Hava Durumu

TOGG ELEKTRİKLİ ARAÇ

TOGG ELEKTRİKLİ ARAÇ

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2022 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2022 17:07
https://www.yozgatcamlik.com/
TOGG ELEKTRİKLİ ARAÇ

Elektrikli olarak üretilmesi planlanan TOGG otomobil özellikleri ile ilgi çekiyor. Güncel teknolojilerle donatılmış bir biçimde tasarlanan TOGG geleceğin sıra dışı özelliklere sahip otomobilleri arasında yer almaya da aday. TOGG markası adı altında üretilmesi düşünülen ilk model C-SUV’dur. Bunun sebebi ise C sınıfının Türkiye’de en fazla tercih edilen model olmasıdır. TOGG yerli otomobil hakkında öne çıkan en önemli özellik devamlı olarak internete bağlanma olanağı sunulmasıdır. Aracın yüzde 80 oranında şarj olabilmesi amacıyla planlanan süre ise 30 dakikadır. Elektrikli TOGG otomobil özellikleri arasında otonom sürüşün yanı sıra modüler bir şasiye sahip olması da mevcuttur. Ayrıca, modern teknolojik özellikleri sayesinde yerli pazara ve yurt dışı pazarına hareket katması beklenen TOGG’un sıfır emisyon özelliği sayesinde havayı daha az kirletmesi beklenen bir başka önemli gelişmedir. Bu yeni üretim olan araba bütün sürücülerin dikkatini üstüne çekmeyi başarmıştır.

TOGG Teknik Özellikleri Nelerdir?

Olağanüstü  dışında bir otomobil olan TOGG teknik özellikleri ile öne çıkan yeni nesil bir araçtır. Yüksek menzile sahip TOGG kısa zamanda şarj edilebilen bir bataryaya sahiptir. TOGG yerli otomobil özellikleri arasında 2 farklı motor seçeneğine sahip olması da epeyce dikkat çekicidir. 200 beygir gücündeki ilk motor seçeneğini sağlayan araç 7,6 saniye içerisinde; 400 beygir gücüne sahip ikinci motor seçeneği bulunan araç ise 4,8 saniye içerisinde 0’dan 100 km/s hıza erişir. Genel olarak değerlendirildiğinde ise her iki motor tipi de Türkiye’de trafikte olan birçok araçtan daha hızlı olma potansiyeline sahiptir. Yine de trafikte daha güvenli bir sürüş için yerli otomobil TOGG’un ulaşabileceği en yüksek hızın 180 km/s olarak sabitlenmesi bir başka dikkat çekici özelliktir.

TOGG Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yerli otomobil TOGG konusunda en çok merak edilen konuların başında TOGG fiyat yer alıyor. TOGG çalışma grubu tarafından yapılan açıklamalara göre yerli otomobil epeyce makul bir fiyata sahip olacak. Bu konuda öne çıkan fiyat varsayımları C sınıfı elektrikli araçların fiyatları ile birbirine yakındır. Fiyat konusunda hesaba katılması gereken bir başka konu ise yedek parça ve yetkili servis gibi satış sonrası hizmetlerin daha rekabetçi hale gelecek olmasıdır. TOGG fiyat listesi henüz tam olarak belli değil. Ancak TOGG otomobil fiyatları hakkında öne sürülen bazı bilgiler aracın yaklaşık 750 bin TL ile 870 bin TL arasında piyasaya sürüleceği yönünde. Ayrıca, TOGG araba fiyatları belirlenirken asıl amaç daha rekabetçi bir piyasa sağlamak ve fiyatları olabildiğince makul seviyede tutabilmektir.

TOGG için Avrupa Birliği patent süreci aşılmış ve aracın resmen tescillenmesi sunmuştur. Uzak Doğu’da ise ihtiyaç duyulan tescil işlemleri öncelikli olarak Çin’de uygulandı. Ayrıca, Japonya aracılığıyla da S-SUV ve Sedan modelleri tescillenmiştir. TOGG yerli otomobili cazip kılan iki esas özellik sayılabilir. Bunlardan birincisi ülkemizde yerli ve kuvvetli bir otomobil üretilecek olması. Diğeri ise fosil yakıtlar yerine direkt olarak elektrikli olarak üretilmesidir. Dünyadaki petrol kaynaklarının azalması ve elektrikli araçların yaygınlaşması yerli bir elektrikli otomobilin üretilmesini zorunlu hale getirir. Önümüzdeki süreçte yerli otomobil ile alakalı daha farklı gelişmeler yaşanacağı aşikardır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.