyo frekans uçak kullanıcısıyım. Kayak, basketbol, voleybol, badminton, satranç antrenörlüğümüz var. Elimizde bir sürü de öğrencimiz var. Burada havacılık dediğimiz zaman daha önceki yıllarda EML’de görev yaptım. EML öğrencileri bir çok şeye açtı. Faaliyet yapmak daha kolay oluyordu. Güzel sanatlara geçtiğimizde öğrenciler sosyal faaliyete daha az zaman ayırıp daha çok TYT; AYT’ye hazırlık yaptılar. Yapalım diyorlar ama katılamıyorlar. Bizde bu açığı milli eğitim bakanlığı ve TUBİTAK projelerinde öğrencilere modal uçak uygulaması, similatör ve dron eğitimi vererek aradaki açığı kapatmaya çalışıyoruz. Bazı öğrencilerimizi THK aracılığı ile yamaç paraşütü planör ve serbest paraşüt kurslarına göndermiştik. Bu gençlerimizden üniversiteyi bitirenler geldikleri zaman tekrar Yozgat’ta uçuş yapabilir miyiz dediklerinde Çeşka’da güzel bir alan bize hazırlanmıştı. Oraya gidiyoruz. Yer çalışması yaptıktan sonra kontrollü bir şekilde uçmalarını sağlıyoruz. Gönül ister ki daha çok katılım olsun.

Yozgat’ta yamaç paraşüt sahibi 3 kişiyiz. Yamaç paraşütü ve eğitimi almış kişi ve pilot sayısına baktığımızda 20 kişiyiz. Yaklaşık 60 kişi uçuş eğitimi aldı. Üniversite öğrencileri gittiler. Ama merkezde şuanda 20 kadar pilotumuz sadece sertifika aldı ve tekrar devam ettirmedi.

Çeşka7da daha önce yamaç paraşütü hedef şampiyonası düzenlendi. Bu tepe birçok ilde olmayacak bir özelliğe sahip. Tepenin her yerinden havalanabiliyorsunuz. Güzel bir tepe, engebe yok. Aşağılar düzlük. Daha önce Özel idare ve Yozgat belediyesi tepede düzenlemeler yaptılar. Yol konusunda yardımcı oldular. Ama eğer burada bir şey yapılacaksa kalıcı çözümler olmalı.

Geçen haftalarda Tarsus’da yamaç paraşütü etkinliği vardı. Dernek olarak oraya katıldık. Yeni insanlarla tanıştık. Onların tepelerine baktık. Çok güzel tepeleri var. İniş alanına baktığımızda yan tarafında şantiye, karış tarafta otoban gişeleri ve diğer yan tarafta mezarlık var. Bizim buraya baktığımızda uçsuz bucaksız doğal. Yol yok, yapılaşma yok. İniş alanına inemeseniz bile her hangi bir araziye, meraya inebiliyorsunuz. Havacılık faaliyetine biraz daha önem verirsin. Daha güzellerini yapalım.

KAYAK YAPIYORUZ

Bununla birlikte kış turizmi. Yozgat’ta 200 kadar kişiye kayak öğrettik. Yozgat’tan Erciyes’e götürdük. Çamlık’ta kar uzun süre kalıyor. Ama tesis yok ya da her hangi bir güvenlik yok.

Biz okullarda sadece dernek olarak anlatmaktansa milli parklarla ve çevre derneği ile birlikte okullarda seminer düzenliyoruz. Milli parklarda geziyoruz. Doğada neler var keşfetmeye çalışıyoruz. Gençlere bu konuda önder olmaya çalışıyoruz. Yaşanabilir Çevre Derneği ile de çevreyi nasıl korumalıyız, neler yapmalıyız, ayak izi bırakma konusunda nelere dikkat etmeliyiz konusunda eğitimler veriyoruz. Biz beden eğitimi öğretmeniyiz. Bazı konularda bilgimiz var ama o konuda uzman kadar bilgimiz yok.

GÜZELLİKLERİNİ TANITIYORUZ

Ata Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Tuygun ise, Yozgat’ın güzelliklerini tanıttıklarına dikkat çekti.

Tuygun, “Yozgat doğası ile spor yapmaya uygun bir şehir. Ama birilerinin öncülük etmesi gerekiyor. Yeşil alanımız da var. Ama biz bunları değerlendiremiyoruz. Bugün çamlığımız, Kirazlı Göletimiz atıl durumda. Hiçbir etkinlik yapmazsanız bunlar atıl durumda kalır. Bizler bu kulübümüzü kurduk. Hem Yozgat7ın doğal güzelliklerini tanıtmak, farklı bir alan ve görüş yapıyoruz. Çocuklarımıza, öğrencilerimize doğa sevgisini, bilincini aşılamaya da çalışıyoruz” dedi.

Tuygun’un açıklamalarının satır başları ise şöyle;

ÇOK KIYMETLİ BİR YER

Bu zamana kadar çeşitli spor branşlarında bulundum. Ama farklı bir şeyler de yapmak gerekiyor. Aslında Yozgat bu konuda daha tutucu. Farklı alanlarda sporda biraz zorlanıyoruz. Birileri bir şeyler yapmak istiyor. Ama alt yapı yok. bizim doğa sporlarımızda da bir alt yapı sorunumuz var.

Kışın kar üzerinde yürüyüş olarak Çeşka’ya gidiyoruz. Güzel ve tarihi yerlerimiz var. Biz oralara giderek hem doğa sporları yaparak hem de sosyal medyalarımızda paylaşarak Yozgat’ta da böyle güzel alanlarımız olduğunu gösteriyoruz. Sosyal medyalarda bizlerinde çevremiz oluyor. Orada tanıtmaya çalışıyoruz.

TURİST KAZANMALIYIZ

Benim hep söylediğim Yozgat neden bir kamp alanı olmasın? Amasya’ya gidip çadır kuruyorlar farklı bir etkinlik yapıyorlar. Kayseri’de, Nevşehir, Ankara’da alanlar var. Bunu belediyeler ihtiyaçlarını karşılıyor. Mesela Çamlık çok güzel doğa sporu yapılacak bir yer. Çeşka, Esenli, Topçu tarafında güzel alanlar var. Bizim buraları tanıtıp turisti nasıl kazanmaktır. Çevre illerden doğuya, Karadeniz’e gidecek. Nerede kamp kurarım yerinde Yozgat ismi geçmiyor. Hem kış hem yaz aylarında çok iyi kamp alanlarımız olmasına rağmen biz bunları değerlendiremiyoruz. Yozgat’ın doğası gerçekten güzel. Akdağmadeni’nde orman doğa yürüyüşü yaptırılmış. Çayıralan’da bir heyet gelmiş doğa yürüyüşü olmuş. Bunlarda hem yürüyüş hem kamp alanları oluşturulabilir. O zaman hem Yozgat kazanır. Hem de gençlerimizin ufku açılır. Biz ikimizde öğretmeniz. Esas amaç gençlerimize doğa ve çevre bilincini aşılamak. Bu şekilde faaliyetlerimiz devam ediyor.for

Çeşka yer altı şehri bilindiği gibi. Orası tarihi bir yer. Yozgat’ta faaliyet yapılabilecek geniş ve güzel bir arazi. Orada faaliyet yapmak güzel.  Murat KARATEKİN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@