Hava Durumu

Yozgatlı Müzisyen Kudret Ersoy: Bülbülü altın kafese koymuşlar yine de vatanım demiş

Yozgat Akdağmeni'ne bağlı Özer köyünde başlayan hayatında Türk Halk Müziği sanatçısı olarak marka olan Kudret Ersoy, sanatını İstanbul'da icra ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2022 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2022 14:02
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgatlı Müzisyen Kudret Ersoy: Bülbülü altın kafese koymuşlar yine de vatanım demiş

İstanbul'da Türk Halk müziği sanatını icra eden müzisyen Kusret Ersoy 2 albüm çıkarmayı başardı. Türkü söylemesinin yanında söz yazarlığı da yapan Ersoy,  1998 yılında ‘Geceler Yârim Oldu’ albümünü çıkardı. Ancak evlilik nedeniyle profesyonel müzik çalışmalarına bir süre ara veren Kudret Ersoy; daha sonra ‘ben sahnesiz duramam. Ben müzikten ayrı kalamam. Ben, müzik ile konuşmalıyım’ diyerek; yeniden sahnelere dönüş yaptı ve ikinci albümü olan ‘Gönlüm Hasret Biçiyor’ isimli albümünü çıkardı.

NEZİH MEKANLARDA DİNLEYENLERİ İLE BULUŞUYOR

İstanbul’daki nezih mekânlarda dinleyenleri ile buluşan Kudret Ersoy, profesyonel olarak müzik çalışmalarını sürdürüyor. Kadife sesli sanatçı Bedia Akartürk’e sesinin benzetildiğini belirten Kudret Ersoy; bundan da büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Aynı zamanda şarkı yazan; beste yapan sanatçı Kudret Ersoy, düğün, dernek, etkinlik gibi organizasyonlarda da sahne alıyor. ‘Halk müziğine dair her türküyü ses veren’ sanatçı Kudret Ersoy, Yozgat ve iç Anadolu yöresine ait bozlakları, günümüzde seslendiren sanatçıların başında yer alıyor.

"TÜRK HALK MÜZİĞİ BU MİLLETİN ÖZÜDÜR"

Müziğin evrensel bir dil olduğunu belirten Kudret Ersoy, ‘ Ben halk müziği okuyorum. Halk Müziği, bu milletimizin özüdür. Sevincidir. Derdidir. Çilesidir. Hasletidir. Vuslatıdır. Hasretidir. Kısacak Türk Milleti’dir. Bu ülkenin bir evladı; Yozgat yaylasının bir kızı olarak; Yozgat ve iç Anadolu Türkülerini seslendirmek bir ayrıcalıktır. Ayrıca Türküler; sevgiyi, aşkı, yoksulluğu. Acıyı, sevinci dile getiren evrensel bir dildir. Hayata ait her şey Türkü dili ile dile gelebiliyor. Ben de bu yüzden Türk Halk Müziği söylüyorum.” dedi.

SÖZ YAZARLIĞI DA YAPIYOR

Şarkı sözü de yazdığını belirten Kudret Ersoy, “Şarkı sözü yazmak gerçekten çok zor bir iş. Mesela hadi ben oturayım bir şarkı sözü yazayım demekle inanın yazılmıyor. Kendim içinde bu böyle. Öyle bir atmosfer oluyor ki bazen böyle gece balkonda çayını yudumlarken bir melodi, bir söz aklınıza gelebiliyor bazen deniz kenarında suyun sesini dinlerken, bazen de klavyemle oynarken bir anda bir melodi ortaya çıkabiliyor ve bu şekilde o an ya kâğıda ya da kayıt alarak not ediyorum. Kısaca derler ya ilham geldi. Onun gibi bir şey.” dedi.

"YOZGAT BENİM MAYAMDIR"

Yozgat’taki organizasyonlara davet edildiği zaman seve seve sahne alabileceğini belirten sanatçı Kudret Ersoy; “Yozgat benim memleketim. Bülbülü gurbette altın kafese koymuşlar, o ise ‘İlle de memleketim’ demiş ya. Bende öyle diyorum. Yozgat benim mayamdır. Memleketimde sahne almak; benim için çok ayrı ve gurur verici bir hizmet olur.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.