Yozgatlı Ünlüler (24)- Atalay Yörükoğlu ve Bahri Koçoğlu

Yazının Giriş Tarihi: 17.05.2023 04:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.05.2023 10:05

Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu: Bilim adamı yazar; Yozgat Boğazlıyan da doğdu (1928). Ankara Gazı Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesine girdi. İstanbul Tıp Fakültesini bitirdikten sonra (1953) 5 yıl süreyle çeşitli yörelerde hekimlik yaptı. 1958 – 1964 arasında ABD’de Pittsburgh ve Michigan üniversitelerinde çocuk ve erişkinler psikiyatrisi dallarında uzmanlık eğitimi gördü.

Yurda dönünce, Hacettepe Tıp Fakültesinde öğretim üyeliğine atandı. 1969’da doçent oldu.
1971 de Avrupa Konseyinde toplumsal araştırmalar uzmanı olarak görev aldı. 1972’de gittiği ABD Miami Üniversitesi’nde 2 yıl süreyle konuk öğretim üyeliği yaptı.
1975’de profesör oldu.

Çocuk Ruh Sağlığı kliniği başkanlığına getirildi. Radyo ve TV’deki konuşmaları, gazete ve dergilerdeki yazılan ve kitaplarıyla, sağlıklı çocuk-aile ilişkileri hakkında ve ruhsal bozukluklar gösteren çocuklara nasıl yaklaşılacağı konusunda toplumu aydınlatmaya çalıştı.Türk Dil Kurumu. Kültür Bakanlığı Çocuk, Yayınlan Kurulu ve Unesco Ulusal Komitesi Eğitim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Atalay Yörükoğlu Başlıca Eserleri
Çocuk Ruh Sağlığı (1978; TDK 1979 Bilim Ödülü), Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (fakülte arkadaşlarıyla birlikte, 1980), Değişen Toplumda Aile ve Çocuk (1983).
..............................
Şair- Yazar Bahri Koçoğlu 

Araştırmacı, şair, yazar Koçoğlu 1942 Sorgun Dişli köyünde doğdu. Yozgat İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. öğretmen okulu fark derslerini verip öğretmen olarak göreve başladı.  Uzunca bir dönem öğretmenlik yaptı. 1974 yılında Vakıflar Yurdu Müdürlüğüne getirildi. Daha sonra İlköğretim Müdür yardımcılığı görevine atandı.1988 yılında emekliye ayrıldı ve 11 Ocak 2004 de hayatını kaybetti.

Araştırmacı yazar Bahri Koçoğlu’nun bir çok dergi ve Gazetede şiirleri yayınlandı. Orta Direk  Türküsü, Çiçek Çiçek Üstüne şiir kitapları yayınlandı. Yozgatlı Şairlerin İki Yüzyıl Öncesi Şiirleri ve Yozgat’ta kitabı yayınlanan eserleridir. 

1973 yılında girdiği siyaset çalışması sonucu milletvekilliğine aday oldu ve 19 oyla vekilliği kaybetti. Bu durum için büyük üzüntü sebebi oldu. Yozgat aşkı, Yozgat’a olan ilgisi oldukça fazlaydı. Yazıları ve şiirleri Yozgat ve Yozgatlı üzerine oldu. Kendisini Yozgat halk kültürüne adamış bir insandı. Hatırşinas ve gönül adamıydı. 

Kaynak:  Durali Doğan: Yozgat Şair Yazarlar Ansiklopedisi ve İsimler Sözlüğü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.