Baharın Müjdecisi Nevruz Sorgun İlçesi'nde Coşku İle Kutlandı. Nevruz Ne zamandır Kutlanıyor, Bayramın Anlamı Nedir?

Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz, Sorgun Ülkü Ocaklarının düzenlediği şenlikle kutlandı. Belediye Başkanı Erkut Ekinci’nin at bindiği, ateşlerin yakıldığı, okların atıldığı şenlik görkemli ve coşku dolu anlara sahne oldu.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2021 22:31
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2021 22:57
https://www.yozgatcamlik.com/
Baharın Müjdecisi Nevruz Sorgun İlçesi'nde Coşku İle Kutlandı. Nevruz Ne zamandır Kutlanıyor, Bayramın Anlamı Nedir?

Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz, Sorgun Ülkü Ocaklarının düzenlediği şenlikle kutlandı. Belediye Başkanı Erkut Ekinci’nin at bindiği, ateşlerin yakıldığı, okların atıldığı şenlik görkemli ve coşku dolu anlara sahne oldu.

Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, görkemli etkinliklerle kutlandı. Türk geleneklerine göre yakılan ateşlerin üstünden atlayan katılımcılara kavurma ve et ikram edildi.

Nevruz kutlamalarına Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci, MHP Yozgat İl Başkanı Tekin Irgatoğlu, MHP Sorgun İlçe Başkanı Yusuf Kutlusoy, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Mahmut Kabayel, TURKAV Şube Başkanı Kemal Ergün, Yozgat Ülkü Ocakları Başkanı İrfan Şahbaz, Sorgun Ülkü Ocakları Başkanı Abdulsamet Açıkgöz ve vatandaşlar katıldı.

DEMİR DÖVDÜLER ATA BİNDİLER

Kutlamalarda Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci ve katılımcılar demir dövüp ata bindiler.

Ekinci, at üzerinde tören alanında gezindikten sonra demir dövdü, ok atıp, ateş üzerinden atladı.

Coşku dolu anların yaşandığı kutlamalarda ayrıca katılımcılara nohut ile pilav ikram edildi. Baharın gelişinin coşku ile kutlandığı etkinlikler unutulmaz anların yaşanmasına neden oldu.  

Sorgun Ülkü Ocakları Başkanı Abdulsamet Açıkgöz, Nevruz’un Balkanlardan Orta Asya’ya kadar uzanan kültür coğrafyasında ortak değer ve bayram olarak yüz yıllardır kutlandığını hatırlattı.

Her yıl 21 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramı dolayısıyla Sorgun Ülkü Ocaklarının anlamlı bir kutlama programı düzenlediğini hatırlatan Açıkgöz, Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı, baharın gelişi ve Türk kültürüne yeni bir yılın başlangıcını temsil eden Nevruz’u anlamına uygun kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Nevruz’un ülkemize, Yozgat’a ve Sorgun’a sağlık, huzur getirmesi temennisinde bulundu.  

NEVRUZ BAYRAMI NEDİR?

Anadolu ve Orta Asya kültürlerinde baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, her yıl 21 Mart tarihinde kutlanmaktadır. Nevruz'un her yıl bu tarihte kutlanmasının ise bir nedeni: Güneş 21 Mart’a kadar güney yarımküreye daha çok ısı ve ışık verirken, bu denge 21 Mart’ta eşitlenip, daha sonra kuzey yarımküre lehine bozuluyor. Bu nedenle kuzey yarımkürede yaşayan bazı halklar, 21 Mart’ı bütün varlıklar için uyanış ve yaradılış günü olarak kabul edip kutluyor. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlanır.

NEVRUZ BAYRAMI NEDİR?

Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

21 Mart bütün canlılar için uyanış, diriliş ve yaradanın hidayeti ile yeniden dirişiliş günü olarak kabul edilerek, Nevruz yani yeni gün bayramı adıyla kutlanır.

Anavatanları olan Orta Asya diyarlarında doğup, yaşam süren Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların aynı zamanda yılbaşı olarak da kabul ettikleri bu anlamlı güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.

Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon'dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.