Yavuz Sultan Selim’den Unutulmaz Bir Hatıra ?

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2023 06:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 11:04

Yavuz Sultan Selim keskin bir zekaya sahipti. Azimli ve mert bir insandı. Ayrıca olayları çabuk kavrama yeteneği vardı. Yüce bir himmete sahip bir padişahtı.

Yavuz Sultan Selim, birçok cihetten hünerli, harika bir zekâya sahip, açık fikirli, dimağı münevver, malumatı vasi idi. Hileyi sevmez ve israftan kaçınırdı. O, vezirlerinin de açık, net ve dürüst olmalarını ister ve onlara şöyle derdi:

 “Bir devlet adamı tüccarlık, karaborsacılık yapamaz. Sermaye peşinde koşan devlet adamlarına, dinimizde, geleneğimizde ve kültürümüzde hoş gözle bakılmaz. Biz de toplayıp saklayan değil, paylaşan ve veren kişi sevilir. 
Artık bu düzen değişmiştir. Menfaatlerini devletin ve milletin önünde tutanlara asla fırsat vermeyeceğim.” derdi.

Ayrıca o, doğruluğa, celadete, ihlasa, feragate, tedbire ve ileri görüşe meftun ve hayran bir insandı. Menba-yı feyiz ve kemal sahibi olan Yavuz Sultan Selim, saltanatta kaldığı müddetçe adalet ve şefkatle muamele etti. O’nunla ilgili şu hadiseyi anlatmak istiyoruz:
..............................
Yavuz Sultan Selim Han’a gayrimüslimin biri sekiz sene hizmet etmiş. O kadar güzel hizmet etmiş ki: bu süre zarfında en ufak bir kusuru ve edepsizliği görülmemiş. 

Yavuz Sultan Selim Han bir gün bu hizmetçisini çağırtmış ve demiş ki;
“Sekiz senedir hizmetimi görürsün. En ufak bir kusurunu ve yanlışını görmedim.Sana bir soru soracağım. Padişah sözü veriyorum, eğer doğruyu söylersen seni azat edeceğim. Sana para ve mal vereceğim ve benden de en ufak bir zarar görmeyeceksin.”

Hizmetçi:”Buyurun sorun padişahım” der.
Yavuz Sultan Selim:
“Benim Peygamberim (s.a.v) buyuruyor ki: “Bir Yahudi veya Hristiyan size hizmet ederse, fırsat buldukları an size hıyanet ederler.’ Fakat ben sende hiçbir hainlik görmedim. Ama benim Peygamberimden de (s.a.v) yalan sadır olmaz. Korkmadan, çekinmeden söyle, yaptığın bir ihanet varsa ben de bileyim. Efendimizin mucizesini gözümle görmüş olayım. Söz veriyorum bundan dolayı benden zarar görmeyeceksin!..”

Gayrimüslim hizmetçi: 
“Padişahım 8 senedir sana getirdiğim abdest suyuna, küçük abdestimi yapmadan sana. getirmedim” der.

Yavuz Sultan Selim Han unutulmaz sözünü söyler:”Allah’a yemin olsun ki senin getirdiğin abdest suyu ile hiçbir vakit abdest almadım!.. Haydi artık serbestsin.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.