Ankara Barosu eski başkanlarından Yozgatlı hemşehrimiz Prof. Dr. Erzan Erzurumluoğlu vefat etti

Ankara Barosu’nun 1988-1990 yılları arasında başkanlığını yapan Avukat Prof.Dr. Erzan Erzurumluoğlu Ankara’da yaşamını yitirdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2023 00:18
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2023 00:18
https://www.yozgatcamlik.com/
Ankara Barosu eski başkanlarından Yozgatlı hemşehrimiz Prof. Dr. Erzan Erzurumluoğlu vefat etti

Ankara Barosu’nun 1988-1990 yılları arasında başkanlığını yapan Avukat Prof.Dr. Erzan Erzurumluoğlu

Ankara’da yaşamını yitirdi. 1936 yılında Yozgat Akdağmadeni’nde doğan Erzurumluoğlu 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde akademik hayata adım atan, Erzurumluoğlu Akademi de son olarak Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

YÖK’ün kurulmasıyla birlikte AİTİA’nın Gazi Üniversitesi’ne dönüşmesi üzerine aralarında Aydın Güven Gürkan, Onur Kumbaracıbaşı olmak üzere 12 kişi  görevlerinden istifa ederek ayrıldılar.

Siyasette de görev aldı

Erzurumluoğlu, günümüzde Gazi Üniversitesi olarak hizmet veren Gazi Hastanesi’nin A.İ.T.İ.A Tıp Fakültesi Hastanesi olarak kurulmasında büyük emek vermişti.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin ilk Ankara İl Başkanlığı’nı yapan Erzurumluoğlu, parti meclisinde de görev yapmıştı.

Ankara Barosu başkanlığının ardından Çankaya Üniversitesi’nde akademik hayata geri dönen Erzurumluoğlu binlerce hukuk öğrencisi yetiştirdi.

Türkiye Barolar Birliği delegesi olarak da (1979-2018) görev yapan Erzurumluoğlu 60 yıl hukukun üstünlüğü için mücadele verdi.

Erzurumluoğlu’nun cenazesi 16 Mayıs 2023 günü Kocatepe Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’n da toprağa verilecek.

ERZAN ERZURUMLUOĞLU KİMDİR?

1936 yılında Yozgat Akdağmadeni'nde doğan Erzurumluoğlu, 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde (AİTİA) hayata adım atan Erzurumluoğlu, Akademi'de son olarak Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. YÖK'ün kurulmasıyla birlikte AİTİA'nın Gazi Üniversitesi'ne dönüşmesi üzerine aralarında Aydın Güven Gürkan ve Onur Kumbaracıbaşı olmak üzere on iki kişi görevlerinden istifa ederek ayrıldı. Erzurumluoğlu, günümüzde Gazi Üniversitesi olarak hizmet veren Gazi Hastanesi'nin AİTİA Tıp Fakültesi Hastanesi olarak kurulmasına büyük katkı sağladı. Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin ilk Ankara İl Başkanlığı'nı yapan Erzurumluoğlu, parti meclisinde de görev yaptı.

Ankara Barosu başkanlığının ardından Çankaya Üniversitesi'nde akademik hayata geri dönen Erzurumluoğlu çok sayıda hukuk öğrencisi yetiştirdi. Türkiye Barolar Birliği delegesi olarak (1979-2018) görev yapan Erzurumluoğlu, 60 yıl hukukun üstünlüğü için mücadele verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.