19.05.2022, 02:15

Süvari Başkomutan’ın Kahraman Süvarileri

"Uzağı yakınlaştıran attır." Kırgız atasözü, "Atına bakan ardına bakmaz." Uygur atasözü,

“Her çeşit spor faaliyetlerini,Türk gençliğinin millî terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır.” Atatürk

“Atatürk ,Türk Milleti’nin ruhunda Türk Bayrağı gibi dalgalanan bir baştı.”Daly Telegraph

"...Mustafa Kemâl, ölümsüz kahraman,/Sen Samsun'a ayak bastığın an,

Al bir bayrak gibi açılıp rüzgarınla,/Dalgalandı vatan. “Özker Yaşın

Mustafa Kemal Atatürk,  bir ülkenin geleceği olan gençlere güven,umut ve cesaretle bağlanmış ve gençlerin eğitimine öncelik tanımıştır.” Başucu kaynağımız Nutuk, Onuncu Yıl konuşması ve Gençliğe Hitabesi” tarihimizi, kültürümüzü anlatırken geleceğe ışık tutmakta halkımıza ve özellikle gençlere sonsuza dek unutulmaması gereken sorumluluklarını hatırlatmaktadır.

"Gençler! Cesaretimizi  kuvvetlendiren ve devam ettiren  sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız" (1924-Dumlupınar) diyen Atatürk, "Bu kadar kuvvetli ve zinde bir gençlik içinde kendimi gördüğümden dolayı mutluyum. Türk gençliği gayeye,bizim yükselme idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. Ey yükselen yeni nesil!..Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yaşatacak yükseltecek olan sizsiniz" demiştir.

“Mustafa Kemal'i düşünüyorum;/Yeleleri alevden al bir ata binmiş

Aşıyor yüce dağları , engin denizleri./Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,
Işıl ışıl yanıyor mavi gözleri,/Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Yanmış, yıkılmış savaş meydanlarında/Destanlar yaratıyor cihanın görmediği,
Arkasından dağ dağ ordular geliyor/Her askeri Mustafa Kemal gibi.

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;/Gelmiş geçmiş kahramanlara bedel
Hükmediyor uçsuz bucaksız göklere/Al bir ata binmiş yalın kılıç
Koşuyor zaferden zafere./Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Ölmemiş bir kasım sabahı!/Yine bizimle beraber her yerde,
Yaşıyor dört köşesinde vatanın/Yaşıyor damar damar yüreklerde.

Mustafa Kemal'i düşünüyorum,/Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,
Mavi gözleri ışıl ışıl, görüyorum/Uykularıma giriyor her gece.
Ellerinden öpüyorum.”Ümit Yaşar OĞUZCAN-Mustafa Kemal’i Düşünüyorum

“Atatürk, dayanıklı, mücadeleci,harika bir subay,kelimenin tam manasıyla mükemmel bir yönetici.” General Liman Von Sanders

Mitolojiye, destanlara, ağıtlara, masallara, öykülere, türkülere konu olan atlar,asalet, cesaret ve  özgürlük simgesi olarak tarihe geçmişler. Tarihin akışını değiştiren Süvari Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın dost ve can yoldaşı atları, süvarileri ve Mehmetçik olmuştur.

   Atlar özgürce şaha  kalkarlar  ve süvarisi ile birlikte  topluma  duygu ve heyecan katarak sevgi çemberi  yaratırlar. Süvarisi düşünce  hiçbir şekilde üzerine basıp geçmezler ve  beklerler. Beyler, şahlar, efeler, seğmenler ve süvariler  özel kıyafetleri ile  özel atlara binerler. Tıpkı 27 Aralık 1919 'da Ankara Dikmen sırtlarında Mustafa Kemal Paşa'yı karşılayan  binlerce atlı  zeybek kıyafetli  SEYMEN ALAYI  gibi.

Atatürk'ün atı Sakarya, zaferi, vatan sevgisini,güveni,yükselmeyi ve bağımsızlığı simgeler.Atlar, gerektiğinde şaha kalkarlar ve gerektiğinde ağlarlar.Yücelik duygusu atların benliğine işlemiştir.Anıtkabir giriş merdivenleri solunda yer alan  HÜRRİYET KULESi  iç duvarında melek ve attan meydana getirilmiş  hürriyeti tanımlayan  kabartma bir kompozisyon vardır.Kanatlı meleğin elinde  "HÜRRİYET BEYANNAMESİ" ve  onunla bütünleşen özgürlüğü simgeleyen at figürü yer almaktadır. At, asalet, cesaret,özgürlük ve yücelik simgesidir...!

Atatürk, 3 Şubat 1934 tarihinde Yozgat’a yaptığı ziyaret sırasında belediye şeref defterine yazdığı  yazıda şöyle demekte: "Ünlü süvarilerin, harp meydanlarında kahramanca dövüşen Türk yiğitlerinin harman olduğu diyar;  Bozok Yaylası’nın çocukları, var olun.”

Büyük Taarruz’un ilk gününde 1. Ordu birlikleri, Büyük Kaleciktepe ile Çiğiltepe arasında 15 kilometrelik alanda, düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirdi. 5'inci Süvari Kolordusu, düşman gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulundu, 2'nci Ordu ise cephede tespit görevini aksatmadan sürdürdü.

“ Hattı müdafaa yoktur,sathı müdafaa vardır ; o satıh bütün vatandır” anlayışı ile yürütülen ve ölüm kalım savaşı olarak nitelenen Sakarya Muharebesi, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın azim ve kararlılığı ile zafere ulaşmıştır. Mustafa Kemal Paşa’ya TBMM tarafından “Gazilik” unvanı ile “Mareşallik”  rütbesi verilmiştir.

Tarihin söylediği gibi ”Topların çelik ağzı, çaldı bir hücum marşı…”Suvari Başkomutan’la birlikte,süvarileri ve Türk Ordusu 9 Eylül’de İzmir’e ulaştı…/ İzmir’in dağlarında çiçekler açtı…/Ordular Büyük Zafere ulaştı.

Tanınmış Arap müelifi El Cahiz şöyle der:"Hücum anında Türklerden bin süvari, bin düşman atlısına ok atsa onların hepsini yere sererler. Bu türlü hücuma hiçbir ordu dayanamaz. Türk, vahşi hayvana, kuşa, insana , avinin üzerine pike yapan kuşlara ok atar. .. Türk, Atını kendisi yetiştirir, tay iken kendisi yetiştirir atının adını söylerse atı onu takip eder, koşarsa atı arkasından koşar. Türk'ün ömrünün günlerini toplasan atı üzerinde geçen günlerinin daha çok olduğunu görürsün. Altındaki hayvanı dinlendirmek isterse inmeden diğerine biner..-El Cahiz, (Tercüme: R. Şeşen), Hilafet Ordusunun menkıbeleri ve Türklerin Faziletleri, Ankara, 1967 s. 66)

 Fahrettin Altay (1880-1974), Kurtuluş Savaşı süresince üstün başarılar gösterdi. 12. Kolordu Kumandanı olarak 1920'de Delibaş İsyanı'nın bastırılmasını sağladı. Süvari kolordusu komutanı Orgeneral Fahrettin Altay, Sakarya Meydan Muharebesi'nde, I. ve II. İnönü Savaşları'nda görev aldı. 1921 yılında Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği başarı ile tümgeneralliğe yükseldikten sonra sorumluluğu . genişletilerek Kolordu Komutanı yetkisiyle Süvari Grup komutanlığına  getirildi. Kurtuluş Savaşı'nın son yılındaki çarpışmalarda Afyon, Alaşehir, Uşak, Altıntaş çevresindeki çarpışmalarda Altay'ın süvarileri büyük hizmet gördü. Kaçış halinde yunan ordusunu kovalayarak İzmir'e giren ilk süvari birlikleri de Altay'ın komutasındaydı. Bu başarılarının sonucu olarak Altay o yıl korgeneralliğe yükseltildi. Süvari kolordu komutanlığının yanı sıra I. Ordu komutan vekilliği de yaptı…

Dumlupınar Muharebesinde kayıplarımız arasında bulunan 13.Süvari Alayı Kumandanı Binbaşı Galip büyük hizmetleri ile tarihin altın sayfasında yerlerini aldılar. Başta süvari Başkomutan Gazi Mustafa Kemal olmak üzere kahraman süvarilerimizin ve  Mehmetçiklerimizin Ruhları şâd olsun…

Atatürk’ün yazdığı dokuz eser arasında ,”Cumali Ordugâhı(1909)-SÜVARİ: Bölük, Alay,Liva Talim ve  Manevraları” kitabı bulunmakta.

               

Türk binicilik ekibi, Atatürk’ün direktifleri ile 2 Mayıs 1938 günü “Mussolini Uluslar Altın Kupası” için Roma’da 50 bin seyirci ve İtalyan’nın faşist diktarörü Duce Benito Mussolini önünde yarıştı.

Yzb. Cevat KULA, Yzb. Cevat GÜRKAN, Yzb. Eyüp ÖNCÜ ve Ütğm. Saim POLATKANdan oluşan binicilik ekibi mükemmel bir yarışma çıkararak “Mussolini Uluslar Altın Kupası”nı kazanma başarısını gösterdi.

Beş ülkenin 164 atla katıldığı dünya biniciliğinde söz sahibi rakipleri Almanya, İtalya, İrlanda ve Romanya arasında birincilik için pek şans tanınmayan Türk Ekibi kupayı Duce’nin elinden aldı ve göndere Türk Bayrağını çektirdi.

II. Dünya Savaşı öncesinin güç gösterisine dönüşen Berlin Olimpiyatları’ndan sonra Benito Mussolini’de böylesi bir gösteri hazırlamıştı.

Atatürk “Beni bahtiyar ettiniz. Hepinizin gözlerinden öperim.” övgüsü ile karşılaşan Türk ekibi basında “Atatürk’ün Süvarileri” olarak anıldı.-ATATÜRK'ÜN 4 ATLISI- Mayıs 1938...

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Şubat ayında hastalığı ilerlemeye başlamasına rağmen dinlenmiyor, Balkan Paktı ve Hatay için gece gündüz çalışıyordu.

Bir yandan da İtalya'da, Mussolini'nin kendi adına düzenlediği Avrupa Binicilik yarışmalarına (Mussolini Kupası) katılacak olan Türk ekibinin derece alabilmesi için genç subaylarla özel olarak ilgileniyordu.

Atatürk, genç Türkiye Cumhuriyeti'ne her fırsatta sataşan Mussolini'ye bu yolla bir gönderme yapmak ve Türk subaylarının geçmişten gelen bu yeteneklerini dünyaya tekrar göstermek istiyordu.

Ve nihayet o gün! 2 Mayıs 1938 günü,  

Mussolini'nin de şeref tribününden izlediği yarışlar başlar. Roma- Siena Stadyumunda mahşeri bir kalabalık toplanmıştır. Mussolini Kupası dünyada büyük ilgi görmektedir.

Yarışmalar sonunda spiker ''Atatürk'ün dört atlısı Roma'yı fethetti'' diyerek Türk ekibinin birinciliğini dünyaya ilan etmektedir... Kupa töreni için kupayı vermek üzere gelen Mussolini'nin o an ki ruh halini sizlerin hayal gücüne bırakıyorum. Mussolini'nin kupayı verirken;

''Büyük Atatürk'ün kahraman süvarileri: Avrupa'yı atlı süvarileri ile titreten Attila'nın torunları olarak yeniden fethettiniz'', dediği öne sürülür.

Yüzbaşı Cevat Kula, Yüzbaşı Cevat Gürkan, Yüzbaşı Eyüp Öncü, Üstteğmen ve Saim Polatkan'dan oluşan Türk ekibi, ebedi Başkomutanları Cumhurbaşkanı (Mareşal) Gazi Mustafa Kemal Atatürk için kazandıkları birincilik kupasını atlarının üzerinde, vakur ve dimdik olarak Siena Stadyumunda dört nala dolaştırdılar…

“insan ancak karakteriyle büyük olabilir” demişti Volter…Bu özdeyişten Gazi Mustafa Kemal  lehine bir ayrıcalık yapılabilir. Yalnız karakteriyle değil aynı zamanda yüreğiyle de halkının gönlünü kazanmış bu denli büyük olabilmiştir O…”Nelia Pavlova (Fransa-Gazi’nin Ülkesinde-1930)      

 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını’nın 103.yılını heyecanla kutlarken ,dünya’nın gözdesi kurtarıcı,kurucu süvari Başkomutan  ve devlet adam Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve “en büyük eserim dediği”,sosyal, demokratik, laik bir hukuk devleti olan çağdaş Türkiye Cumhuriyeti, O’nun yolunda  ulusal bilinçle sonsuza dek yaşayacaktır.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
YOZGAT’A DÖNMEK İSTER MİSİNİZ?
YOZGAT’A DÖNMEK İSTER MİSİNİZ?
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@