Rotanız Yozgat Olsun Şu Yozgat’ı Keşfedin? Tanıyın ve Tanıtın !

Yazının Giriş Tarihi: 24.05.2023 04:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.05.2023 14:47

Rota Yozgat” uygulaması ile Yozgat ve ilçelerinin doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve gastronomi gibi turistik değerleri, web sitesinde ve mobil uygulaması ile tanıtılacak inşallah.

“Rota Yozgat” uygulamasıyla ile “Nasıl gidebilirim? Ne yapabilirim? Nerede kalabilirim? Nerede, ne yiyip, içebilirim?” soruları kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Turizm adına bakire bir şehir olan Yozgat gezilip görülmeye ve keşfedilmeye değer bir ildir...

Yozgat’ın tarihi turistik yerleri uygulama sayesinde vatandaşa tanıtılırken uluslararası düzeyde de tanıtılması amaçlanıyor.
Teknoloji çağına ayak uydurabilmek için hayata geçirilen uygulama Yozgat’ın güzelliklerine değer katıyor.

Yozgat’ın değerleri ve güzellikleri profesyonel bir ekip tarafından çekilen videolar ve fotoğrafların çekilmesi ile insanlara ulaştırılıyor.

İç Anadolu’nun doğusunda yer alan Yozgat, tam 5000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan, “medeniyetler zengini” bir şehirdir… Yozgat şehri çoğu zaman güzellikleriyle sizi şaşırtıyor ve aslında ne kadar keşfedilesi gereken bir şehir olduğunu gösteriyor. Yozgat’ın tarihi yerleri hakkında araştırma ve inceleme yaparak bu şehri siz de yakından tanıyacak ve bize hak vereceksiniz…

Yozgat tarihi hakkında; 5000 yıllık geçmişiyle tarihi Kalkolitik döneme kadar uzanan Yozgat’taki ilk siyasi oluşum Hititler tarafından kurulmuştur. Yozgat şehrinin kuruluşu ise 16. yüzyıla uzanmaktadır. Bu tarihte şehir “Bozok” ismiyle tarihi kaynaklarda kendine yer bulmaktadır. Bu ismin verilmesinin sebebi ise bölgede Bozok Türkmenlerinin hakimiyet kurmasıdır. Şehrin Yozgat ismini alması ise 1927 senesinde TBMM kararı ile gerçekleşmiştir.

Hititlerden sonra bölgede Frigler, Medler, Persler, Roma, Bizans, Selçuklular ve son olarak da Osmanlılar hakimiyet kurmuştur. 1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından bölgede başlayan Türk hakimiyeti günümüze kadar devam etmiştir. 

Şehir, Tanzimat dönemine kadar Sivas’ın, sonrasında ise Ankara’nın sancaklarından biri olmuştur. Cumhuriyetin ilanının ardından ise il statüsüne kavuşmuştur.

Çeşka Yeraltı Şehri Yozgat’ın ünlü tarihi yerleri arasında bulunuyor. Bir asrı aşkın yaşıyla Tarihi Saat Kulesi ise şehrin merkezi diyebileceğimiz, buluşma noktalarından biri ve burası da mutlaka görülmeli diye düşünüyoruz. 

Basilica Therma ise şehrin geçmişi için en önemli duraklardan bir diğeri…Şehir merkezinde bulunan Çapanoğlu Camii ve Başçavuş camii gezilip görülmeye değer yerlerdendir. Ayrıca şehir merkezindeki Etnoğrafya müzesini ve Tarihi konakları gezerek şehrin tarihi hakkında bilgiler edinebilirsiniz. 

Galatların yerleşim merkezi olan Büyük Nefes harabelerini, Kazankaya Kanyonu, Kerkenez Dağını ve Karanı Dere Vadisini gezerek tarihi ve doğal güzelliklerini görebilirsiniz. Ayrıca Osmanpaşa da bulunan Emirci Sultan Türbesini gezerek manevi doyuma ulaşabilirsiniz. 

Yozgat gezi tavsiyesi; Yozgat’ın tarihi yerleri için bir kaç günlük gezi, dolu dolu planlanmış bir gezi planı yeterli olacaktır. Bundan daha uzun bir gez planladığınız şehrin yaylalarını Milli Parkı Çağlığını ve İlçelerde bulunan Kaplıcaları gezip şifalı sularında yıkanabilir ve şifa bulursunuz diyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.