Yozgat’ın bir yöresel ürün daha tescillendi

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2021 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2021 13:11
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat’ın bir yöresel ürün daha tescillendi

Yozgat’ın bir yöresel ürününe daha patent alınarak, coğrafi işaret alındı. Sorgun Belediyesi ilçenin yöresel lezzetlerinden olan ‘Sorgun Yağlısı’nı tescilletti. Belediyi Başkanı Erkut Ekinci, ‘Sorgun Yağlısı’na tescil almak için Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaptı. Başkan Ekinci’nin başvurusu kabul edilerek, ‘Sorgun Yağlısı’na hem patent alındı hem de coğrafi işaret alındı.

Belediye Başkanı Erkut Ekinci, “Sorgun’unumuzun vazgeçilmez lezzetlerinden olan, günümüzde şehrimizin gastronomi alanında markası haline gelen, Sorgun yağlısı Belediyemizin girişimleriyle patent ve coğrafi işaret aldı. İlçemize hayırlı olsun” dedi. Murat KARATEKİN

COĞRAFİ İŞARET NEDİR?

Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır.

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 34 üncü maddesine göre;

Coğrafi işaret

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Coğrafi işaretler, menşe adı ya da mahreç işareti olarak tescil edilir. Gıda, tarım, maden, el sanatları, sanayi ürünleri coğrafi işaret tesciline konu olabilir.

Menşe adı

Bir ürünün, tüm veya esas nitelikleri belirli bir coğrafi alana ait doğal ve beşeri unsurlardan kaynaklanıyorsa bu durumdaki coğrafi işaretlere “menşe adı” denir. Ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümünün belirlenen coğrafi alanın sınırları içinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu çerçevede menşe adı olarak tescil edilen coğrafi işaretlerin kaynaklandıkları yöre ile bağları çok kuvvetlidir.

Mahreç işareti

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibarıyla belirli bir coğrafi alan ile özdeşleşmiş olan; üretim, işleme ya da diğer işlemlerinden en az birinin belirlenmiş coğrafi alan içinde gerçekleşmesi gereken ürünlerin konu olduğu coğrafi işaretlere “mahreç işareti” denir. Hammaddesi veya üretim, işleme aşamalarından bir tanesi yörede gerçekleşen bir ürün mahreç işareti olarak tescillendiğinde diğer üretim ve işleme aşamaları kaynaklandığı yöre dışında da gerçekleştirilebilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.