Türk Havacılık Uzay Teknoloji Festivali Muhteşemdi !

Yazının Giriş Tarihi: 04.05.2023 05:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.05.2023 13:58

TEKNOFEST teknoloji yarışmaları ile gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılması amaçlanıyor. 
TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; çeşitli kategorilerde teknoloji yarışmalarının, hava araçları sergilerinin, hava gösterilerinin, teknoloji firmalarının tanıtım yaptığı fuarların, bilim söyleşilerinin, girişim zirvesinin ve birçok sosyal etkinliğin yer aldığı büyük bir organizasyon.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde, ileri teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenleniyor.

TEKNOFEST teknoloji yarışmaları ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve üzeri olmak üzere farklı yaş gruplarına yönelik düzenleniyor ve TEKNOFEST 2023’te yarışmacılar roketlerden otonom sürüş sistemlerine, insansız hava araçlarından su altı sistemlerine, hyperloop geliştirmeden çip tasarımına kadar 41 farklı kategoride kıyasıya mücadele ediyorlar.

TÜBİTAK bu yıl Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’ndan İnsansız Hava Araçları Yarışmaları’na, Roket Yarışması’ndan Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’na toplam 15 yarışmayla TEKNOFEST heyecanına ortak oldu.

Türkiye'nin millî gücünün sergilendiği Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST İstanbul, 1 milyon 720 bin ziyaretçi ile hem Türkiye'nin hem  de dünyanın en önemli etkinlikleri arasına ismini yazdırdı.

ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar: "Türkiye’nin artık kendi teknolojisini ileri götürmesini, hedefliyoruz” dedi. “Ki biz kendi teknolojimizi üretiyoruz, kendi alanımızda. TEKNOFEST ile on binlerce, yüz binlerce gence ulaşabildiğimizi gördük. TEKNOFEST’te varlığımızın nedeni bu gençlerimizi kendi alanımızda özellikle ve öncelikle, savunma alanında yüksek teknoloji yaratacak gençlere ulaşabilmek. Buralarda gördükleri teknolojik  ürünlere dokunmaları, ellemeleri, hissetmeleri, bu sayede teknolojiye yönelmelerini bekliyoruz” dedi.
TEKNOFEST de bunu yapacak en iyi ortamlardan bir tanesi ve o görevini TEKNOFEST çok başarıyla yerine getiriyor diye sözleri tamamladı.

Ülkemizde yeni milli teknolojiler geliştirilmek ve milli teknoloji üretimini artırmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ev sahipliğinde ve 117 kurumun paydaşlığında düzenlenen TEKNOFEST 2023 teknoloji, bilim, havacılık, uçuş gösterileri; sergiler, zirveler, atölyeler, teknoloji yarışmaları ve ödül törenleri ile çeşitli etkinliklere sahne oldu.

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar ile Kızılelma da İstanbul semalarına yükselerek, TEKNOFEST'te dereceye giren gençleri kutlamak için Atatürk Havalimanı üzerinden geçiş yaptı. Görkemli bir törenle TEKNOFEST tamamlandı. Bu tür etkinlik ve organizasyonlar ülkemiz için oldukça ciddi atılım ve çaba olarak görülüyor Türkiye’nin yarınları içim umut veriyor; emeği geçenleri kutluyor ve tebrik ediyoruz!...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.